Kozioł ofiarny to złoczyńca, który jest karany znacznie bardziej, niż na to zasługuje. Z definicji są biegunowym przeciwieństwem Karma Houdini.

Samo bycie „złym gościem” i posiadanie złych intencji nigdy nie wystarczy, aby ponieść taką karę, która musi zostać wymierzona stosownie do czynów. Jednak niektórzy złoczyńcy podlegają karze, która może być bardzo surowa, a nawet niesprawiedliwa, co czasami do pewnego stopnia sprawia, że publiczność czuje do takich postaci sympatię lub współczucie.

Sama definicja kozła ofiarnego to osoba wrobiona w coś, co zrobił ktoś inny, chociaż kozły ofiarne obejmują również:

 1. Złoczyńcy, których losy są tak przerażające, że publiczność im współczuje (np. Charles F. Muntz, Viserys Targaryen i Barty Crouch Jr., z których ten ostatni doznał pocałunku Dementora, los gorszy niż śmierć).
 2. Złoczyńcy, którzy są poddawani przerażającym torturom w ramach kary, na którą nie zasłużyli (np. Theon Greyjoy, Hexadecimal i Patolli).
 3. Złoczyńcy mający okropne życie, które prawie nigdy się nie poprawia lub nawet się pogarsza (np. Hansel i Gretel, Carrie White, Tyler Down, Lucy i Andrew Detmer).
 4. Słudzy, którzy są często niesprawiedliwie wykorzystywani lub zabijani przez swojego pana, albo z powodu porażki, albo dlatego, że nie są już przydatni (np. Lefou przez Gastona LeGume'a, kilku Makuta przez Makutę Teridaxa, ponieważ nie potrzebuje ich rywalizacji o władzę, Nute Gunray przez Imperatora Palpatine'a, Charlie Walker przez Jill Roberts, ponieważ tak naprawdę go nie kochała i kilku popleczników przez zarówno Shao Kahna, jak i Shinnoka). Chyba, że sługa sobie na to zasłużył (np. Brixton Lore przez Dyrektora Eteona).
 5. Tragiczni złoczyńcy, którzy ostatecznie bardziej cierpieli niż inni (np. Gollum, Rameses, Daniel Cross, Aubrey Davis i Kiritsugu Emiya).
 6. Złoczyńcy mający wyrzuty sumienia, którzy chcieli się nawrócić, ale zostali odrzuceni lub zmarli, zanim mogli (np. Gríma Wormtongue, Siren, Krika, Król Nachtigal i Jamal Elliot).
 7. Niekompetentni złoczyńcy, których porażki (powtarzające się lub cokolwiek innego) są często upokarzające i poniżające i nie zrobili nic, aby to uzasadnić (np. Disneyowski Kapitan Hak, Dr. Neo Cortex, Plankton i Lord Betrayus).
 8. Postacie humorystyczne, które są pokonane lub ukarane w sposób slapstickowy, czasem brutalny (np. Kot Tom).
 9. Złoczyńcy, którzy są ciągle reanimowani i zabijani ponownie (np. Lifty i Shifty).
 10. Antyzłoczyńcy, którzy zamierzają robić dobrze i nigdy nie uciekają się do brudnej taktyki, ale po prostu postępują w niewłaściwy sposób (np. Rinne Sonogami).
 11. Niepewni złoczyńcy, którzy chcieli przede wszystkim zaprzyjaźnić się, ale ludzie są zbyt przerażeni i/lub zniesmaczeni ich wyglądem, co doprowadziło ich przede wszystkim do stania się złoczyńcami (np. Potwór Frankensteina).
 12. Zakochani złoczyńcy, którzy są regularnie oszukiwani lub wykorzystywani przez swój obiekt uczuć, ale nadal chronią ich i opiekują się nimi z oddania (np. Harley Quinn, która jest wykorzystywana przez Jokera lub Misa Amane, która jest zwykłym pionkiem w planach Lighta Yagami).
 13. Opętani/ze spranym mózgiem złoczyńcy, którzy zamiast wyrwać się spod ich wpływów, musieli w końcu zostać zabici (np. Quirinus Quirrel został opętany przez Lorda Voldemorta i musiał zostać zabity przez ofiarną ochronę matki Harry'ego Pottera, a Cujo został poddany praniu mózgu z powodu ugryzienia przez wściekły kij i musiał zostać zabity albo kijem baseballowym, albo pistoletem szeryfa przez Dona Trentona).
 14. Złoczyńcy, którzy otrzymują tragiczne pożegnanie: mogą nawet nie mieć tragicznego/wywołującego współczucie pochodzenia, mieć jakiekolwiek pozytywne cechy, być uprzejmi lub cokolwiek innego, ale ich śmierć to wciąż ciche chwile, w których postacie wykazują głębszą, bardziej złożoną osobowość i mogą nie być całkowicie złym, być może pokazując brak poczucia bezpieczeństwa jako główny motyw i/lub starając się dopasować (np. Envy był sadystą, którego nienawidziło się przez większą część serii, ale podczas swojej śmierci okazuje się, że był zazdrosny o ludzi i zawsze chciał być taki jak oni, nawet popełniając samobójstwo z tego powodu. Jest też pułkownik McCullough, który mógł być okropnym ludobójcą i poddawał niewinne małpy torturom, ale ostatecznie naprawdę chciał tego, co najlepsze dla ludzkości, a może nawet nie był tak inny od Cezara).

Wszystkie elementy (241)

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.