Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Złoczyńcy Wiki


Wilson Grant Fisk, lub lepiej znany jako Kingpin - jeden z głównych antagonistów Marvel Comics, najczęściej występującym jako wróg Spider-Mana, Daredevila, Ghost Ridera i Punishera. Jest kryminalnym władcą podziemia Nowego Jorku, a także odnoszącym sukcesy biznesmenem.

Jako zwierzchnik wszystkich przestępstw w Nowym Jorku, jest często przedstawiany jako arcy-nemezis Daredevila i główny antagonista serii komiksów Daredevil jako całości, a także główny antagonista innych superbohaterów z poziomu ulicy, takich jak Jessica Jones, Luke Cage i Iron Fist. Jest także głównym antagonistą w komiksach Spider-Mana i Punishera.

Biografia

Przeszłość

Wilson Fisk dorastał w biedzie i był dręczony przez swoich kolegów z klasy za nadwagę. Zmęczony prześladowaniami zaczął trenować walkę fizyczną. Kiedy zyskał potężną sylwetkę, zmusił swoich byłych oprawców do przyłączenia się do jego gangu, i tak zaczęło się jego pragnienie całkowitej kontroli. W późniejszym życiu poznał szefa przestępczości o imieniu Don Rigoletto. Początkowo sprzymierzył się z Rigoletto, ale potem zdradził go i zamordował. Fisk następnie przejął gang Rigoletta i zajął miejsce Rigoletta jako najpotężniejszego szefa przestępczości w Nowym Jorku. Później dołączył do międzynarodowego syndykatu terrorystycznego HYDRA i stał się wybitną postacią jako jeden z ich szefów operacji.

Daredevil

Chociaż Kingpin zaczynał jako czarny charakter Spider-Mana, Frank Miller, podczas swojej klasycznej serii komiksów Daredevil, skutecznie przeniósł go do roli arcynemezis Daredevila. Miller skupił się na przestępczości ulicznej i polityce Nowego Jorku, a nie na nadludzkich i nadprzyrodzonych wyczynach z przeszłości.

To właśnie w późniejszej fabule Millera, Born Again, Kingpin zasłużył na ten tytuł. Korzystając z informacji od byłej dziewczyny Murdocka, uzależnionej od narkotyków gwiazdy porno Karen Page, Kingpin powoli zaczął rujnować życie Matta Murdocka, niszcząc jego dom, zakazując mu praktykowania prawa i pozostawiając go jako szalonego wraka. Dopiero dzięki spotkaniu z dawno zaginioną matką Matt odzyskał pewność siebie, by ponownie walczyć. Ostatecznie wysiłki Matta doprowadziły do ​​tego, że Kingpin został zdemaskowany jako przestępca, uciekając jako bezdomny zbieg.

Inne wystąpienia

Hulk przed sądem

Główny artykuł: Kingpin (Hulk przed sądem)

Jego pierwszy występ na żywo miał miejsce w telewizyjnym filmie Hulk przed sądem. Grał go John Rhys-Davies.

Spider-Man

Główny artykuł: Kingpin (Marvel Animated Universe)

Kingpin pojawia się w serialu animowanym Spider-Man, jako jeden z głównych antagonistów.

Daredevil

Główny artykuł: Kingpin (Daredevil)

Kingpin pojawia się w filmie Daredevil z 2003 roku. W jego rolę wciela się zmarły Michael Clarke Duncan.

Punisher (2005, gra wideo)

Punisher podejrzewał Wilsona Fiska o to, że stoi za zamachami na jego życie i jest sprzymierzony z rodziną Gnucci i rosyjską mafią. Po klęsce Bullseye'a, Kingpin skonfrontował się z Punisherem i powiedział mu, że jego prawdziwym wrogiem jest japońska grupa Yakuza zwana Wiecznym Słońcem.

Marvel Zombies

Główny artykuł: Kingpin (Marvel Zombies)

The New Spider-Man Animated Series

Główny artykuł: Kingpin (The New Spider-Man Animated Series)

Kingpin pojawia się w serialu animowanym The New Spider-Man Animated Series, jako antagonista. Głosu podłożył mu również Michael Clarke Duncan.

The Amazing Spider-Man 2

Kingpin pojawia się jako drugorzędny antagonista adaptacji gry wideo The Amazing Spider-Man 2.

Marvel Cinematic Universe

Główny artykuł: Kingpin (Marvel Cinematic Universe)

LEGO Marvel Super Heroes

Główny artykuł: Kingpin (LEGO Marvel Super Heroes)

Spider-Man Uniwersum

Główny artykuł: Kingpin (Spider-Man Uniwersum)

Spider-Man

Główny artykuł: Kingpin (Spider-Man)

Kingpin pojawia się w grze wideo Spider-Man z 2018 roku.

Osobowość

W ostatnich latach Kingpin ewoluował od typowego bossa mafii i komiksowego złoczyńcy do złożonej i skonfliktowanej postaci. Próbował wycofać się z życia przestępczego, a nawet oszczędził życie Spider-Mana po tym, jak obiecał swojej narzeczonej, że nie będzie już przestępcą. Jednak chociaż jest opiekuńczym człowiekiem rodzinnym, Kingpin jest bezlitosny jako kryminalny władca. Jest skłonny mordować zdradzieckich zbirów własnymi rękami i ma zły humor, zwłaszcza podczas walki z superbohaterami. Ale jako planista Kingpin jest spokojny i sprytny, gotów poświęcić tyle czasu i poświęceń, ile potrzeba, aby osiągnąć swoje cele.

Ciekawostki

  • Projekt Kingpina jest inspirowany Kasperem Gutmanem z Sokoła maltańskiego i jego aktora Sydneya Greenstreeta.
Advertisement