Złoczyńcy, którzy faktycznie mogą służyć bardzo ważnym celom i pomimo ich złych czynów muszą być utrzymywani przy życiu. Bez względu na to, jak sadystyczni, krwiożerczy, okrutni, a nawet jak bardzo nienawidzeni są, ci złoczyńcy muszą żyć, bo inaczej wydarzy się coś strasznego. Jednakże, a) gdy osiągną swoje cele lub jeśli istnieje dobra/mniej zła alternatywa oraz b) nadal decydują się nie nawrócić, niezależnie od tego, czy zostaną zabici, czy też poniosą śmierć, nie ma już znaczenia, ponieważ nie są już potrzebni i nadal technicznie robią złe rzeczy.

Są oni podobni do postaci zaradnych, ale oczywiście sprzeciwiają się ich wyrównaniu. Ponadto postacie te są zwykle tworzone, aby historia była stosunkowo trójwymiarowa.

Uwagi na temat złoczyńców będących Czystym Złem[edytuj | edytuj kod]

Złoczyńcy będący Czystym Złem MOGĄ być też złem koniecznym, niezależnie od tego, jak bardzo są źli. Pomimo tego, że są bardzo źli w otoczeniu, w którym się pojawiają, ich status, władza lub zajęcie mogą być konieczne do utrzymania porządku miejsca, w którym toczy się historia, dlatego są oni w pewnym sensie „złem koniecznym”.

Nie jest to cecha odkupieńcza, ponieważ złoczyńca będący Czystym Złem nadal jest niebezpieczny dla otoczenia, w którym jest potrzebny. Na przykład znęcanie się lub zniewalanie otaczających go osób, jednocześnie utrzymując stabilność w czymś większym, co jest poza nim. Akainu z One Piece to potęga potrzebna do powstrzymania piratów. Ale chociaż jest potrzebny do powstrzymania niebezpiecznych piratów i utrzymania rudy, jest Czystym Złem, który nadużywa swojej władzy i nie okazuje szacunku swoim podwładnym. Niemniej jednak należy pamiętać, że dodanie Czystego Zła jako zła koniecznego MUSI pozostać wyjątkowe.

W innym skrajnym przypadku istnieją złoczyńcy będący Czystym Złem, którzy nadal mogą być niezbędni w samej historii, z której pochodzą. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy złoczyńca jest „kluczową” postacią dla danego dzieła. Innymi słowy, „bez złoczyńcy nie ma fabuły”. Na przykład: Isaac Ray Peram Westcott z Date A Live jest katalizatorem całego serialu. Bez niego wszechświat nigdy by nie istniał, ponieważ to on wprawił w ruch wydarzenia w całej historii, wzywając 4 Mio Takamiya na Ziemię, rozpoczynając opowieść we wszechświecie. W związku z tym ten sam złoczyńca zabił głównego bohatera serii (gdy był zwykłym obywatelem), Shinjiego Takamiyę, i w ten sposób wznowił życie bohatera i urodził go. W dalszej części historii wspomniany bohater będzie wybawcą wszechświata, powstrzymując ambicje Westcotta. Poza tym Deus.Ex.Machina Industries firmy Westcott jest potrzebna światu, ponieważ zapewnia broń i władzę wszystkim narodom. Bez DEM miliardy istnień ucierpi w wyniku światowego kryzysu gospodarczego. Inne przykłady to:

 • Frieza z Dragon Ball Z: który zniszczył planetę Saiyan, w wyniku czego główny bohater opowieści, Son Goku, został wysłany na Ziemię, gdzie wyrósł na jednego z największych obrońców wszechświata, a nawet pokonał samego Friezę.
 • Lord Embryo z CROSS ANGE Rondo of Angel and Dragon: pożądliwy bóg, który zniszczył wiele ziem w przeszłości i stworzył świat, w którym rozgrywa się seria. Bez Embryo główna bohaterka serii, Angelise Ikaruga Misurugi, nigdy nie urodziłaby się jako Norma, stając się w ten sposób obrończynią wszechświata.
 • Makuta Teridax z BIONICLE: Makuta służył kiedyś jako obrońca Matoran, a także jako zaufany dowódca Miserixa, zanim próbował obalić Wielkiego Ducha. Bez Teridaxa Wszechświat Matoran zostałby zaatakowany przez innych złoczyńców.
 • Blood Stalk z Kamen Rider Build, który celowo sprawił, że Sento Kiryu stał się bohaterem, aby mógł wykorzystać swoją wiedzę naukową i użyć go do oczyszczenia Fullbottles. Bez Blood Stalka Sento nigdy nie zostałby bohaterem i nie wykorzystałby swojej wiedzy, by pomagać innym.

Złoczyńcy, którzy się kwalifikują[edytuj | edytuj kod]

Złoczyńcy, którzy spełniają co najmniej jedno kryterium, to zło konieczne:

 1. Niektórzy antyzłoczyńcy i/lub ekstremiści, którzy chcą pomóc bohaterowi lub uratować dużą liczbę osób. Często te postacie są uważane za antybohaterów (godnym uwagi przykładem jest Punisher, będąc brutalnym mścicielem, walczy i pokonuje różnych superzłoczyńców oraz kradnie ich zasoby).
 2. Złoczyńcy, którzy trzymają znacznie gorsze zło na dystans (np. Galactus trzyma Abraxasa, istotę zdolną do zniszczenia całych wszechświatów, z dala od Wszechświata Marvela; Anna Morgan, chociaż jest przedstawiana jako agresywna i psychicznie zaburzona matka, powstrzymuje swoją przybraną córkę Samarę Morgan przed kontynuowanie jej udręki i morderczego szaleństwa).
 3. Szarpiący pracowników i pracodawców, którzy faktycznie są w stanie wykonywać swoją pracę, i jest bardzo jasne, że firma nie może odnieść sukcesu bez nich (np. Benson jest bardzo zaufany w utrzymaniu parku na powierzchni; Malcolm Tucker był bardzo zdolny do wykonywania swojej pracy jako dyrektor ds. Komunikacji).
 4. Złoczyńcy zapobiegający katastrofom, w tym końcowi świata lub wszechświata, samą swoją obecnością lub działaniami (np. Kyuubey zapobiega Armagedonowi za pomocą energii zebranej od magicznych dziewcząt).
 5. Zło vs zło, w których jeden ze złoczyńców jest jedynym podmiotem wystarczająco silnym/potężnym, aby pokonać bardziej niebezpieczne zagrożenie (np. Lord Garmadon był jedyną osobą, która mogła władać wszystkimi czterema złotymi broniami, aby zniszczyć Wielkiego Pożeracza; Stewie Griffin był jedynym, który mógł powstrzymać Diane Simmons przed zabiciem Lois; Heinz Dundersztyc był jedyną osobą, która powstrzymała Aloysa Von Roddensteina przed stworzeniem nowej epoki lodowcowej).
 6. Nielegalni biznesmeni, mogący dostarczyć produkt lub usługę, która jest potrzebna lub lubiana przez ludzi (np. Pan Krab prowadzi Krusty Krab, który produkuje bardzo dobrze akceptowane Krabby Patty; Seto Kaiba jest odpowiedzialny za KaibaCorp). Może to również dotyczyć artystów, którzy występują lub tworzą, aby zadowolić i zabawiać ludzi (np. Misa Amane).
 7. Złoczyńcy dokonujący nikczemnych czynów, które prowadzą do korzystnych rezultatów/konsekwencji. Może to być:
  1. Ten, który decyduje się na byciu mentorem i antagonizowaniu bohatera/bohaterki i otaczających go osób w nadziei, że przekształcą ich w prawowitych obrońców (architekt stworzył przepowiednię Wybrańca dla Neo i jego poprzedników, a Kessler wyszkolił swojego młodszego siebie Cole'a MacGratha, aby mógł lepiej przygotować się do walki z Bestią).
  2. Ten, który upokarza bohatera lub inne dobre osoby, zmuszając ich do dostrzeżenia ich wad i innych błędów, często metodami ekstremalnymi (np. Pan Babadook zmusił Amelię do pogodzenia się ze śmiercią męża).
  3. Złoczyńcy, którzy popełnili pewien błąd, doprowadzający do tego, że jedna z jego ofiar stała się bohaterem. W niektórych przypadkach wspomniany błąd liczy się jako samospełniająca się przepowiednia (np. Joe Chill mordujący Marthę i Thomasa Wayne'a prowadzi do tego, że Bruce Wayne staje się Batmanem, który następnie walczy z przestępcami; Shocker zmienił Takeshiego Hongo w pierwszego Kamen Ridera, dając mu moc do buntu i walki z nimi).
 8. Zamożni złoczyńcy, którzy pomogli miastu, w którym mieszkają (np. Pan Burns jest jedynym podatnikiem Springfield i Lex Luthor, który zatrudnia większość siły roboczej Metropolis).
 9. Żywiciele rodziny (np. Peter Griffin, będąc bezmyślnym arogantem, który przysparza wielu problemów swoim bliskim, jest często jedyną osobą w rodzinie, która faktycznie pracuje nad pożywieniem na stole i dlatego jego rodzina musi tolerować jego działania, ponieważ jest jedynym, który jest w stanie im je zapewnić).
 10. Złoczyńcy z ważnymi informacjami, które są niezbędne bohaterom i innym postaciom do ratowania ludzi lub pokonania bardziej niebezpiecznych złoczyńców (Hannibal Lecter miał informacje, które pomogły Clarice pokonać Buffalo Billa).
 11. Upadły bohater, którego popadnięcie w nikczemność przyniesie niepożądane konsekwencje, gdyby kiedykolwiek ujawniono to publicznie ze względu na swoją dawną życzliwą reputację (np. kiedy Harvey Dent pomógł zamknąć połowę bossów mafijnych Gotham w Mrocznym Rycerzu, dał nadzieję miastu; Kiedy stał się Dwiema Twarzami i zaczął zabijać ludzi, Gordon i Batman wiedzieli, że jeśli prawda wyjdzie na jaw, ludzie stracą nadzieję, więc Batman chętnie wziął na siebie winę, aby Dent pozostał bohaterem po jego śmierci).
 12. Złoczyńcy z prawowicie neutralnym podejściem, którzy utrzymują porządek i jest oczywiste, że sytuacja byłaby gorsza, gdyby nie byli obecni (np. Razoul, mimo że jest amoralny i skorumpowany, utrzymuje spokój i porządek w swoich rodzinnych miastach).
 13. Wrogie gatunki biologiczne, plemiona lub cywilizacje, które będąc wrogimi lub ksenofobicznymi, są w stanie spłodzić dzieci i rodziny. Zabijanie naturalnie wrogiej rasy, cywilizacji lub plemienia byłoby nadal uważane za akt ludobójstwa (np. Yuuzhan Vongowie, Groksowie i Predatorzy).
 14. Źli nauczyciele, którzy trzymają niesfornych uczniów w ryzach.
 15. Alter-Ego lub potężne istoty w bohaterze, te, które opętały bohatera lub nadały mu swoje moce, w wyniku czego od czasu do czasu ratują mu życie (np. Zangetsu opętał Ichigo wiele razy i w rezultacie jego życie wiele razy uratował; Kurama czasami opętuje Naruto lub oddaje część swojej mocy, aby zapobiec zabiciu go lub żeby odeprzeć potężnego wroga).
 16. Dawni złoczyńcy, którzy dołączyli lub przynajmniej pomogli bohaterom (np. Yasha, Trish, Bagramon, kiedy był Old Clock Shop Man i wielu innych).
 17. Złoczyńcy, którzy uratowali protagonistę (bohatera), próbują poświęcić się, by go ocalić lub poświęcili własne życie, aby go ocalić, tacy jak SA-X, Sybok ze Star Trek V: The Final Frontier; Android 16, który próbował dokonać autodestrukcji, aby zabić Cella; i wątpliwie Nemesis z Resident Evil: Apocalypse.
 18. Podwójni agenci, którzy stoją po stronie dobra i udają złych. Ci ludzie mogą być przyjaciółmi bohatera, który początkowo z nim walczył, ale ostatecznie zdecydował się zmienić stronę i ujawnił im zły plan antagonistów (znanym przykładem jest Severus Snape, który udawał sojusznika Lorda Voldemorta i jego sił, ale potajemnie pomagał Dumbledore'owi i Harry'emu Potterowi).
 19. Mroczne formy, diabły, źli bogowie lub inne personifikacje zła, które są dosłownie źródłem nieszczęść. Gdyby zostały zniszczone, zło przestałoby istnieć, a życie nie byłoby już w stanie odczuwać smutku, złości lub jakiejkolwiek innych negatywnych lub złych emanacji i byłoby zmuszone do ciągłego odczuwania pozytywnego nastawienia, niezdolności do czynienia niczego złego lub negatywnego, i myśleliby, że negatywność jest nienaturalna. Tak więc złoczyńców, którzy są źródłem zła, należy utrzymać pomimo ich złego wpływu.
 20. W grach wideo niektóre złe istoty, takie jak wrogie moby z Minecrafta, które można hodować w celu uzyskania przydatnych przedmiotów (zabicie Withera da gwiazdę Netheru, która jest kluczowym składnikiem do stworzenia latarni morskiej, zabicie Przywoływacza da specjalny totem, który chroni przed śmiercią, Blazes może być hodowany, aby jego pręty zasilały stanowisko warzenia, Smoka Kresu można ponownie wskrzesić, aby zebrać kwas Endera, by zrobić trwałe mikstury i tak dalej).

Wszystkie elementy (324)

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.