Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Zły protagonista jest postacią, która jest centralnym punktem opowieści, ale nie ma tradycyjnych „heroicznych” cech klasycznego bohatera. Krótko mówiąc, są to czarne charaktery, które są głównymi bohaterami swoich opowieści. Jeśli mają cechy heroiczne, publiczność często nazywa ich „antybohaterami”.

W tej samej historii może być więcej niż jeden nikczemny protagonista, ale każdy musi dzielić tyle samo czasu na ekranie, aby się zakwalifikować. W grach wideo każda grywalna postać może zostać zakwalifikowana (np. Michael De Santa, Franklin Clinton i Trevor Philips, którzy są głównymi bohaterami Grand Theft Auto V).

Można również uwzględnić byłych bohaterów, którzy stali się antagonistami (zwykle z powodu tragicznego wydarzenia w ich życiu), biorąc pod uwagę, że odegrali dużą rolę w historii, nawet jeśli nie działają już jako bohaterowie.

Takie postacie można znaleźć w każdej fikcji, choć są dość rzadkie w fikcjach przeznaczonych dla dzieci, ponieważ protagoniści tych dzieł zwykle przekazują wartości moralne.

Niektórych można fałszywie postrzegać jako „bohaterskich protagonistów”, ponieważ widzimy ich na okładce filmu/książki, a czytelnik/oglądający jest tam zwabiony, aby uwierzyć, że postać jest głównym bohaterem opowieści, podczas gdy oni są w rzeczywistości głównymi antagonistami. Jednym z przykładów jest Major Chip Hazard ze Small Soldiers.

Te postacie rzadko są Czystym Złem, ponieważ jest bardzo mało prawdopodobne i dziwne, że wiodąca postać jest tak naprawdę zła. Ponadto bohaterowie, którzy są nikczemni, zwykle ustalają w tej historii standardy nikczemności. Jednak protagoniści mogą nadal być czystym złem, jeśli nie mają odkupieńczych cech i jeśli otaczające ich postacie są wyraźnie zaniepokojone lub odpychane przez ich działania, co oznacza, że ​​wyróżniają się spośród innych (np. Patrick Bateman, Louis Bloom, Frank Underwood, Krzyżowiec, Light Yagami, Richard III i Henry Lee Lucas). Ponadto w horrorach i mediach eksploatacyjnych często występują wyłącznie źli protagoniści, których należy się obawiać jako maskotki własnej serii (np. Freddy Krueger, Chucky i Alan Yates).

Wszystkie elementy (520)

Advertisement