Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Złoczyńcy, którzy chociaż działają w złych celach, mają zrozumiałe powody swoich działań; dlatego odbiorcy mogą im współczuć. Większość nie ma nad sobą pełnej kontroli, ponieważ nie są źli z wyboru, ale zamiast tego są ofiarami sił pozostającymi poza ich kontrolą. Dotyczy to również organizacji i/lub wrogich gatunków, których członkowie są kierowani tragediami.

Złoczyńcy, którzy są tragiczni lub współczujący, cierpią na zespół stresu pourazowego lub PTSD i stają się postaciami z urojeniami, niepewnościami i/lub też egotystami, ponieważ ich doświadczenia skłaniają ich do szaleństwa; wielu z nich może być również upadłymi bohaterami i/lub postaciami mściwymi.

Istnieją trzy sposoby zadeklarowania tragicznych złoczyńców:

  • Złoczyńcy z historią, która daje im negatywne emocje i przekształcają ich w destrukcyjne i nienawistne istoty. Jednak ich złamane serca powodują ich działania, ponieważ zostali zmuszeni do zejścia w mrok, a ich przeszłość uczyniła ich nieufnymi i wprowadzonymi w błąd. Może się to zdarzyć, jeśli byli samotnikami, byli zastraszani, zostali zranieni i/lub byli uzależnieni, stracili bliskich i tak dalej (np. Atrocitus, Spinel, Tyrion Lannister, Hrabia Bleck).
  • Opiekuńczy złoczyńcy popełniający przestępstwa, aby ocalić tych, na których im zależy. Szukają tylko tego, kogo najbardziej kochają lub troszczą się o nich najbardziej, ale stosują w tym celu ekstremalne środki i stają w obliczu bohaterów lub nawet tych, których chronią, co utrudnia ich uratowanie (np. większość wersji Mr Freeze'a, Johnny Klebitz, Cersei Lannister, Walter White).

/!\ Jednak czarne charaktery, które są czystym złem, NIGDY NIE mogą być postaciami tragicznymi. Albo ich tragedie byłyby wyjątkowo i oburzająco sprzeczne z logiką, albo po prostu wykorzystałyby to do usprawiedliwienia siebie i nic więcej. Poprzez swoje działania i brak uczuć udaje im się zniszczyć własną niewinność, w wyniku czego przestają być współczujący. Ich usprawiedliwieniami może być to, na co zasłużyli, i w niektórych przypadkach co najmniej jedna tragedia może być fałszywa (np.Jagi).

Nawet jeśli mają powody tego, co robili z udziałem traumatycznych przeżyć, to jest to DALEKA PRZESZŁOŚĆ (np. Skaza, Johan Liebert, Lord Voldemort, Arcturus Mengsk, Sauron, Moff Tarkin, Koba, Miś Tuliś, Isaac Ray Peram Westcott, Dio Brando, Freddy Krueger, kapitan Phasma, Luca Blight, cesarz Ganishka, Infinite, Kefka Palazzo, Zoom, Milady de Winter, Light Yagami, Adam Taurus, Herrscher of the Void, Michael Myers, Drago Bludvist, Ellen, Gul'dan, Ultraman Belial, imperator Palpatine, Evolt, Syndrome, Frank Underwood, Viktor Adler, Carnage lub większość wersji Jokera).

NIE WOLNO dodawać takich postaci, nawet jeśli nie są one czystym złem:

  • Złoczyńcy, których zbrodnie były tak okropne oraz usprawiedliwiane bez wymówek i doświadczeń bez względu na to, jak niefortunne się wydawały (np. Madara Uchiha).
  • Złoczyńcy, którzy sfałszowali tragedie i/lub sprowadzili na siebie, obwiniając innych (np. Króla Stefana).
  • Złoczyńcy z porażkami, jak ci co zostali zdradzeni, ale bez tragedii na początku (np. Naria).

Dotyczy to postaci, których tragedie są nie tylko PRAWDZIWE I AUTENTYCZNE, ale WCIĄŻ utrzymują się po przekroczeniu pewnej granicy moralnej.

Wszystkie elementy (923)

Advertisement