Manipulatorzy to szczególny rodzaj geniuszy zbrodni, wysoce inteligentnych przeciwników, którzy często nie angażują się w bezpośredni konflikt z bohaterem lub rywalizującym złoczyńcą, chyba że czuje, że nie ma wyboru lub już „wygrał”. Doskonale radzą sobie we wbijaniu noży w plecy między byłymi sojusznikami, zrywaniu przyjaźni, a nawet wywoływaniu niepokoju poprzez manipulowanie naturą społeczeństwa, jednostek lub systemu. Wielu z nich jest w stanie spowodować masowe zakłócenia i obalić całe cywilizacje, zanim zostaną nawet uznani za podejrzanych i często postrzegani są jako bohaterowie lub „nieszkodliwe” jednostki. Dlatego są jednymi z najbardziej niebezpiecznych złoczyńców, szczególnie w połączeniu z ich psychopatycznymi tendencjami.

Dobrymi przykładami są fałszywi bohaterowie, którzy przekonują innych, by walczyli za nich, tylko po to, by z czasem ujawnić, że te walki były tylko dla ich własnych korzyści, lub władcy, którzy przywłaszczyli sobie ogromną władzę i zasoby, tocząc wojnę rywalizujących ze sobą frakcji, a nie przeciwko nim. Palpatine, David Xanatos i niektóre wersje Lexa Luthora są tego przykładami, podobnie jak niektóre wersje Jokera i Człowieka-Zagadki. Jednak nie należy dodawać tego do oszustów lub po prostu „zdradzieckich” osób. To jest kategoria przeznaczona dla postaci, które przodują w oszukiwaniu innych, aby służyli ich sprawie lub ignorowali ich prawdziwe zagrożenie, dopóki nie będzie za późno.

Manipulator jest często tak dobry w tym, że inni walczą i kłócą się lub sieją niezgodę, że nawet po ujawnieniu mogą nadal gromadzić zwolenników lub oprzeć się na alternatywnych planach, jak każdy dobry mastermind.

Wszystkie elementy (576)

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.