Są to złoczyńcy, którzy NIE CHCĄ być źli, ale są do tego zmuszani przez okoliczności lub wyjątkowy, fabularny haczyk; innymi słowy, nie są złoczyńcami z wyboru. Są także przeciwieństwem postaci dobrych wbrew własnej woli.

Postacie złe wbrew własnej woli dzielą się na kilka rodzajów:

  • Pionki: postacie, które były oszukiwane, szantażowane lub zmuszane do regularnego grożenia siłom dobra wbrew ich własnemu osądowi. Często nie chcą walczyć, ale Wielcy Źli lub Więksi Źli zmuszają ich do współpracy (np. Itachi Uchiha i Nooroo).
  • Bohaterscy antagoniści: kontrastują z protagonistami, ilekroć nie jest to zło vs zło. Więcej niż kilka historii przedstawia złoczyńców, którzy walczą z nie-złymi antagonistami (np. Bogami Olimpu).
  • Przypadkowi złoczyńcy: postacie, które są tak dokładnie złe, jak muszą, aby osiągnąć swoje cele, które są dla większego dobra. Popełniają złe czyny w celach czysto praktycznych, podobnie jak ekstremiści i często pokrywają się z rywalami, z tym wyjątkiem, że nigdy nie są to sprawy osobiste (np. V i Sandman).
  • Drapieżniki: zwierzęta mięsożerne i/lub potwory, które są wrogie tylko z powodu głodu i instynktów przetrwania. Zazwyczaj nie mają prawdziwej nienawiści lub niechęci do bohaterów; i tak samo jak u przypadkowych złoczyńców, nic dla nich nigdy nie jest sprawą osobistą. Po prostu postrzegają swoje cele jako zdobycz i chcą je zjeść, tak jak każde dzikie zwierzę w prawdziwym życiu postrzega swoją ofiarę. (np. Anakondy).
  • Nieświadomi złoczyńcy: postacie, które nie są świadome okoliczności towarzyszących temu, co robią. Często są bohaterami wprowadzonymi w błąd i prawie zawsze nawracają się po uświadomieniu sobie, co robią (np. Alister Azimuth, N i Sid Phillips).
  • Opętani/ze spranym mózgiem: postacie, które stały się antagonistami z powodu hipnozy, prania mózgu lub opętania (np. Cynder i Wilk Borys). Bez względu na to, jak okrutne lub niepotrzebne są ich czyny, nigdy nie jest to ich wina.
  • Chore psychicznie kozły ofiarne: postacie, które przeżyły przerażające wydarzenia i ciągłe znęcanie się nad sobą przez całe życie, które całkowicie zniszczyły ich zdrowie psychiczne bez nadziei na wyzdrowienie (np. Hansel i Gretel oraz Leatherface).

Niezależnie od tego, czy postać jest szantażowana, oszukana, amoralna, chora, zniewolona, czy po prostu zasługuje na to, że jest protagonistą, prawie wszyscy złoczyńcy źli w brew własnej woli są antagonistami, ponieważ muszą być, a nie dlatego, że to był ich wybór.

Wszystkie elementy (149)

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Y
Z
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.