Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Złoczyńcy, którzy są powiązani z bohaterem lub protagonistą, mogą być małżonkami, rodzicami, rodzeństwem, dziadkami, przodkami, wujkami/ciotkami, kuzynami, dziećmi, potomkami, dalszymi krewnymi, teściami, a nawet klonami.

To powszechny trend w fikcji, który próbuje dodać dramatyzmu i, w mniejszym stopniu, ironii w fabule. W rzeczywistości, walka z bliskim krewnym jest źródłem wewnętrznego zamieszania dla bohatera, który nie może pogodzić swoich poszukiwań i więzi rodzinnych. Często prowadzi to do tego, że złoczyńca próbuje przenieść bohatera na swoją stronę. Innym razem stanie się odwrotnie i bohater spróbuje nawrócić złoczyńcę z powrotem na swoją stronę, co może ostatecznie doprowadzić do odkupienia (doskonałymi tego przykładami są oczywiście Darth Vader, Eurus Holmes z serialu BBC Sherlock, biologicznie spokrewniona z bohaterem Sherlockiem Holmesem).

W niektórych przypadkach krewny bohatera może kwalifikować się jako Czyste Zło, jeśli spełnia wszystkie kryteria, takie jak brak empatii (np. miłości) do bohatera. Skaza, Imperator Palpatine i Trigon są tego przykładami.

Wszystkie elementy (363)

Advertisement