Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Złoczyńcy mający urojenia charakteryzują się lub utrzymują indywidualne przekonania lub wrażenia, które są sprzeczne z rzeczywistością lub racjonalnymi argumentami, zwykle jako objaw lub zaburzenie psychiczne; innymi słowy, często przyjmują fałszywe założenia. Mogą tacy być, jeśli uważają siebie lub kogoś innego za inny gatunek, boga, prawdziwą istotę, dobrą osobę, geniusza, przystojną lub piękną osobę zarówno w sposób zawnętrzny, jak i wewnętrzny. Nawet ci, którzy wiedzą, że są źli, mogą mieć urojenia.

Rodzaje urojonych złoczyńców, którzy faktycznie twierdzą, że są dobrymi ludźmi, uważają, że to, co robią, jest słuszne; to czyni ich podobnymi do ekstremistów/kontrahentów lub antyzłoczyńców/antybohaterów, ale w przeciwieństwie do nich, ten typ urojonych złoczyńców nie ma często w sobie niczego szlachetnego.

Bez względu na to, jak okropny jest ten rodzaj złoczyńcy, zawsze będą postrzegać swoje czyny jako szlachetne; dlatego nawet jeśli uważają się za dobrych, wielu z tych złudnych złoczyńców może być Czystym Złem (np. Akainu, Dimentio, sędzia Klaudiusz Frollo, Koba, Light Yagami i Bill Cyferka).

Tego rodzaju złoczyńcy są również przekonani, że ktokolwiek się z nimi nie zgadza lub jest im przeciwny, jest złym człowiekiem. Dlatego są bardzo paranoiczni i nie zwracają uwagi na opinię innych. Ci złoczyńcy mogą być chciwi lub być hipokrytami, ale nawet tego nie widzą. Co gorsza, niektórzy z nich winią kogoś innego za porażkę, którą spowodowali (szczególnie ci, którzy się im sprzeciwiają), podczas gdy w rzeczywistości była to ich wina.

Zakres urojenia tych złoczyńców może być od stosunkowo niewielkiej cechy (zwykle po prostu wierząc, że robią coś dobrze i nie są fanatyczni) po niebezpiecznie ekstremalną aż do choroby psychicznej (która jest u złoczyńców bardzo szczerych w tym, że to, co robią robią to dobrze i nie ma absolutnie żadnej szansy, aby przekonać ich inaczej).

Jeśli jednak pewien urojony złoczyńca naprawdę chce czynić dobro, może to skutkować jego nawróceniem. Dzięki temu złoczyńca może naprawdę zobaczyć i zaakceptować swoje błędy, a następnie wybrać prawdziwą prawość zamiast złudzeń.

Urojeni złoczyńcy mogą być również nihilistami, którzy nie wierzą ani w dobro ani zło, usprawiedliwiając w ten sposób swoje ohydne działania przekręconą logiką. Najlepszym tego przykładem są Gaku Yashiro, Isaac Ray Peram Westcott i Eurus Holmes. Ksenofobi, którzy uważają pewne/niektóre obce rasy za „złe”, również mogą być zaliczani jako mający urojenia (np. ojciec hrabiego Blecka); to samo dotyczy mizantropów, którzy myślą, że ludzkość, bez względu na to, czy jednostka jest naprawdę niewinna, czy nie, jest zła i powinna zostać ukarana (np. Krzyżowiec). Społeczni darwiniści mogą wykorzystać swoją pokręconą filozofię, aby usprawiedliwić ucisk słabych zamiast im pomóc (np. Albert Wesker).

Wszystkie elementy (864)

Advertisement