FANDOM


Disambig Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Joker


Jack? Jack nie żyje, przyjacielu. Możesz mi mówić... Joker

—Napier jako Joker, tuż przed zabiciem Grissoma


Czy tańczyłeś kiedyś z diabłem w świetle księżyca?

—Najbardziej znany cytat


Joker – główny antagonista w filmie Batman z 1989 roku. Jest psychopatycznym gangsterem, arcywrogiem Batmana, oraz – jak się okazuje – mordercą rodziców Bruce'a Wayne'a.

Grał go Jack Nicholson który zagrał także Jacka Torrance'a.

Charakterystyka Edytuj

Na początku filmu Jack Napier jest zadufanym w sobie, lecz niezrównoważonym gangsterem. W przeciwieństwie do siebie jako Jokera, jest raczej poważny, lecz po każdym morderstwie uśmiecha się szyderczo.

Tak jak wielu przestępców w filmie, jest przerażony kiedy pierwszy raz spotyka Batmana.

Kiedy widzi siebie w lustrze po operacji plastycznej (spowodowanej wpadnięciem do chemikaliów) całkowicie traci zdrowie psychiczne i zaczyna się szaleńczo śmiać. Wtedy narodził się Joker.

Po transformacji Jack był już zupełnie inny – był klaunem z zamiłowaniem do gadżetów oraz 'sztuki' poprzez zabijanie – określił siebie jako pierwszy na świecie artysta-morderca.

Swoją transformację uważał za "śmierć" Jacka, lecz jednak określał to jako terapia.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Powiedz mi, dzieciaku... Czy tańczyłeś kiedyś z diabłem w świetle księżyca?

—Jack Napier do małego Bruce'a


Jack Napier w szkole był uzdolniony z chemii, plastyki oraz przyrody, lecz niezrównoważony. Wybrał drogę kryminalną, miał 15 lat kiedy pierwszy raz popełnił przestępstwo.

Kilka lat później Jack wraz z Joe Chillem napadł na Thomasa oraz Marthę Waynów, kiedy ci wracali z teatru wraz z synem Bruce'm. Kiedy Thomas chciał obronić swoją rodzinę, Napier zamordował oboje z zimną krwią i zapytał Bruce'a "Czy tańczyłeś kiedyś z diabłem w świetle księżyca?". Zanim zdołałł go zabić, jego przerażony partner zawołał go, aby uciekać, więc zostawił chłopca. Nie spodziewał się jednak, że obaj spotkają się w przyszłości.

Batman (1989) Edytuj

Prawa ręka Grissoma Edytuj

Nie może rządzić miastem beze mnie...

—Jack Napier o Grissomie


JackNapier

Jack Napier

Wkrótce Napier został prawą ręką potężnego gangstera – Carla Grissoma. Kwestionował jego zarządzanie mafią oraz miał romans z jego dziewczyną, Alicią Hunt. Grissom dowiedział się o tym i planował go wrobić. Wysłał go do Axis Chemicals, gdzie miałby zostać zabity przez skorumpowanego oficera policji, Maxa Eckhardta.

Plan jednak nie powiódł się, ponieważ Eckhardta powstrzymał Gordon, który nakazał nie zabijać Jacka Napiera. Na miejsce również dotarł Batman, który go obezwładnił, jednak powstrzymał go asystent Jacka, Bob, który trzymał Gordona na muszce. Zorientował się o zdradzie Grissoma i zabił Eckhardta. Postrzelił Batmana, lecz kula odbiła się od jego pancerza i trafiła go w twarz, lecz nie zabijając go. Napier stracił równowagę i spadł z mostka wprost do zbiornika z chemikaliami.

Joker Edytuj

Jack? Jack nie żyje, przyjacielu. Możesz mi mówić... Joker

—Napier jako Joker, tuż przed zabiciem Grissoma


Jokeremerges

Powstanie Jokera

Choć uznany był za zmarłego, Jack zdołał przeżyć, lecz na wskutek trafienia w twarz oraz kąpieli w chemikaliach jego twarz zdeformowała się. Na dodatek, włosy Napiera zmieniły kolor na zielony, usta na czerwony, a jego skóra stała się kredowo biała.

Skierował się do chirurga plastycznego, który nie zdołał naprawić twarzy Jacka, ponieważ niestety na jego twarzy pozostał uśmiech. Kiedy Jack zobaczył wynik, kompletnie oszalał i zaczął się śmiać.

30

Joker zabijający Grissoma

Następnie Jack udał się do domu Grissoma i przedstawił mu się jako Joker, po czym zabił go z zemsty za wrobienie go. Przejął jego kryminalne imperium i chciał zemścić się na Batmanie. Zwołał jednak najpierw spotkanie bossów mafijnych, gdzie ogłosił, że Grissom przeszedł na emeryturę i przekazał mu władzę. Lecz dwaj mafiozi byli sceptycznie nastawieni do Jacka – Antoine Rotelli oraz Vinnie Ricorso. Rotelli został zabity już na spotkaniu, kiedy odmówił Jackowi.

Rozkazał Bobowi śledzenie Alexandra Knoxa oraz Vicki Vale, na której punkcie miał obsesję. Pojawił się na zewnątrz ratusza Gotham, gdzie wychodził Ricorso. Twierdził, że Napier oszalał. Joker zabił go wbijając mu w gardło pióro, które na końcu miało ostrze. Później Joker zaatakował muzeum, które zagazował i zepsuł wiele eksponatów, chlapiąc po nich farbą. Spotkał tam Vicki Vale, lecz Batman uratował ją i uciekł.

Ponownie spotkał się z Vale, tym razem w jej domu, gdzie był również Bruce. Wyzwał go do walki, lecz Joker wyciągnął pistolet i powiedział "Czy tańczyłeś kiedyś z diabłem w świetle księżyca?" po czym zastrzelił go. Bruce jednak przetrwał, ponieważ wcześniej się zabezpieczył. Natychmiast skojarzył ten tekst z mordercą jego rodziców.

Parada Edytuj

Jeśli musisz odejść, odejdź z uśmiechem!

—Joker


In The Joker, We Trust

Joker na paradzie

Ogłosił w telewizji, że podczas parady 200-lecia Gotham rozrzuci na ulicach 20 milionów dolarów. Prawdziwym celem było zgromadzenie ludzi na ulice Gotham i zagazowanie ich Smilexem. Dzięki temu na ulicy zebrał się tłum, lecz wiedzący o wszystkim Batman powstrzymał go porywając jego balony, w których znajdował się Smilex. Joker wpadł w szał i zabił swego pomocnika, Boba. Później Batman w Batwingu strzelał w niego, lecz chybił, a ten uszkodził jego samolot za pomocą potężnej broni. Batman zdołał przeżyć, lecz Joker uciekł.

Walka w kościele i śmierć Edytuj

Czasami po prostu się zabijam!

—Ostatnie słowa


Batman-1989-batman-confronts-the-joker

Joker kontra Batman

Porwał Vicki Vale i ukrył się przed nim na szczycie katedry. Batman pobiegł za nim. Tam Joker za pomocą kwasu w swym kwiatku sprawił, że spadł dzwon, chcąc spowolnić Batmana. Zmusił Vicki do tańczenia z nim i nasłał na nietoperza swój gang. Batman pokonywał ich, lecz w końcu zmierzył się z najsilniejszym, czarnoskórym zbirem, który pobił go. Batman, który pozornie spadł z katedry złapał się krawędzi i zrzucił zbira, zabijając go.

Joker-death

Joker nie żyje

W końcu Batman stanął z nim twarzą w twarz i ujawnił, że to Bruce Wayne. Przypomina mu, że to on zabił jego rodziców, więc zamierza go zabić. Joker jednak oznajmia mu, że Batman również go stworzył – "wrzucając" do kadzi z chemikaliami. Nietoperz brutalnie pobija Jokera i ten spada z balkonu. Jednak w rzeczywistości stał na krawędzi i wciągnął Batmana i Vicki. Po chwili przyleciał helikopter mający odebrać stamtąd Jokera, lecz Batman przywiązał jego nogę do gargulca. Mężczyzna nie wytrzymał ciężaru posągu i spadł z budynku.

Galeria Edytuj

Ciekawostki Edytuj

  • Ta wersja różni się nieco od komiksowej – znamy jego imię, uważa Batmana raczej za przeszkodę, a nawet zabił rodziców Bruce'a Wayne'a.
  • Miał pojawić się jako halucynacja spowodowana toksyną strachu Stracha na Wróble w sequelu, ale został anulowany.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.