FANDOM


Disambig Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Joker


Joker – główny antagonista serialu animowanego Batman z 1992 i The New Batman Adventures z 1997. Był też drugorzędnym antagonistą w filmie animowanym – Batman: Maska Batmana oraz głównym antagonistą w Batman: Powrót Jokera.

Podobnie jak większość jego inkarnacji, Joker jest największym wrogiem Batmana, śmiertelnie niebezpieczny i ma skłonność do robienia okrutnych żartów.

Jest to pierwsza wersja tej postaci, która działa u boku Harley Quinn, ponieważ serial Batman był debiutem tej postaci. Często jest dla niej niemiły, znęca się nad nią i manipuluje nią, aby poprawić sobie humor.

Głos we wszystkich filmach i serialach z tego uniwersum, w których występował podkładał mu Mark Hamill, który również użyczył głosu Hobgoblinowi.

Biografia Edytuj

Batman Edytuj

Przeszłość Edytuj

W przeszłości Joker pracował jako zabójca. Pewnego razu wynajął go Salvatore Valestra, aby zabić Carla Beaumonta, ojca Andrei.

Jakiś czas później sam założył własny gang i obrabował Ace Chemicals, lecz na miejscu zjawił się Batman. W wyniku bójki ten człowiek wpadł do zbiornika z chemikaliami, tym samym stając się Jokerem.

Jako Joker Edytuj

Stał się superzłoczyńcą, który wielokrotnie zmierzył się z Batmanem oraz był umieszczany w Azylu Arkham. Tam zyskał sprzymierzeńca – młodą doktor Harleen Quinzel, którą zmanipulował oraz która się w nim zakochała i pomogła uciec z placówki. Później stała się jego pomocnicą, przyjmując pseudonim Harley Quinn.

Joker wiele razy popełniał przestępstwa, jak porwanie komisarza Gordona, Summer Gleeson oraz Harvey'a Bullocka w świątecznym stylu (Święta z Jokerem), wypełnienie Gotham Smilexem (Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni) czy zatrucie ryb w Gotham (Drwiąca ryba). Batman wraz z Robinem mimo wszystko zawsze pokonywali go i wsadzali do Arkham.

W odcinku Prawie go miałem Joker wraz z Pingwinem, Trującym Bluszczem, Killer Crockiem oraz Dwie-Twarze grali w pokera i opowiadali o sytuacjach, kiedy byli najbliżej zabicia Batmana. Joker opowiedział, jak wraz z Harley przejął kontrolę nad telewizją i planował zabić Batmana i Robina na żywo poprzez krzesło elektryczne. Jednak został powstrzymany przez interwencję Catwoman. Złoczyńcy uznali, że jego opowieść była najlepsza, a Joker wygrał w karty. Wyjawił im też, że porwał Catwoman i zamierzał ją zabić, lecz jak się okazało Killer Crockiem był Batman w przebraniu i ponownie powstrzymał Jokera.

Batman: Maska Batmana Edytuj

W pełnometrażowym filmie Batman: Maska Batmana w Gotham pojawił się osobnik zabijający byłych pracodawców Jokera. Klaun wcześniej zastawił pułapkę na niego, zanim sam stałby się celem mordercy. Zabił Salvatore Valestrę. Dowiedział się, że mścicielem była Andrea Beaumont, córka człowieka zabitego niegdyś przez niego, zanim ten stał się Jokerem. "Phantasm" i Joker stoczyli walkę, ale Andrea pobiła Jokera i zniknęła z nim razem w wyniku wybuchu. Mimo to, oboje przeżyli a Joker powrócił do terroryzowania Gotham.

Batman i Superman Edytuj

Nowe przygody Batmana Edytuj

Batman: Powrót Jokera Edytuj

Śmierć Edytuj

Kiedy Joker zdawał sobie sprawę, że pojedynki z Batmanem zaczynają mu się nudzić. Zdecydował się zrobić mu ostateczny żart. Tak więc Joker wraz z Harley porwali Tima Drake'a (obecnego Robina) i zrobili na nim pranie mózgu oraz dwa tygodnie tortur, aż w końcu został "małym Jokerem". Dowiedzieli się przy tym największych sekretów Batmana (w tym jego tożsamość). Nagrał wszystko. Batman zjawił się w opuszczonym Azylu Arkham i zobaczył, co Joker zrobił Timowi. Joker i Batman stoczyli walkę, w której ostatecznie klaun przebił nożem nogę Batmana.

Dał Timowi pistolet z flagą "BANG", aby zabić Batmana. Ten jednak wahał się ze strzałem, aż w końcu wycelował w Jokera i zastrzelił go, na co Joker powiedział "To... nie jest... zabawne..." po czym zmarł. W ocenzurowanej wersji zamiast zastrzelić klauna Tim rzuca się na niego i popycha Jokera do pewnego płynu, niestety Joker poślizgnął się i pociągnął za dźwignię, co poskutkowało jego śmierć od porażenia prądem.

Powstanie Edytuj

Galeria Edytuj

Batman Edytuj

Nowe przygody Batmana Edytuj

Batman: Powrót Jokera Edytuj

Ciekawostki Edytuj

  • Ta wersja jest wzorowana na inkarnacji w filmie Batman, granej przez Jacka Nicholsona.
  • Początkowo to Tim Curry miał podkładać głos Jokerowi, lecz twórcy uznali, że byłoby to zbyt straszne dla dzieci.
  • Mark Hamill po występie w serialu później podkładał również Jokerowi w grach z serii Arkham oraz w adaptacji komiksu Zabójczy Żart.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.