FANDOM


Smoki są jednymi z najpotężniejszych (i najpopularniejszych) stworzeń w mitologii i folklorach. W wielu fikcyjnych dziełach smoki przedstawiane są głównie jako siły antagonistyczne; niektóre z nich to dzikie bestie, podczas gdy inne są dość inteligentne, a nawet potrafią komunikować się z innymi formami życia, mianowicie z ludźmi. Niektórzy złoczyńcy mogą również zamieniać się w smoki za pomocą magii lub tym podobnych mocy.

Fizyczne pojawienie się smoków w fikcji (nikczemnych lub bohaterskich) nie zawsze są takie same. Ogólnie rzecz ujmując, smoki można podzielić na następujące grupy w zależności od posiadanych cech:

  • Zachodnie lub europejskie smoki są przedstawiane jako ziejące ogniem rogate jaszczurki z nietoperzymi skrzydłami, czterema nogami i długim ogonem. Czasami są pokazywane z pierzastymi skrzydłami, grzebieniami, lwią grzywą, ostrymi kolcami i egzotycznymi kolorami. Krew i opancerzone łuski smoka często mają magiczne właściwości. Typowy zachodni smok najczęściej chroni jaskinię lub zamek pełen skarbów i często kojarzy się z wielkim bohaterem, który próbuje go zabić. Choć mają skrzydła i potrafią latać, smoki te zwykle znajdują się w podziemnych kryjówkach, które identyfikują go jako starożytne stworzenie na ziemi.
  • Azjatyckie smoki są przedstawiane jako węże z czterema odnóżami. Tradycyjnie symbolizują one potężne i obiecujące moce, szczególnie kontrolę nad żywiołami, oraz reprezentują siłę i szczęście. Mają także rozszerzony zakres nadprzyrodzonych umiejętności, takich jak zmiana swoich rozmiarów i formy (głównie w celu przybrania ludzkich kształtów) lub koloru (wtapianie się w otoczenie jako forma kamuflażu).
  • Mniejsze smoki są czymś w rodzaju ogólnej kategorii i zaliczają się do nich m.in wiwerny, wyrmy itp. Są na ogół mniejsze i bardziej dzikie pod względem mentalności i zachowania. Choć nie są do końca nazywanie dokładnie smokami, ich pomniejsze gatunki są często uważane za odległych krewnych większości smoków. Należą do nich również wiwerny powszechnie przedstawiane jako podtyp smoka, któremu brakuje przednich kończyn ze względu na ich skrzydła i zmodyfikowane przednie nogi.

Najlepszymi przykładami są MaleforShenduCzarownica, Zielona ŚmierćDeathwingSmaugAlduin lub Acnologia.

Wszystkie elementy (33)

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.