Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Antyzłoczyńcy są przeciwieństwem antybohaterów; podczas gdy antybohaterowie często walczą po stronie dobra, ale z samolubnymi motywami, antyzłoczyńcy odgrywają antagonistów, ale ze szlachetnego powodu, przynajmniej w „ich” oczach, choć czasem także w oczach innych. Mogą być bardziej szlachetni lub heroiczni niż antybohaterowie, ale środki do osiągnięcia ich celów są często uważane za wyzyskujące, niemoralne, niesprawiedliwe lub po prostu złe.

Antyzłoczyńcy od czasu do czasu staną po stronie swoich rywali (zazwyczaj bohaterów), jeśli nadejdzie większe zagrożenie niż oni sami lub będzie to w ich najlepszym interesie. Często, jeśli dołączą do bohaterów, są nieufni, ale mogą się dogadać i ostatecznie nawrócić się. Łatwiej jest też ich nawrócić niż zwykłych złoczyńców. Co więcej, podobnie jak w przypadku antybohaterów, najbardziej znaną personifikacją antyzłoczyńców jest to, że są oni życzliwi wobec swoich przeciwników i traktują ich jako osoby równe, ale możliwe jest, że mogą traktować innych złoczyńców wokół nich z zuchwałością i niegrzecznością, co jest bardzo niezwykłą cechą tego typu złoczyńców. Ponadto niektórzy bohaterowie, którzy początkowo byli dobrzy lub normalni, mogą czasem zostać złoczyńcami.

W gruncie rzeczy są to postacie, które choć technicznie są złoczyńcami, często pełnią szlachetną funkcję, co czyni ich sporadycznie bohaterskimi. Możliwe jest i jednocześnie bardzo powszechne bycie jednocześnie antyzłoczyńcą i antybohaterem, w zależności od celu postaci i metod jego osiągnięcia. Mogą również należeć do szarej strefy, w zależności od ich położenia (chociaż przeciwnik nie musi znajdować się w szarej strefie i może być słusznie zły).

Popularni antyzłoczyńcy to: Char Aznable z Mobile Suit Gundam, Magneto z X-Men, Shadow z Sonic the Hedgehog, Mello z Death Note'a, Benjamin Linus, V z V jak Vendetta, Jin Kazama z serii Tekken, Agent John Bishop z serii TMNT, Marionetka z Five Nights at Freddy's, Itachi Uchiha z serii Naruto, Pink Diamond ze Steven Universe, Kurumi Tokisaki z Date A Live, Lelouch vi Britannia z Code Geass i Severus Snape z Harry'ego Pottera.

WAŻNE: Antyzłoczyńcy NIGDY nie mogą być Czystym Złem, ponieważ całkowicie źli złoczyńcy nigdy nie są prezentowani pozytywnie, podczas gdy powinno się sympatyzować z antyzłoczyńcami, nawet jeśli nie akceptuje się ich metod. Złoczyńcy będący Czystym Złem, którzy twierdzą, że ich czyny są dla szlachetnej sprawy, są jedynie urojeni, jeśli nie po prostu chorzy psychicznie (np. Andrew Scott, Light Yagami, Unalaq, sędzia Klaudiusz Frollo, Grimmel Gnębiciel, Derek Simmons, Generał Lunaris, Generał Barkov i PAMA).

Nawet jeśli złoczyńca nie jest Czystym Złem i twierdzi, że ma szlachetny cel, niekoniecznie jest antyzłoczyńcą, jeśli ma urojenia lub jest hipokrytą do tego stopnia, że jego nikczemne metody są zbyt złe jak na jego główny cel (np. Thanos, Ra's al Ghul i Raul Menendez).

Warto też zauważyć, że nawróceni złoczyńcy niekoniecznie są antyzłoczyńcami, jeśli nie dążyli do szlachetnego celu przed ostatecznym odkupieniem.

Wszystkie elementy (669)

Advertisement