Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Dysocjacji, złoczyńcy o podwójnej osobowości lub złoczyńcy o wielu osobowościach to postacie, u których zdiagnozowano lub wykazano oznaki dysocjacyjnego zaburzenia tożsamości (znanego również jako zaburzenie wielu osobowości) - osoby te mają złamaną psychikę, która sprawia, że wydaje się im, iż mają więcej niż jedną osobowość; co najmniej jedna z tych osobowości jest uważana za oczywistych sadystów lub może być w inny sposób niebezpieczna (przynajmniej w fikcji). W fikcji tożsamości dysocjacyjne mogą występować w różnych okolicznościach: choroby psychiczne (np. Norman Bates), mutacje (np. Profesor Venomous) i/lub tragedie (np. Fliqpy).

Nie zaliczają się do nich postacie kontrolowane przez Demony, Istoty Kosmiczne, Bóstwa, Obcych i/lub inne istoty (dla postaci, które mają wyprany mózg, są kozłami ofiarnymi i/lub pionkami), chyba że ich czas spędzony na przesiadywaniu w głowie doprowadza ich do szaleństwa - również ich nie należy mylić z Alter-Ego, ponieważ są to po prostu alternatywne osobowości stworzone w celu ukrycia złoczyńców, a zupełnie zdrowe osoby mogą mieć Alter-Ego z różnych powodów, takich jak utrzymywanie swojej tożsamości w tajemnicy, podobnie jak tradycyjne przebrania bohaterów: dysocjacje postacie dosłownie postrzegają siebie jako dwie lub więcej osób i nie kontrolują żadnych zmian. Mogą nawet być podobne do fragmentaryczność, ale nadal nie to samo, biorąc pod uwagę, że zła część umysłu danej jednostki jako całości jest po prostu ułamkiem tego, kim naprawdę jest ta postać. Jeśli jednak dysocjacyja zostanie siłą rozdzielona od co najmniej jednej z innych osobowości, może ona nakładać się na fragmentaryczność i może nakładać się z Alter-Ego, jeśli postać jest całkowicie odrębną jednostką w obrębie tej samej osoby.

Należy pamiętać, że dysocjacja ma wiele różnych etapów (podobnie jak psychozy), ale dysocjacyjne zaburzenie tożsamości jest po prostu najbardziej ekstremalnym przykładem; istnieje wiele innych podtypów dysocjacyjnych, od utraty pamięci, stresu pourazowego lub oderwania się od rzeczywistości: wszystkie one mają wspólny motyw w umyśle, tworząc alternatywne osobowości i/lub rzeczywistości, aby spróbować uchronić się przed traumą; w przypadku PTSD osoba cierpiąca będzie zamiast tego nawiedzana przez różne stopnie retrospekcji, które mogą wystarczyć do spowodowania nikczemnych awarii, podczas których odbywają się dane zdarzenia, jakby nadal miały miejsce.

Zaburzenie tożsamości dysocjacyjnej jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych stanów psychicznych z powodu licznych fałszywych twierdzeń osób cierpiących na podobne schorzenia, takie jak schizofrenia, błędne rozpoznanie przez profesjonalistów, a nawet próby psychopatów/socjopatów mające na celu uniknięcie kary za poważne przestępstwa.

Inne stany dysocjacyjne (zwłaszcza PTSD i tym podobne) są znacznie bardziej znane i akceptowane zarówno przez psychologię, jak i opinię publiczną, nie wywołując zachowań agresywnych wobec innych, ale podobnie jak wszystkie psychozy, mogą nadal prowadzić do przemocy w zależności od osób, środowiska, w którym może manifestować swoje objawy i jeśli są uzależnieni (ponieważ może to przyspieszyć agresywne psychozy).

Przed rozpoznaniem dysocjacji w psychologii jako związanym z nią aktywnym spektrum objawów, podejrzewano, że to może być tak naprawdę opętanie przez demony lub nadprzyrodzone zło, takie jak Nocne Wiedźmy, Kitsune lub tym podobne niegodziwe stworzenia - z których wiele wciąż jest bardzo znanych w kulturach i mitologiach świata.

Tego rodzaju złoczyńcy na ogół nie zaliczają się jako Czyste Zło, ponieważ nie mają kontroli nad swoimi działaniami z powodu swych chorób. Jednak niektórzy złoczyńcy kwalifikują się pod to, jeśli:

  • A) Alter-Ego bohaterów spełnia wszystkie kryteria, a każda ohydna zbrodnia wywodzi się od wspomnianego Alter-Ego (np. Yami Marik).
  • B) Oryginalna i podzielona osobowość są całkowicie haniebne i nie żałują swoich zbrodni, nawet będąc w stanie wiedzieć, co każdy z nich zrobił (np. Norman Osborn jako on sam i Zielony Goblin).

Wszystkie elementy (90)

Advertisement