FANDOM


Są to niesławne, nieumarłe, krwiopijne stworzenia nocy. Choć pierwotnie myślano o nich jako okropnych, podobnych do zombie niewolników w europejskim folklorze, wampiry zostały spopularyzowane jako o wiele bardziej inteligentne i podobne do ludzi istoty, które są oznaczone jako żywe trupy, aby wzmocnić ideę, że są potężniejsze i mądrzejsze niż zwykli nieumarli.

Alternatywnie, wampirem może być każdy rodzaj stworzenia, o którym mówi się, że regularnie żywi się krwią lub innymi pokarmami, takimi jak energia, siła życiowa itp., chociaż istoty, które kradną siły życiowe, mogą być bardziej zbieraczami dusz.

Wiele wampirów jest również bardzo znanych i popularnych ze względu na ich zdolność do przekształcania się w zwierzęta, takie jak wilki, nietoperze, sowy, kruki, lisy, szczury, ćmy i koty, a także mgłę wokół nich podczas ich pojawiania się. Ich ofiarą mogą być ludzie, bydło, owce, kozy, króliki, ptaki takie jak kurczaki, kaczki i gęsi oraz gryzonie, takie jak myszy i wiewiórki. Są one powszechnie przedstawiane jako pochodzące z basenu Morza Śródziemnego lub Europy Wschodniej lub z akcentami z obu regionów. Najbardziej znanym przykładem wampira jest Dracula.

Wampiry mogą być także zabójcami, którzy czerpią przyjemność z ssania krwi ofiary (ten typ wampirów jest często związany z psychopatią, psychozą lub perwersją) - w rzeczywistości tego rodzaju socjopatyczni zabójcy częściowo przyczynili się do legendy o nieumarłym potworze i są często ukazywani w horrorach jako przykłady „żywych wampirów”.

Wszystkie elementy (31)

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.