Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Niszczyciele niewinności są rodzajem złoczyńcy odpowiedzialnym za „utratę niewinności”. „Utrata niewinności” ma miejsce, gdy sympatyczna i (zwykle) w pewnym stopniu bezbronna postać zostanie złamana lub w jakikolwiek sposób uszkodzona; wywołuje to często wielkie poczucie gniewu przez odbiorców. Może również odnosić się to do wydarzenia, które wywołuje bezprecedensowe oburzenie w społeczeństwie, takie jak zabójstwa dzieci i ataki terrorystyczne, które podważają nasze koncepcje tego, co ludzie mogą sobie zrobić. Często ofiary, których niewinność została utracona, nigdy nie są już tymi samymi osobami, którymi były wcześniej.

Niszczyciele niewinności to złoczyńcy, którzy skutecznie „niszczą” niewinność opowieści, otoczenia lub postaci; często są to szczególnie niegodziwe istoty, które rujnują życie innym, a ich zbrodni nigdy tak naprawdę nie można odwrócić, ponieważ wymazuje to pojęcie „niewinności”, chociaż niektóre rzadsze przykłady nie do końca wiedzą, że są odpowiedzialne za to (np. Scar z Fullmetal Alchemist).

Niszczyciel niewinności jest złym przeciwieństwem obrońcy niewinności.

Przykłady tego rodzaju złoczyńcy są następujące:

  1. Postacie, które gnębią/psują dziecko lub osobę o dziecięcej mentalności (wiele typów „Fagin” należy do tej kategorii). Przykładami są Madara Uchiha, Ozai, Medusa Gorgon i Yakone.
  2. Postacie, które główny bohater głęboko podziwiał w przeszłości (nawet bez ich wiedzy); po odkryciu prawdziwej natury tej postaci protagonista jest wyraźnie zaniepokojony. Przykładami są Charles Muntz z UP, Yokai z Big Hero 6, Ernesto de la Cruz z Coco i Sōsuke Aizen z Bleacha, który zniszczył zaufanie Momo Hinamori do niego, zdradzając Gotei 13.
  3. Postacie, które zdradzają bliskich, rodzinę lub przyjaciół, zwłaszcza jeśli ich zdrada jest wyjątkowo brutalna i perfidna. Dobrym przykładem tego jest zdrada Skazy zarówno wobec Simby, jak i Mufasy w Królu Lwie, zdrada Griffitha wobec Gutsa i Casci w Berserku oraz zdrada Anny w Krainie Lodu przez Hansa.
  4. Postacie, które wymyślają szczególnie szokujące wydarzenie, takie jak atak terrorystyczny lub masakra niewinnych, co z kolei powoduje głęboką i trwałą „utratę niewinności” w jego otoczeniu. Samo wydarzenie może się również liczyć, jeśli głęboko zakwestionowało postrzeganie świata przez ludzi. Przykładem tego rodzaju złoczyńcy może być Isaac Ray Peram Westcott z Date A Live, który spowodował śmierć ponad milionów ludzi podczas jego wojen i zmienił całe miasto w pole bitwy, zabijając setki ludzi, również niszcząc całą rzeczywistość i zabijając własną córkę. Innym dobrym przykładem jest Joker, którego plan zniszczenia Gotham spowodował śmierć narzeczonej Harveya Denta i zniszczył połowę jego ciała, zmieniając go w nikczemnego Two Face'a.
  5. Postacie, które pozornie wydają się nieszkodliwe lub nawet niewinne, ale tylko jeden aspekt ukrywa ich naturę i może łatwo popełnić okrucieństwa. Na przykład Eric Cartman stracił niewinność, ponieważ zabił rodziców Scotta Tenormana w odcinku South Park „Scott Tenorman Must Die”.
  6. Postacie, które przenoszą swoją ofiarę na ciemną stronę, często rozwijają scenariusz „Zło kontra Zło”, w którym ofiara szuka zemsty na tych, którzy zniszczyli ich niewinność. Dobrym tego przykładem są sędzia Hopkins i ojciec hrabiego Blecka.

Wszystkie elementy (1073)

Advertisement