Długi John Silver (znany po prostu jako John Silver) jest głównym antagonistą 43. pełnometrażowego animowanego filmu Disneya Planeta Skarbów, który jest luźno oparty na książce Wyspa Skarbów z 1883 roku napisanej przez zmarłego Roberta Louisa Stevensona. Opierał się na postaci o tej samej nazwie z książki.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo kapitan Amelia wyznaczyła go na kucharza statku i powierzyła mu zadanie opiekowania się Jimem Hawkinsem. Na początku nie dogadują się; Jim podejrzewa, że ​​Silver jest cyborgiem, który podpalił karczmę jego matki, a Silver nie cieszy się, że musi opiekować się Jimem, zaniepokojony tym, że może on odkryć jego plany. Postanawia dać Jimowi tak dużo pracy, że nie zauważy żadnego spisku.

Jednakże, gdy podróż mija, a Silver poznaje, jak silna jest wola i determinacja Jima, tworzą więź, podobną do więzi ojca z synem. Kiedy zaufanie Jima zostaje przerwane po tym, jak Pan Arrow, pierwszy oficer, wpadł w czarną dziurę, Silver zdał sobie sprawę, że sprawcą tego musiał być Scroop, i próbuje pocieszyć Jima, przekonując go, by się nie poddawał. Wkrótce potem Silver musiał opowiedzieć swojej zbuntowanej załodze o nim i o Jimie, który się temu wszystkie się przysłuchuje.

Kiedy Jim uciekł z mapą, nie mógł się zmusić, by go zastrzelić. Później przeprosił i zaoferował Jimowi umowę dotyczącą skarbu. Jego układ wyglądał na prawdziwy, ale rozgniewał się, gdy Jim go odrzucił, i groził, że wyrzuci go do królestwa, chociaż okazało się, że nie chce tego robić. Później Silver złapał kapitana Amelię i doktora Dopplera, i zabrał mapę, a Jima wraz z nią. Kiedy Silver wreszcie zdobył skarb, Planeta Skarbów zaczęła się rozpadać, a Jim prawie zginął. Silver musiał wybrać między skarbem lub ocaleniem Jima. Wybrał Jima, skutecznie uratował mu życie, po czym bezpiecznie uciekli wraz z całą załogą z Planety Skarbów.

Silver próbował uciec przed konsekwencjami więzienia za swoje czyny, ale Jim go przyłapał. Wymienili serdeczne pożegnanie, a Silver dał Jimowi także różowego zmiennokształtnego Morfik, by Jim go zapamiętał. Tuż przed odejściem Silver dał Jimowi kilka klejnotów, które udało mu się uratować z Planety Skarbów, na tyle, by Jim mógł odbudować karczmę jego matki. Na samym końcu filmu Jim patrzy w chmury i przypomina sobie Johna Silvera.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.