Złoczyńcy Wiki
Advertisement


Nadszedł koniec! Niech rozpocznie się rozkład tego świata!

—Kil'Jaeden


Kil'jaeden jest jednym z antagonistów w serii Warcraft. To potężny i despotyczny przywódca Płonącego Legionu i twórca Króla Lisza. Jest głównym antagonistą zarówno Warcraft III: The Frozen Throne (obok Illidana Stormrage'a), jak i World of Warcraft: The Burning Crusade. Później powraca jako drugorzędny antagonista w World of Warcraft: Legion, a także główny antagonista w serii Tomb of Sageras. Jest arcywrogiem Proroka Velena.

Osobowość[]

Kil'jaeden z łatwością jest w stanie kontrolować swoje ego, aby nie zdominowało ono jego oceny sytuacji. Jest w stanie zupełnie wybaczyć porażkę swoim sługom, ale tylko wtedy, gdy nie jest to całkowita strata. Kil'jaeden jest niezwykle przebiegły i sprytny oraz ma dalekosiężny sposób myślenia, traktując każde pojedyncze wydarzenie jako ogniwa w łańcuchu swoich intryg. Nie pozwala, aby drobne lub krótkotrwałe porażki zniweczyły jego plany, a jeśli jeden ze sposobów na zakończenie jego planu zawodzi, po prostu znajduje inny. Jeśli ktoś mu przeszkodzi, Kil'jaeden będzie wobec tej postaci całkowicie niewybaczalny i spotka ją brutalna kara z jego rąk.

Jego wrogowie bardzo rzadko spotykają się z nim twarzą w twarz, ponieważ zwykle polega on na swoich sługach, którzy wykonują swoją brudną robotę. Kil'jaeden spotka się z kimś tylko wtedy, gdy będzie chciał nagiąć go do swojej woli lub zniszczyć raz na zawsze. Daje wielokrotne szanse tym, którzy go zawiodą, mając na celu utrzymanie ich lojalności i jest wobec nich rozważny, co jest bezpośrednim przeciwieństwem zerowej tolerancji Archimonde'a na niepowodzenia.

Kil'jaeden zawsze był świadomy, że cena, jaką eredar zapłacił za „wizję Sargerasa” była zbyt wysoka i nigdy w pełni jej nie zaakceptował, ale myślał, że walka z Sargerasem była daremna. Zawsze myślał o Velenie jako zdrajcy i słabeuszu, mimo że obaj byli kiedyś blisko jak bracia, ale w głębi duszy, ponieważ znał przeznaczenie, które czekało na niego i jego lud (wraz z całym stworzeniem) za dołączenie do Sargerasa Kil'Jaeden był zazdrosny o Velena za to, że był wystarczająco silny, by odrzucić Sargerasa. Po próbie wyrządzenia bratu złości za bycie lepszym przywódcą niż był, Velen był jedną z nielicznych istot, które potrafiły sprawić, że Kil'Jaeden stracił panowanie nad samym wzrokiem, ale przed śmiercią wciąż był w stanie połączyć się ze swoim bratem przez długi, ostateczny raz.

Umiejętności[]

Kil'jaeden jest w stanie często zmieniać się między kilkoma formami i próbuje przybrać postać, której ludzie wokół niego będą ufać lub będą zachwyceni. Jest wysoce uzdolniony w używaniu połączenia subtelnego przymusu i zastraszania, aby osiągnąć swoje cele. Dokładne moce Kil'jaedena są nieznane, ale wydaje się być mistrzem iluzji i wykazał zdolność kontrolowania swojego rozmiaru, chociaż jest to mało prawdopodobne, aby było to ograniczenie jego zmiany kształtu.

Kil'jaeden wydaje się być dość potężny, ponieważ jest w stanie zniewolić upiornych władców, co wymaga wielkiej magicznej mocy i sprytu. Velen stwierdził, że jeszcze zanim eredar dołączył do Płonącego Legionu, Kil'jaeden był lepszy od niego i Archimonde'a pod względem mocy tajemnej. Będąc czarnoksiężnikiem, jest wysoce uzdolniony w magii demonów, a także magii związanej z mrokiem i ogniem.

Ciekawostki[]

  • Kil'jaeden był widziany, jak zostawiał ogniste ślady, kiedy chodził, co jest cechą istot posiadających wielką demoniczną moc.
  • Jego wygląd różnił się w Warcraft II, gdzie był przedstawiany jako rogaty skrzydlaty demon, oraz w Warcraft III, gdzie pojawił się jako czerwonoskóry eredar. W World of Warcraft jego wygląd był połączeniem tych dwóch.
  • Po porażce Kael'thasa w Twierdzy Burzy wspomina, że służył nowemu panu, który „powróci”. Jednak Kil'jaeden nie był w Azeroth przed wydarzeniami na Płaskowyżu Słonecznej Studni.
  • W Outland znajduje się góra znana jako Tron Kil'jaedena, której obecnie strzeże jego zastępca, Władca Zagłady Kazzak. Ta góra jest miejscem, w którym orkowie wzięli krew Mannorotha.
  • Istnieje przedmiot zwany Znakiem Kil'jaedena, który zapewnia reputację u Aldorów.
  • Wydaje się, że jego wygląd wywodzi się z pojawienia się Szatana w Boskiej Komedii Gustave'a Doré.
  • Na razie Kil'jaeden jest drugim głównym antagonistą w World of Warcraft (po Ragnarosie), z którym po raz drugi walczy się jako bossem.
Advertisement