FANDOMCyberLumic

John Lumic jako Cyber-Kontroler

To jest epoka stali, a ja jestem jej twórcą.

—John Lumic jako Cyber-Kontroler


John Lumic – główny antagonista dwóch odcinków serialu Doktor Who: Bunt Cybermenów i Epoka stali. Był on naukowcem, szefem korporacji Cybus Industries i twórcą alternatywnej wersji Cybermenów.

Cechy

Jako człowiek

John Lumic był schorowanym człowiekiem, zależnym od systemów podtrzymywania życia przyłączonych do jego wózka inwalidzkiego. Jego kalectwo było podstawą do stworzenia Cybermenów, nowej wersji ludzi o nieskończonej długości życia. Był dumny ze swojego dzieła. Nie traktował Cybermenów jak maszyny, lecz jak istoty żywe. Potrafił nawet zrugać publicznie jednego z naukowców, który określił testowego Cybermena mianem "działający prototyp". Mimo iż w oczach opinii publicznej starał się być człowiekiem charyzmatycznym i dającym się lubić, w rzeczywistości był zimnym, nieczułym szaleńcem, który przejawiał sadystyczne skłonności, gdyż czerpał przyjemność z oglądania śmierci człowieka z rąk Cybermenów. Zniszczenie systemów podtrzymywania życia przez dawnego podwładnego niemalże doprowadziło do jego śmierci, jednak w ostatnich chwilach życia został poddany konwersji mimo wyraźnego sprzeciwu.

Jako Cyber-Kontroler

Pancerz Cyber-Kontrolera, którym stał się Lumic, był podobny do pancerza zwykłego Cybermena, jednak był wyposażony w przezroczysty płat czołowy ukazujący mózg, podświetlane oczy oraz przewody łączące pancerz z tronem, na którym zasiadał. W odróżnieniu od innych Cybermenów, Lumic wyróżniał się zmysłem strategicznym i ponadprzeciętną inteligencją, a także odczuwał niektóre emocje, np. gniew, kiedy Doktor złamał zabezpieczenie i wyłączył inhibitory emocji, doprowadzając do śmierci Cybermenów znajdujących się na terenie Londynu.

Ciekawostki

  • Odtwórca roli Lumica, Roger Lloyd Pack, wystąpił w filmie Harry Potter i Czara Ognia, wcielając się w rolę Barty'ego Croucha seniora. Jego syna, Barty'ego Croucha juniora, zagrał David Tennant, odtwórca roli Dziesiątego Doktora.
  • Istnieje wiele podobieństw pomiędzy postaciami Lumica i Davrosa, twórcy Daleków. Obaj byli zależni od systemów podtrzymujących życie, jednak mieli poczucie wyższości wobec innych przedstawicieli własnych gatunków, obaj chcieli podbić swoje rodzinne planety poprzez zmianę własnego gatunku na zmilitaryzowane rasy nie znające emocji. Co ciekawe, obaj zostali zabici przez własne twory (Davros ginie z rąk Daleków, zaś Lumic zostaje zmieniony siłą w Cyber-Kontrolera).
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.