Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Manipulatorzy to szczególny rodzaj geniuszy zbrodni, wysoce inteligentnych przeciwników, którzy często nie angażują się w bezpośredni konflikt z bohaterem lub rywalizującym złoczyńcą, chyba że czuje, że nie ma wyboru lub już „wygrał”. Doskonale radzą sobie we wbijaniu noży w plecy między byłymi sojusznikami, zrywaniu przyjaźni, a nawet wywoływaniu niepokoju poprzez manipulowanie naturą społeczeństwa, jednostek lub systemu. Wielu z nich jest w stanie spowodować masowe zakłócenia i obalić całe cywilizacje, zanim zostaną nawet uznani za podejrzanych i często postrzegani są jako bohaterowie lub „nieszkodliwe” jednostki. Dlatego są jednymi z najbardziej niebezpiecznych złoczyńców, szczególnie w połączeniu z ich psychopatycznymi tendencjami.

Dobrymi przykładami są fałszywi bohaterowie, którzy przekonują innych, by walczyli za nich, tylko po to, by z czasem ujawnić, że te walki były tylko dla ich własnych korzyści, lub władcy, którzy przywłaszczyli sobie ogromną władzę i zasoby, tocząc wojnę rywalizujących ze sobą frakcji, a nie przeciwko nim. Palpatine, David Xanatos i niektóre wersje Lexa Luthora są tego przykładami, podobnie jak niektóre wersje Jokera i Człowieka-Zagadki. Jednak nie należy dodawać tego do oszustów lub po prostu „zdradzieckich” osób. To jest kategoria przeznaczona dla postaci, które przodują w oszukiwaniu innych, aby służyli ich sprawie lub ignorowali ich prawdziwe zagrożenie, dopóki nie będzie za późno.

Manipulator jest często tak dobry w tym, że inni walczą i kłócą się lub sieją niezgodę, że nawet po ujawnieniu mogą nadal gromadzić zwolenników lub oprzeć się na alternatywnych planach, jak każdy dobry mastermind.

Wszystkie elementy (777)

Advertisement