Jego oczy, niesamowicie puste, pozbawione wszelkiego współczucia, jakiegokolwiek człowieczeństwa... Nikt nie ma takich oczu... nikt!

—Kapitan Ameryka o Red Skullu


Złoczyńcy, którzy są Czystym Złem (powszechnie znany jako Diabły osobiście lub Kompletne potwory) są najgorszymi ze wszystkich złoczyńców, całkowicie okropnymi i nieodwracalnymi. Dla tego rodzaju złoczyńcy robienie złych rzeczy jest tak naturalne, jak oddychanie. Można ich rozpoznać po następujących cechach:

  • Popełniają czyny, które są okropne według standardów danej historii i przekraczają pewną granicę moralną. Złoczyńcy, którzy ją przekroczyli tylko raz, zwykle się nie kwalifikują, chociaż istnieją rzadkie wyjątki.
  • Są oni traktowani poważnie, powodując strach, wstręt i nienawiść wśród innych postaci w danej historii. Dlatego postacie humorystyczne, nigdy się nie kwalifikują do tej kategorii.
  • Nigdy nie są prezentowani w pozytywny sposób.
  • Nigdy nie mogą czuć miłości do innych. Jeśli twierdzą, że kogoś kochają, ta „miłość” jest jedynie wypaczeniem, zaborczością lub obsesją.
  • Są całkowicie nie do nawrócenia i absolutnie nic nie usprawiedliwia ich ohydnych zbrodni.
  • Nie okazują wyrzutów sumienia wobec tych, których skrzywdzili, ani też nie wyrażają empatii wobec innych.

Antyzłoczyńcy nigdy nie mogą się zakwalifikować, przede wszystkim dlatego, że powinno się sympatyzować z antyzłoczyńcą, nawet jeśli nie akceptuje się jego metod. Ponadto bycie oczywistym złym bohaterem, takim jak seryjny morderca, nie czyni automatycznie złoczyńcy Czystym Złem, chyba że są szczególnie brutalni z natury lub posiadają wyjątkowo podłą cechę w historii. Ponadto siły zła, takie jak Demony i Sztucznie Inteligencje, zwykle się nie kwalifikują, chyba że ich moralność zostanie w oczywisty sposób przedstawiona. Ten rodzaj złoczyńcy jest uważany za całkowite przeciwieństwo Czystego Dobra, gdzie tamtejsze postacie są całkowicie czyste i nieskazitelne.

Wszystkie elementy (326)

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.