Choć nie jest to tak dramatyczne jak bycie powiązanym z bohaterami, złoczyńcy będący jednym z dawnych przyjaciół bohaterów to powtarzający się motyw w wielu tworach. Wynika to z faktu, że pomysł na ludzi, którym ufał bohater jako przyjaciel, może mieć psychologiczny wpływ na bohaterów i doprowadzić do niechętnego przeciwstawiania się tym ludziom.

Przyjaciel często dołącza do strony zła z powodu prania mózgu i/lub opętania, aby mógł być użyty przeciwko bohaterowi, co sprawia, że bohater jest jeszcze bardziej niechętny do walki z nim. Postacie te mogą zmieniać strony między dobrem a złem (np. Eugeniusz H. Krab lub Kevin Levin). W tych przykładach, gdy przyjaciele bohaterów nie są zajęci byciem złoczyńcami, mogą raczej dobrze się dogadywać z bohaterami.

Z drugiej strony zdrady tych złoczyńców lub inne tego typu czyny mogą w inny sposób wywołać u bohaterów nienawiść i nie chcą niczego więcej niż pozbyć się swoich starych przyjaciół.

Ta kategoria pokrywa się z nawróconymi złoczyńcami, którzy faktycznie zaprzyjaźnili się z bohaterami, z którymi walczyli, oraz ze złoczyńcami mającymi wyrzuty sumienia, jeśli nadal czują przyjaźń z jakimkolwiek bohaterem.

WAŻNE: Dotyczy to tylko złoczyńców, którzy byli (lub nadal są) prawdziwymi przyjaciółmi z dowolnymi herosami. Fałszywa przyjaźń w celu manipulacji i osiągnięcia własnych celów (np. Imperator Palpatine, Yami Bakura, Utrom Shredder, Vuk, Simon Doonan, Ego, Terry Silver, Dimitri Rascalov, Leo Kasper, Gary Smith, Barty Crouch Jr) NIE JEST AKCEPTOWANA. Jednak nawet Czyste Zło może się do tego zakwalifikować, jeśli kiedyś byli prawdziwymi przyjaciółmi bohaterów (np. Alejandro Sosa, Commodus, Doktor Doom, Koba, Dick Hardly, Isaac Ray Peram Westcott, Griffith, Tenjuro Banno, Makuta Teridax, Obadiah Stane lub Eli Raphelson).

Wszystkie elementy (503)

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.