FANDOM


Samoświadomi złoczyńcy są często przedstawiani jako postacie posiadające „wyższą świadomość”, która jest powszechnie znana jako „przełamanie czwartej ściany” i była bardzo powszechna we wczesnych dniach mediów, ale stała się mniej popularna, gdy prace próbowały zawiesić niewiarę; jednak nadal jest to niezwykle powszechne w mniej poważnych lub bardziej surrealistycznych tworach, a także jest bardzo powszechnym motywem dla niektórych typów postaci.

Często postacie te są postrzegane jako szalone przez inne osoby w danym świecie lub istnieją w taki sposób, że są w pełni świadome bycia „fikcyjnymi”. Zaawansowani zmieniacze rzeczywistości, a także wyjątkowo niestabilne i obce istoty mogą mieć tę cechę, w zależności od pisarza i/lub fabularnego tła.

W innych światach (zazwyczaj występujących w komediach lub kreskówkach) postacie często łamią czwartą ścianę i jest to akceptowane jako element codziennego życia.

Zasadniczo postacie, które albo wiedzą, że są „fikcyjne” lub mogą wchodzić w interakcje ze swoimi światami w sposób, który jest niemożliwy dla innych (np. dostrzeganie tekstu z ekranu tytułowego, interakcja z publicznością lub kradzież pędzli od animatorów (w przypadku kreskówek,) itp.), ale nie są pełnoprawnymi zmieniaczami rzeczywistości, można dodać tutaj.

Wszystkie elementy (88)

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.