Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Podżegacze to złoczyńcy promujący określone działania, sytuacje i/lub uczucia, które mogą być niepożądane, nieuprzejme i dyskredytujące społeczeństwo. Niezależnie od tego, czy dzieje się to przez strach, nienawiść i/lub konflikty, rozpowszechniają to, aby uzyskać to, czego chcą.

Istnieje wiele rodzajów podżegaczy w fikcji, ale prawdopodobnie najczęstsze typy to:

  • Podżegacze wojenni: Ludzie, którzy propagują wojnę, aby realizować złowrogie plany lub po prostu dla samej korzyści. Wielu podżegaczy wojennych jest zazwyczaj watażkami; Handlarze broni również mogą się zakwalifikować, jeśli sprzedają ją walczącym frakcjom. Przykładami są Madara Uchiha, Erich Ludendorff, Major i Ares.
  • Podżegacze strachu: Ludzie, którzy robią wszystko, aby wzbudzać lęk u innych; zwykle istnieją po to, aby ludzie się bali. Walka z lękiem jest także taktyką stosowaną przez despotycznych władców lub uciskające rządy w celu kontrolowania populacji. Niektórzy podżegacze strachu są także ksenofobami, którzy wykorzystują strach i uprzedzenia, aby inni nie lubili określonej grupy/rasy. Przykłady obejmują Stracha na Wróble, Gastona LeGume'a, Betelgeuse'a i Digby Drivera.
  • Podżegacze nienawiści: Ludzie, którzy są w dużej mierze tacy jak podżegacze strachu, tyle że robią wszystko, aby szerzyć nienawiść. Jest to taktyka stosowana przez prawdziwe grupy, takie jak nazistowska partia i Ku Klux Klan, do szerzenia nienawistnych poglądów. Przykłady obejmują Shadowy Figure, Dazzlings i Hotshot TV Producer.

Wszystkie elementy (921)

Advertisement