Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Szara strefa” przeznaczona jest dla moralnie niejednoznacznych postaci i organizacji. Mogą to być postacie amoralne, antyzłoczyńcy, antybohaterowie, a nawet protagoniści.

Główną cechą postaci lub grup z „szarej strefy” jest to, że niektórzy uznają ich za niebezpiecznych, kryminalnych lub „złych”, podczas gdy inni mogą postrzegać ich jako dobrych, jako kozły ofiarne lub walczących o słuszną sprawę (nawet jeśli ich metody są niewłaściwe). Ci złoczyńcy próbują działać źle, ale mają pewne pozytywne i odkupieńcze cechy.

Niektóre postacie w fikcji są celowo zaprojektowane w szarej strefie, a sam czytelnik lub widz decyduje, czy są „bohaterem” czy „złoczyńcą”; w rezultacie każda osoba prawdopodobnie będzie miała inny punkt widzenia odnośnie danej postaci. Klasycznymi przykładami takich postaci są V lub Ozymandiasz.

Najbardziej wyjątkowy przypadek dotyczący postaci z szarej strefy polega na tym, że nie są one związane ani z dobrem ani ze złem, a także mogą być odpowiedzialne za utrzymanie równowagi obu tych moralności. Jednak po drugiej stronie monety jest to, że mogą starać się nawrócić postacie tak samo jak postacie życzliwe, a także mogą położyć kres ciągłym konfliktom i pokojowo je zakończyć.

W bardzo rzadkich przypadkach istnieją również postacie, które są całkowicie neutralne, a przykładami tego są personifikacja Śmierci, Żywy Trybunał z Marvel Comics, Prawda z Fullmetal Alchemist lub Zen-Oh z Dragon Ball Super.

Złoczyńcy, którzy są Czystym Złem, nigdy nie mogą należeć do tej kategorii, ponieważ pozostają całkowicie nie do nawrócenia, a szara strefa należy do moralnie dwuznacznych postaci. Nawet jeśli „szarzy złoczyńcy” popełniają zbrodnię wystarczająco haniebną, aby przekroczyć daną moralną stronę, zwykle istnieje zrozumiały powód takiego działania. Na przykład w Harrym Potterze i Księciu Półkrwi Severus Snape zabił Albusa Dumbledore'a w Wieży Astronomicznej, ale później okazuje się, że Dumbledore już i tak umierał z powodu klątwy pierścieni Marvolo Gaunta i błagał Snape'a, aby okazał mu litość w formie śmierci.

Powiązani złoczyńcy, tacy jak postacie tragiczne, również się NIE zaliczają, jeśli są po prostu źli. Co więcej, nawróceni złoczyńcy też nie muszą się liczyć, chyba że wspomniana postać była moralnie dwuznaczna przed jej ostatecznym odkupieniem.

Wszystkie elementy (335)

Advertisement