Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Geniusze zbrodni są uważani za geniuszy nad geniusze; innymi słowy, są jednymi z najbardziej inteligentnych istnień i charakteryzują się osobowością, w której będą planować rzeczy na niesamowitą skalę i zawsze będą mieć plan awaryjny. Postacie te są często słabeuszami, ale nie należy ich lekceważyć, ponieważ mogą być niezwykle trudni do złapania lub pokonania ze względu na ich niezwykle złożone myślenie. Zwykle nazywani są „mózgiem wszystkiego” i podobnie jak mistrzowie manipulacji rzadko pokazują się bezpośrednio przed wrogiem.

Geniuszy zbrodni na ogół da się pokonać, jeśli bohater lub inna postać (zła lub nie) znajdzie sposób na wykorzystanie ich arogancji lub egoizmu (np. W Hannibalu, Mason Verger został popchnięty przez swojego asystenta wśród dzików, a następnie zjedzony przez nich żywcem), jeśli mają podobną inteligencję (np. w Death Note, Near w końcu osaczył i zmusił Lighta Yagamiego do przyznania się, że przez cały czas był Kirą), lub jeśli mają wielkie szczęście (np. w Mrocznym Rycerzu Batman złapał Jokera nie na straży pod sam koniec filmu).

Przykłady dobrze znanych geniuszy zbrodni to Lex Luthor, Norman Osborn, John Doe, Dr. Ivo Eggman Robotnik, Auric Goldfinger i profesor Moriarty.

Oczywiście rzadko są niekompetentni. Na ogół są tacy, jeśli są to postacie humorystyczne, których niepowodzenia służą jako element komediowy.

Aby zakwalifikować się jako geniusz zbrodni, takie postacie rzadko muszą być zaskoczone i muszą mieć plan B, C lub D, na którym mogą polegać, jeśli pierwotny plan zostanie udaremniony. Są kompletnym przeciwieństwem głupców, którzy są głupi i nie mogą podjąć żadnej mądrej decyzji.

Wszystkie elementy (884)

Advertisement