Postacie, które cierpią na skrajną psychozę (wcale nie należy jej mylić z psychopatią; które w rzeczywistości są przeciwieństwami). Sama psychoza nie jest stanem faktycznym, ale raczej objawem wielu innych chorób, a najczęstsze stany związane z wysokim poziomem psychozy to zaburzenia dysocjacyjne i schizofrenia. Psychoza może być również spowodowana nadużywaniem narkotyków lub alkoholu, a osoby cierpiące na choroby psychotyczne często stają się bardziej agresywne lub niestabilne, jeśli angażują się w nadużywanie narkotyków i/lub alkoholu.

Psychotycy są szaleni, niewiele lub wcale nie rozumieją tego, co dokładnie robią lub nie dostrzegają powagi swoich działań; aby zakwalifikować się jako psychotyczny, należy wykazać, że postać ma następujące wzorce w większości mediów, w których się pojawiają:

  • Fałszywe przekonania: psychotycy będą mieć fałszywe przekonania, które są jednak postrzegane jako fakt, co oznacza, że często postrzegają świat w zupełnie inny sposób niż pozostali i mogą mieć halucynacje w szerokim zakresie zjawisk. To sprawia, że często wydają się istnieć w swoim własnym świecie.
  • Nieprzewidywalne zachowanie: z powodu braku zrozumienia rzeczywistości w porównaniu z fikcją, wielu psychotyków będzie miało wyjątkowo nieprzewidywalne zachowanie, co może być postrzegane jako jedna z kluczowych różnic między psychozą a psychopatią. Podczas gdy psychopaci mogą kontrolować swoje zachowania, psychotycy nie mogą, dlatego są znacznie bardziej chorzy i w większości sytuacji są klasyfikowani jako „szaleni”.

WAŻNE: nie należy używać tej kategorii dla wszystkich „chorych psychicznie” złoczyńców, trzeba używać jej tylko dla postaci, które wykazują wszystkie oznaki i symptomy kogoś, kto cierpi na skrajną psychozę, a dla jakichkolwiek źle zdefiniowanych lub w inny sposób wątpliwych zachowań, które nie występują w przypadku skrajnej psychozy użyj kategorii „psychicznie chorzy”. W rzeczywistości nie dodawaj kategorii psychotycznych, chorych psychicznie lub dysocjacyjnych do tego samego złoczyńcy, ponieważ te trzy kategorie to różne rodzaje chorób psychicznych, a dodawanie ich wszystkich na tym samym artykule jest błędne.

Psychotyczni złoczyńcy mogą być postaciami tragicznymi, ponieważ wiele z tego typu postaci ledwo rozumie, co robią, a codzienne cierpienia z powodu ogromnej psychozy można uznać za rzecz wartą współczucia, ponieważ ci złoczyńcy cierpią psychicznie i ledwo rozumieją, co robią.

Jednak mimo tego, psychotyczni złoczyńcy mogą kwalifikować się jako Czyste Zło, jeśli mają zerowe cechy odkupieńcze lub brak sympatii i potrafią spełnić wszystkie kryteria oraz posiadają wyraźną agencję moralną, nawet pomimo swojej psychozy (np. Kefka Palazzo, wiele wersji Jokera, Frank Booth, Patrick Bateman, Jerome Valeska, Jeremiah Valeska i Cale Erendreich).

Chociaż nie zawsze tak jest, dobrym sposobem na odróżnienie psychopaty od postaci psychotycznej jest stare powiedzenie o „zimnokrwistym psychopacie, gorączkowym socjopacie”. Innymi słowy, psychopata jest zimny, wyrachowany i kontroluje swoje działania, podczas gdy psychotyczny socjopata nie jest w stanie kontrolować swoich działań ani emocji, dlatego psychopaci znacznie lepiej ukrywają swoją agresję lub przemoc, podczas gdy większość psychotycznych postaci nie jest w stanie tego zrobić. i przez to są znacznie mniej zdolni do wtopienia się w główny nurt społeczeństwa.

Oczywiście nie wszyscy socjopaci są psychotyczni. Samo posiadanie skrajnych wahań nastroju nie wystarczy, aby zostać sklasyfikowanym jako postać cierpiąca psychozę, chyba że towarzyszą mu dziwne zachowania i przekonania, często o charakterze paranoicznym, urojeniowym lub mizantropijnym. Jeśli pozostawi się je bez kontroli, mogą one prowadzić do przemocy wobec siebie lub innych. Jeśli masz wątpliwości, nie próbuj „samodzielnie diagnozować” postaci, umieszczaj ją w kategorii „chorych psychicznie”, chyba że wyraźnie mówi się, że cierpią lub wykazują wszelkie objawy określonego zaburzenia.

Ponadto psychopata/socjopata NIGDY nie będzie należeć do tej kategorii, ponieważ zawsze jest świadomy rzeczywistości, kontroluje własne działania oraz jest niezwykle wyrachowany i inteligentny, podczas gdy psychotyczna postać nigdy nie kontroluje własnych działań i nie jest świadoma rzeczywistości (chociaż psychotycy nie mogą być oceniani przez nasze systemy, podobnie jak barbarzyńcy, ponieważ pierwotni mogą być również wystarczająco inteligentni, aby trafić do kategorii geniuszy zbrodni).

Wszystkie elementy (75)

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.