Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Ciemiężcy lub pogromcy poniżają, znęcają się i/lub demoralizują grupy ludzi, a nawet całe społeczeństwa. Zwykle robią to tyrani, ale może to osiągnąć każdy, od postaci lubiących rządzić się innymi, przez postacie dyscyplinarne, po ruchy społeczno-polityczne.

Ogólnie rzecz biorąc, ciemiężcy będą bardziej zainteresowani trzymaniem ofiar w ryzach niż ich jawnym krzywdzeniem, chociaż nie zawahają się zabić kogokolwiek przeciwko nim.

Podtypy[]

Duchowi niszczyciele[]

Duchowi niszczyciele uciskają wyznawców wiary lub zniekształcają wspomnianą wiarę, aby egzekwować tylko najbardziej nikczemne i negatywne z jej praw; są często uważani za postacie demoniczne, heretyckie lub fanatyczne, ale mogą mieć dowolne pochodzenie lub cel.

Wiele historycznych reżimów (rzeczywistych i fikcyjnych) prześladowało pewne wyznania i opowieści osób, które lubiły torturować tych, którzy nie ustąpili swojej wiary (często mniejszości), były powszechne. Równie często spotykano opowieści o niegodziwych lub skorumpowanych osobach w wyznaniach, które dobrowolnie wykorzystywały swoją moc i wpływy, aby uprzykrzać życie nie tylko tak zwanym „poganom”, ale także wielu wyznawcom własnej wiary.

Przykładami duchowych niszczycieli są:

  • Demony/mroczne formy, takie jak Szatan, to demoniczne istoty, które są przeciwnikami wiary i służą zepsuciu praktykujących.
  • Mroczni Lordowie/źli władcy, tacy jak Sauron, to okrutni mistrzowie aktywnie uciskający religie, które sprzeciwiały się takim władcom pod ich rządami.
  • Mroczni sędziowie/mroczni kapłani, tacy jak Diakon Blackfire, to ludzie, którzy, twierdząc, że są „wierzący”, spędzają więcej czasu na nękaniu innych niż na prawdziwym praktykowaniu swojej wiary, zwłaszcza jeśli ich wiara jest zwykle uważana za pacyfistyczną (na przykład Chrześcijanie, którzy opowiadają się za torturami i nienawiścią, w bezpośredniej opozycji do „wiary”, którą twierdzą, że wyznają).
  • Fanatycy i kulty, takie jak Promienny Kościół, to jednostki i grupy, które przekręcają religię, często usuwając dobroczynne aspekty i zamiast tego skupiają się na najbardziej podstawowych częściach wiary, celowo szkodząc innym i często sprzeciwiając się ortodoksyjnemu credo wspomnianej religii (takie jak zabijanie i szerzenie nienawiści wbrew przykazaniu „nie zabijaj”).
  • Walczący ateiści/heretycy, tacy jak Isaac Ray Peram Westcott, to ludzie, którzy nie wierzą w żadną wyższą moc. Chociaż mogą istnieć dobrzy ateiści, niektórzy próbują narzucać wierzącym ateizm i zmuszać ich do porzucenia wiary. Mają tendencję do nihilizmu, wierząc, że wszystko jest bez znaczenia. Najgorsi ateiści lub heretycy mogą nawet próbować stać się bogami i próbować przekonać do tego innych.

Psychiczni ciemiężcy[]

Postacie te będą gnębić swoje ofiary poprzez prześladowanie, szpiegowanie, podglądanie np. poprzez różne formy intymności i naruszania prywatności. Chociaż ci złoczyńcy zwykle nie krzywdzą fizycznie swoich ofiar, można to uznać za formę ucisku i znęcania się psychicznego, jeśli dotyczy to dużej liczby osób.

Totalitaryści[]

Jeśli ciemiężca jest postacią polityczną, która wierzy, że pełna autorytarna kontrola nad państwem jest jedynym sposobem na utrzymanie społeczeństwa w ryzach, prawdopodobnie jest totalitarystą. Tego rodzaju ciemiężcy są często potężnymi i niezwykle dominującymi postaciami, które kontrolują większość aspektów życia publicznego i prywatnego, tłumiąc wszelką opozycję wobec ich reżimu. Typowymi przykładami złoczyńców, którzy kwalifikują się jako totalitaryści, są fikcyjne prezentacje nazistów (np. Red Skull, Amon Goeth, Hans Landa lub większość fikcyjnych przedstawień Adolfa Hitlera), faszystów lub jakiejkolwiek osoby i grupy, która naśladuje podobne autorytarne ideologie i metody (np. Imperator Palpatine, Wielki Moff Tarkin, O'Brien, Gihren Zabi czy Andrew Ryan).

Wszystkie elementy (356)

Advertisement