Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Przeklęte dusze to postacie, które nie tylko umarły, ale zostały zmuszone do życia w wymiarach piekielnych; w istocie stają się podobni do demonów i/lub duchów, ale są odrębnymi nadprzyrodzonymi istotami, znanymi jako duchy nieczyste.

Bycie przeklętą duszą jest uważane za ostateczny upadek i jest zarezerwowane dla najprawdziwszych złoczyńców, ponieważ tylko najbardziej złowrogie postacie wywołują u widzów wystarczającą nienawiść, że postrzegają wieczne potępienie jako odpowiednią karę. Złoczyńcy będący Czystym Złem również się liczą, tak samo jak ci, którzy przekroczą pewną granicę moralną. Przeklęte dusze nadal nękają żyjących po śmierci, stając się pomniejszymi demonami lub poltergeistami.

Tragiczni złoczyńcy mogą również zostać potępieni, jeśli byli ofiarami demonów i/lub klątw, niezależnie od ich moralności lub czynów w poprzednich wcieleniach (np. Kayako Saeki). W niektórych fikcyjnych dziełach wszyscy zmarli mogą zostać potępieni, niezależnie od ich moralności lub czynów.

Jeśli potępienie złoczyńcy jest szczególnie złe, a oni naprawdę na to nie zasłużyli, mogą skończyć jako kozły ofiarne (np. Aiwei, Scorpion (oryginalna linia czasu), Sally Williams i Wielki Inkwizytor), chociaż w wielu innych przypadkach potępienie jest uzasadnione zwłaszcza w przypadku Czystego Zła.

Czasami potępienie nie musi być okazane wprost i może dotyczyć złoczyńców, którzy żyją i/lub umierają w sposób symbolizujący ich potępienie (np. sędzia Klaudiusz Frollo, Tortoise John, Nefretiri, Herman Dietrich, major Arnold Ernst Toht i René Belloq).

Należy zauważyć, że przeklęte dusze mogą być również postaciami, które technicznie nie umierają, ale są na zawsze skazane na nieprzyjemne wymiary, nieskończony cykl śmierci, w którym nie będą się cieszyć swoim czasem i/lub miejsca podobne do piekła (np. Kaecilius, Zhao, Hades, Diavolo, Rolo Haynes, William Afton i Lord Dowódca).

Ocalone dusze są przeciwieństwem przeklętych dusz.

Zasadniczo istnieją dwa różne podtypy przeklętych dusz:

1) Potępione - są to postacie, które są widziane jako wciągnięte do piekła lub podobnego stanu wiecznego uwięzienia na poziomie duchowym, nie wracają i są uważane, pod każdym względem, za całkowicie torturowane, ponieważ pozostaną w takim stanie aż do uwolnienia lub dnia sądu. Te postacie nie są ponownie widziane przez większość opowieści i są tradycyjnymi przegranymi w stylu „wciągniętych do piekła”.

2) Przeklęte - postacie, które żyją po śmierci jako istoty demoniczne, którym często oszczędzono większość (lecz rzadko całą) wiecznej kary, która wiąże się z potępieniem, ale kosztem ludzkości. Niektóre szczególnie złe postacie mogą w rzeczywistości istnieć całkiem szczęśliwie jako takie istoty, ale nadal muszą być posłuszne piekielnym przełożonym, a jeśli nie uda im się uspokoić wspomnianych przełożonych, są skazani na powrót do wymiaru piekielnego, gdzie muszą pozostać, dopóki nie otrzymają kolejnej szansy na wolność. W przeciwieństwie do potępionych, wielu przeklętych staje się regularnymi antagonistami pomimo ich statusu sługi piekielnych sił (dobrym przykładem są istoty takie jak Freddy Krueger i Yuyuko Saigyouji).

Wszystkie elementy (177)

Advertisement