FANDOMNie, Cole. Oboje nimi jesteśmy. Nasza duma zmieniła nas w potwory...

—- Joseph Bertrand III


Joseph Bertrand III - Obywatel oraz lider Synów Pierworodnych w New Marais przed ich rozwiązaniem. Twórca Milicji, Potworów z Bagien i Vermaak 88 (pośrednio). Po wydarzeniach w Empire City, samozwańczy przywódca miasta.

Jest drugim antagonistą w nieSławny: inFAMOUS 2.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Niewiele wiadomo o wczesnym życiu Bertranda, poza tym, że był bardzo religijnym człowiekiem wierzącym, że posiada swoje przeznaczenie. Jest przedstawiony jako jeden z rdzennych mieszkańców New Marais. W jednej z przechwyconych wiadomości Dr. Wolfe'a, dowiadujemy się, że za młodu bawił się w jaskiniach pod miastem, zanim zostały przejęte przez Synów Pierworodnych. Jego rodzina najprawdopodobniej posiadało wysoką pozycję w przeszłości w mieście, gdyż jeden z jego przodków Robert Bertrand, był generałem w armii Konfederacji i zginął w obronie Fort Phillipe.

Bertrand church

Bertrand, człowiek Boży

Synowie Pierworodni Edytuj

Bertrand odkrył organizację zwaną jako Synowie Pierworodni, do której później dołączył, gdy dowiedział się więcej o naturze Przewodników. Został częścią oddziału w New Marais i posiadając Dr. Sebastiana Wolfe'a po swojej stronie, stworzyli kilka projektów, między innymi Urządzenie Przesyłowe, pozwalające na wymianę mocy pomiędzy dwoma Przewodnikami.

Żądza władzy Edytuj

Jako bardzo religijny człowiek, Bertrand wierzył, że Bóg zesłał go na ziemię jako kolejnego Mesjasza. Kiedy odkrył, że jest nosicielem genu Przewodnika, uznał to za znak do poważniejszych działań. Szukając sposobu na aktywację genu, rozpoczął eksperymenty, oraz zainteresował się Kulą Promieni. Ostatecznie został przywódcą oddziału Synów w New Marais i uzyskał w ten sposób dostęp do wszelakich wynalazków i zasobów. Posiadał też ograniczony kontakt z Kesslerem, który opowiedział mu o Bestii i ostrzegł go, aby przygotować się na jej przyjście. Wtedy też Bertrand był już pewien swojej boskiej misji i tego, że jest nowym zbawicielem. Zmusił Wolfe'a do pracy nad Kulą Promieni dla niego, a po jej ukończeniu ruszył do slumsów, zbierając dużą grupę ludzi których zniknięciem nikt by się nie przejął i zaprowadził ich na bagno poza miastem, a następnie aktywował Kulę. Pomyślnie udało mu się aktywować swoje moce, jednak przypadkowo, aktywowane zostały również moce innego Przewodnika, Nix.

W miarę rozwijania mocy, Bertrand zaczął zdawać sobie sprawę ze swoich błędów. Otrzymał on moc przemiany w dziką, gigantyczną abominację, której jednak nie mógł kontrolować. Był wściekły na Dr. Wolfe'a, gdy ten powiedział, że nie jest w stanie tego cofnąć, jednak Bertrand zagroził mu egzekucją i ponownie zmusił do eksperymentów. Czerpiąc energię z odłamków wybuchu, zwiększył swoją moc i mógł od tego czasu zamieniać zwykłych ludzi w zmutowane potwory które zamieszkały na bagnach wokół miasta. Wtedy też uznał, że Bóg zesłał go, aby wyeliminował wszystkich przewodników.

Porywając ludzi, zamieniał ich w Potwory z Bagien, które atakowały bezbronnych mieszkańców miasta, co miało być rzekomym dowodem na złe zamiary przewodników. Wykorzystując Potwory do zniszczenia sił policji w mieście, Bertrand powołał do życia Milicję, dowodząc którą, odparł ataki Potworów, przez co mieszkańcy zaakceptowali Bertranda i jego armię jako nową władzę.

Po śmierci Kesslera i upadku Synów Pierworodnych, przywłaszczył sobie całe ich zasoby, usprawniając przy tym swoją Milicję. Wtedy też, wszelkie hamulce moralne puściły i Bertrand dopuszczał się najgorszych czynów, w tym eksperymentów na ludziach.

Dyktator New Marais Edytuj

Bertrand-speaking

Bertrand w trakcie przemowy

Odkrywając, że Cole MacGrath dotarł do miasta, dał przemowę w centrum miasta, oznajmując ludziom, że "Demon" jest wśród nich. Stwierdził też, że wszyscy "dewianci" (w sensie Przewodnicy), zostaną wytępieni przez Milicję. Jego przemowa została przerwana przez atak Potworów, które zaczęły walkę z oddziałami Milicji. Bertrand odjechał z miejsca zdarzenia, jednak jego tropem ruszył Cole MacGrath. Po niedługim pościgu, Demon z Empire City dostał się na dach limuzyny Bertranda, jednak zanim Cole'owi udało się coś z niego wycisnąć, został uderzony przez nisko lecący helikopter i spadł z pojazd. Bertrandowi udało się uciec.

Milicja porwała niedługo później Dr.Wolfe'a na rozkaz ich przywódcy, lecz z misją ratunkową ruszyli Cole oraz Lucy Kuo. Po odbiciu Wolfe'a i niedługim pościgu, doszło do wypadku, w wyniku którego, ranny Cole musiał schować się przed bojówką, nieprzytomna Lucy Kuo została porwana, a Dr. Wolfe niestety, zginął w wypadku. Lucy Kuo okazała się nosicielem genu przewodnika, więc Bertrand rozpoczął eksperymenty mające na celu aktywowanie jej mocy, co zakończyło się pomyślnie. Używając jej jako modelu, i Urządzenia Przesyłowego skopiował jej moc do armii najemników, tworząc "przymusowych Przewodników" oraz grupę Vermaak 88.

InFAMOUS-2 2011 04-11-11 004

Bertrand pod postacią Behemota

Kopiowanie mocy od tylko jednego przewodnika do tak wielu ciał, doprowadziło do niespodziewanych komplikacji. Chcąc naprawić swoją "niekompletność", lodowi Przewodnicy oszaleli, mutując (niektórzy szybciej, bądź wolniej) zamienili się w Tytany i poszukiwali uporczywie Rdzeni Wybuchu w celu zwiększenia swoich mocy jeszcze bardziej. W między czasie, większość sił Milicji została zniszczona, a Rebelianci odbili większość miasta i przypuścili atak na Fort Phillipe, w którym znajdował się Bertrand. Do odeskortowania go wysłano helikopter, który jednak został uszkodzony przez Cole'a i rozbił się po niedługim locie. Wściekły Bertrand przemienił się w Behemota i zaczął siać spustoszenie ścigając MacGrath'a. Po niedługiej walce, gdy kurz po bitwie wciąż się unosił, Cole dostrzegł Bertranda w formie pomiędzy, człowiekiem, a Behemotem. Ten jednak szybko uciekł do zalanej powodzią dzielnicy miasta, nie chcąc, aby ktokolwiek zobaczył go w takiej formie.

Bertrand True Face

Bertrand w pół zmutowanej postaci

Sekret ujawniony Edytuj

Później, Bertrand odwiedzał starą zajezdnię pociągów w której przemieniał porwanych ludzi w Potwory. Nie ostrożny w końcu zaprowadził tam Cole'a i Rebeliantów, którzy nadawali w telewizji sposób w jaki Bertrand przemieniał ludzi, twierdząc, że wypędza z nich demony. Gdy jednak ten odkrył co się stało. Uciekł

szybko z zajezdni, która stała się kolejnym polem bitwy, pomiędzy Milicją i Rebeliantami. Tracąc resztkę zaufania ludzi, uciekł do ostatniej dzielnicy miasta. Zastawił tam pułapkę na Cole'a, zamykając go w klatce. Próbował przekonać go, aby ten pomógł mu w pokonaniu Bestii. MacGrath jednak odmówił, twierdząc, że Bertrand przy pierwszej lepszej okazji, wbije mu nóż w plecy. Wtedy też, Bertrand wydał rozkaz swoim żołnierzom aby ci zabili Cole'a, jednak z pomocą Zeke'a Dunbar'a udało mu się przeżyć.

Wyścig Zbrojeń Edytuj

W trakcie przeszukwiania magazynów, MacGrath odkrywa dokumentację Bertranda wedle której, chciał on sprzedawać Vermaak 88 jak i Potwory z Bagien jako armie najemników, rozpoczynając w ten sposób nowy wyścig zbrojeń.

Śmierć Edytuj

Bertrand miał zamiar uciec z miasta helikopterem, który jednak został uszkodzony przez Zeke'a Dunbar'a, co ostatecznie doprowadziło do konfrontacji z Cole'em. Bertrand opowiedział mu jak jego zdaniem, złymi istotami są Przewodnicy i dlaczego muszą zostać zlikwidowani. MacGrath jednak wyśmiał go, twierdząc, że ten mówi tak tylko dlatego, że zamiast zdobyć moc mogącą pomagać ludziom, potrafi tylko zamieniać się w "piętnastometrowego robala". Bertrand zmienił się w Behemota i w dzikim szale rozpoczął pustoszenie dzielnicy, niszcząc wszystko na swojej drodze. Cole'owi dzięki pomocy Zeke'a i Rebeliantów, udało się wprowadzić Bertranda w pułapkę i osłabić go, używając kilku pocisków z gazem, a następnie łącząc siły z Lucy Kuo i Nix, zabili ostatecznie Bertranda w postaci Behemota. Nix tylko plunęła na jego gigantyczne ciało, które zostało potem sprzątnięte przez Rebeliantów.

Umiejętności Edytuj

Bertrand był bez wątpienia potężnym przewodnikiem. Wykorzystywał moce podobne do potężniejszych Potworów z Bagien.

W swojej ludzkiej postaci, Bertrand posiadał wiele umiejętności, które były oznakami bycia przewodnikiem.

Ludzka Postać Edytuj

 • Wysoka inteligencja - Jest naprawdę inteligentnym człowiekiem. Dzięki temu odkrył kilka sposobów na rozwijanie mocy, oraz stworzył wiele wynalazków.
 • Mutacja - Dzięki rdzeniom z wybuchu, Bertrand zdobył umiejętność przemiany zwykłych ludzi w zmutowane Potwory, robił to tworząc zielony gaz i ciecz ze swoich dłoni, które boleśnie zmieniały człowieka. Potem szkolił ich aby byli mu posłuszni.
 • Zmiennokształtny - Bertrand jest w stanie przekształcić się w gigantyczne stworzenie, które nazwał Behemotem: nie jest jasne, czy miał nad tym jakąkolwiek kontrolę, jego rozmowa z Cole'em przed ostatnią bitwą sugerowała, że było to mimowolne i miało miejsce, jeśli był ranny lub zły. Jako Behemot Bertrand był ogromnym, potwornym stawonogiem chodzącym na czterech nogach przypominających krabie, a jego żebra otwierają się prawie jak małże. Głowa Bertranda jako Behemot była biała z kilkoma fioletowymi oczami i dwoma żuchwami z zębami. Po pierwszej bitwie z nim, Cole widzi go nagiego i na wpół przemienionego, a jego twarz wciąż zachowała niektóre rysy Behemota.
 • Naturalne przywództwo - Bertrand był także naturalnym przywódcą, dowodzącym Milicją, Potworami z Bagien i Synami Pierworodnymi w New Marais, zanim zostali rozwiązani. Wykorzystywał Potwory do przekonania ludzi o potrzebie istnienia Milicji i eksterminacji Przewodników.

Postać Behemota Edytuj

Jako Behemot, Bertrand potrafił wykorzystywać:

 • Kule jadowe - Potrafił wypluwać zielone, kule jadowe powoli zabijające wszystko w co trafiły.
 • Spawn Potworów - Jad Behemota potrafił stworzyć, gęstwinę macek, z których wyłaniały się Potwory.
 • Macki Pożeracza - Klatka piersiowa Behemota po tworzeniu ujawniała trzy przypominające usta otwory, z których wystrzeliwały macki, przyciągające ofiary i zamieniając ich w Potwory.
 • Ryk/Trujący gaz - Ryk jest potężnym atakiem odrzucającym samochody i inne obiekty (wliczając ludzi) w pobliżu na znaczną odległość. Procesy metaboliczne Behemota spowodowały również, że w trakcie ryku pluł toksycznym gazem, mogącym zaszkodzić każdemu kto był w pobliżu.
 • Ogromny rozmiar - W postaci Behemota, Bertrand był gigantem, wysokim na co najmniej pięćdziesiąt stóp wysokości, choć wciąż był mniejszy niż pół wysokości Bestii.
 • Nadludzka wytrzymałość - Jako Behemot miał niesamowitą wytrzymałość, będąc w stanie przetrwać ostrzał rakiet i karabinów maszynowych bez wzdrygnięcia.

Ciekawostki Edytuj

 • Jest twórcą wszystkich trzech frakcji w nieSławny: inFAMOUS 2: Milicji, Potworów z Bagien i przymusowych Przewodników.
 • Bertrand nadawał w telewizji w podobny sposób, w jaki robił to Głos Przetrwania w inFAMOUS, rozsiewając nieprawdziwe informacje na temat Cole'a MacGratha, mające na celu oczernić go i zniechęcić do niego ludność miasta.
 • Bertrand, nazywając swoją monstrualną formę „Behemot”, odwołuje się do Biblijnej Księgi Hioba, Hiob 40: 15-24 (w Biblii Tysiąclecia błędnie nazwano go hipopotamem) w której Behemot jest jednym z dwóch potężnych stworzeń (drugim morskim potworem Lewiatanem), nad którymi Bóg sprawuje władzę. Tematycznie rola Behemota w Księdze Hioba odpowiada postrzeganiu przez Bertranda siebie jako Przewodnika, potężnego i chaotycznego stworzenia, które samo w sobie nie jest dobre, ale służy osiągnięciu celów Boga.
 • Według Laroche'a do usunięcia jego truchła potrzeba było „7 pił łańcuchowych, 30 ludzi, 12 furgonetek i 7 godzin”.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.