Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Złoczyńcy Wiki


Kingpin - jeden z głównych antagonistów serialu animowanego Spider-Man: The Animated Series.

Jest to szef mafii, który dąży do zabicia Spider-Mana, jak i swoich konkurentów, a także zyskania władzy w Nowym Jorku.

Biografia

Wczesne życie

Urodził się jako Wilson Moriarty. W młodości został odrzucony przez rówieśników z powodu jego tuszy.

Jego ojciec został członkiem gangu, więc chcąc mu zaimponować Wilson razem z nim rabował banki. Pewnego razu zostali zaskoczeni przez policję, której Wilson nie zdołał uciec.

Został osadzony w więzieniu, gdzie uświadomił sobie, że został zdradzony przez ojca. Po latach wyszedł na wolność i został gangsterem o pseudonimie Kingpin.

Jego ludzie odnaleźli ojca Kingpina, którego Wilson rozkazał zabić, za zdradę. Później zmienił nazwisko na Fisk.

Jego żoną była Vanessa Fisk, a ich synem był Richard Fisk.

Spider-Man: The Animated Series

Pająki-zabójcy

Czując zagrożenie ze strony Spider-Mana, Kingpin zapłacił Normanowi Osbornowi i Spencerowi Smythe, żeby skonstruować śmiercionośnego robota zwanego Czarną Wdową. Do tej pory Kingpin działał w cieniu i zadbał o to, aby nikt nie domyślił się jego udziału w planie.

Roboty zawiodły, a sam Spencer pozornie zginął w eksplozji. Kingpin skontaktował się z jego synem, Alistairem, któremu zaproponował pomoc.

Alistair wykonał nowe trzy roboty, jednak i to nie zabiło Spider-Mana. Kingpin pozostał cierpliwy i stwierdził, że Smythe będzie dla niego pracował, dopóki nie zabije Spider-Mana.

Prometheum X

Kiedy astronauci na czele z Johnem Jamesonem odkryli nowy, cenny skalny fragment, zwany Prometheum X, a następnie rozbili się w Nowym Jorku, Kingpin zapragnął zbadać właściwości odkrycia.

W tym celu wysłał Rhino, aby niepostrzeżenie ukradł Prometheum X. Pomimo interwencji Spider-Mana, udało mu się uciec z ładunkiem i przekazać go w ręce Kingpina. Tymczasem J. Jonah Jameson, myślący, że to Spider-Man jest odpowiedzialny za kradzież, wystawił nagrodę w wysokości miliona dolarów za jego głowę.

Smythe stwierdził, że demonstracja mocy Prometheum X wymaga rdzeni, które posiada jedynie rząd. Fisk nie widział w tym problemu i wykonał telefon do Rhino, zlecając mu infiltrację magazynu rządowego. Tam jednak nosorożec został zaatakowany przez Spider-Mana, który niemal go zamordował.

Niedługo później Kingpin chciał sprzedać Prometheum X za duże pieniądze handlarzom. Byli oni zainteresowani kupnem fragmentu, więc ustalili kolejne spotkanie.

Wtedy Kingpin usłyszał w telewizji, jak Jameson odwołuje nagrodę. Fisk dowiedział się, że fotograf Eddie Brock był na miejscu, więc mógł zobaczyć Rhino, uciekającego z Prometheum X i zrobić mu zdjęcia.

Kingpin nie chciał, żeby ktoś wpadł na jego ślad, więc Smythe wynajął Shockera, aby pozbyć się Brocka. Najemnik spotkał go, jednak Eddie przeżył, dzięki Spider-Manowi.

Shocker powrócił do laboratorium Kingpina, ale jak się później okazało, Pająk cały czas deptał mu po piętach. Spider-Man zabrał stamtąd Prometheum X, które następnie zbadał w swoim domu.

Shocker postanowił porwać Johna Jamesona, aby zmusić Spider-Mana do oddania Prometheum X. Pająk zawarł sojusz z J. Jonahem Jamesonem, spotykając się z przedstawicielami Kingpina w katedrze, gdzie doszło do wymiany.

Jak się okazało, podczas badań nad Prometheum X, Spider-Man odkrył, że jego radioaktywne właściwości zanikają po jakimś czasie, przez co staje się zwykłą skałą. Kingpin dowiedział się o tym dopiero w czasie robienia interesów z handlarzami, którzy zrezygnowali z zakupienia Prometheum X, ponieważ było ono teraz bezwartościowe.

Kingpin pytał Smythe'go, dlaczego tak się stało, ale Alistair stwierdził, że nie dał mu on odpowiednio zbadać Prometheum X. Fisk pluł sobie w brodę.

Spotkanie z Hobgoblinem

W celu ukazania się z lepszej strony jako filantrop, Wilson Fisk był obecny na uroczystości otwarcia uniwersytetu Empire State. Nagle został zaatakowany przez tajemniczego Hobgoblina, który dokonał nieudanej próby zamachu, bo Fiska ocalił fotograf Peter Parker. Nastąpił chaos i przybył Spider-Man, ale zamachowiec uciekł.

Później, Hobgoblin zakradł się do jego domu, ale Fisk spodziewał się takiego zagrania, więc bez niespodzianki, szybko pojmał osobnika. Goblin, będąc sprowadzonym do tajnego laboratorium, uświadomił sobie, że jest on Kingpinem. Fisk miał zamiar go zabić, ale Hobgoblin zaproponował mu sojusz, a także wyjawił, kto stał za zleceniem zabójstwa - Norman Osborn.

W zamian za to, Smythe skonstruował dla niego nowy glider. Następnie Kingpin kazał mu porwać syna Osborna, Harry'ego. Tuż po dostarczeniu młodzieńca do jego bazy, Fisk skontaktował się z Normanem i szantażował go. Smythe śledził Hobgoblina za pomocą mini-robota, który uchwycił jego spotkanie z Osbornem. Hobgoblin wyjawił, że zamierza ponownie z nim współpracować i oszukać Kingpina. Wtedy ich rozmowę przerwał Spider-Man, atakujący przestępcę.

Po ucieczce od Pająka, Hobgoblin powrócił do bazy Fiska, gdzie oczekiwał od niego zapłaty. Kingpin pokazał mu nagranie jego zdrady, po czym go zwolnił. Wściekły Goblin niemal zdemolował całą kwaterę, zmuszając Kingpina i Smythe'go do wycofania się. Tymczasem Hobgoblin przejął bazę Kingpina, a także znowu dopuścił się zdrady Osborna, chcąc przejąć Oscorp.

Kingpin przyszedł do biura Normana i zaproponował mu układ, w celu zlikwidowania nowego wroga. Wykorzystali Spider-Mana, któremu Kingpin i Smythe pokazali tajemne przejście do bazy. Na koniec Spider-Man rozprawił się z Hobgoblinem, pomimo, iż ten uciekł. Kingpin odzyskał swoją kryjówkę.

Insidious Six

Na spotkaniu kartelu przestępczego, Silvermane oskarżył Kingpina o nieudolność w sprawie pokonania Spider-Mana. Fisk wpadł na plan, aby wydostać szóstkę superzłoczyńców z więzienia i zmusić ich do współpracy. Tak więc z Ravencroft zbiegli: Kameleon, Doktor Octopus, Mysterio, Skorpion, Rhino i Shocker.

Złoczyńcy utworzyli grupę Insidious Six, pomimo, iż początkowo Octopus nie zgodził się na pracę dla Kingpina. Grupa zabrała się do działania, prowokując Spider-Mana do ataku, poprzez demolowanie ulic. W tym czasie Peter przespał cały dzień, więc po tym jak się obudził, niemal natychmiastowo ruszył ich powstrzymać. Ich wewnętrzne spory sabotowały zadanie i przeszkodziły w zabiciu Spider-Mana.

Wściekły Kingpin kazał odszukać Spider-Mana, który pod koniec walki uciekł, z powodu chwilowej utraty swoich mocy. Skorpion, wykorzystując swoje dawne obserwacje, zasugerował pójście do Petera Parkera.

Insidious Six porwało ciotkę May, jak i Parkera, ale i to zawiodło. Silvermane był zażenowany postawą Kingpina, więc zamierzał go zlikwidować. W tym celu zadzwonił do Hammerheada, jednak Kingpin przewidział zdradę, i za pomocą Kameleona porwał Silvermane'a. Tak zaczęła się wojna gangów pomiędzy Fiskiem, a Silvermanem.

W wyniku starcia Insidious Six ze Spider-Manem, Silvermane został uwolniony, więc Kingpin przegrał. Superzłoczyńcy zrezygnowali z pracy dla Fiska.

Starcie z mutantami

Niedługo potem Kingpin skontaktował się z biznesmenem o imieniu Herbert Landon, który zaoferował mu stworzenie armii mutantów na jego rozkazy. Hobgoblin dowiedział się o zamiarach Landona, więc go szantażował. Kingpin dowiedział się, że stworzenie armii nigdy nie było planem Landona, a chciał on po prostu dokonać ich eksterminacji.

Tablica Czasu

Niedługo potem odnaleziono legendarną Tablicę Czasu, która, jak podał Dr. Curt Connors, była bezcenna. Taka wiadomość zainteresowała Kingpina, który zażądał jej kradzieży. Tymczasem Tablicę Czasu chciał odnaleźć również jego wróg, Silvermane, aby powrócić do młodego wieku i być zdolnym do dalszego prowadzenia interesów.

Do jego domu próbował włamać się Hammerhead, który niedawno był prawą ręką Silvermane'a. Gangster był wcześniej poniżony przez pracodawcę, więc postanowił go zdradzić i pomóc Kingpinowi. W zamian, Hammerhead zdradził mu właściwości Tablicy.

Alistair Smythe ukończył budowę robota noszącego nazwę Mega-Slayer, który miał im pomóc w walce. Robot brutalnie wszedł do ESU i ukradł Tablicę Czasu od Connorsa. Pomimo, że został zaatakowany przez Spider-Mana, Kingpin rozkazał mu nie zwracać na niego uwagi i jak najszybciej dostarczyć artefakt.

Smythe zbadał Tablicę, jednak stwierdził, że potrzebny mu jest Connors do jej dalszego przestudiowania. Mega-Slayer zaatakował dom naukowca, i po raz kolejny Spider-Man próbował go powstrzymać. Connors, który w tym czasie był Jaszczurem nie został zauważony przez Smythe'go, więc Alistair porwał jego żonę, a następnie rozkazał Spider-Manowi przyprowadzić doktora na szczyt Empire State Building.

Tymczasem Silvermane zastąpił Hammerheada innym najemnikiem - Tombstone'm, któremu zlecił porwanie Vanessy Fisk, żeby zmusić Kingpina do wymiany na Tablicę. Obrażony Kingpin zlecił Hammerheadowi porwanie Alissy Silvermane.

Tymczasem Tombstone przybył do ESU, gdzie pobił Spider-Mana i Connorsa, zabierając ich do szefa. Kingpin poinformował Smythe'go, że chce spotkania z Silvermanem, gdzie ma się dokonać wymiana.

Podczas wymiany coś poszło nie tak i zaczęła się strzelanina, w którą wmieszał się nawet Spider-Man. Na koniec Silvermane dostał córkę, Pająka i Tablicę, a Kingpin jedynie żonę, co oznaczało dla niego porażkę.

Wściekł się na Smythe'go i Hammerheada za ich porażkę, ale znalazł sposób na zlokalizowanie Spider-Mana, uwięzionego w kryjówce Silvermane'a.

W trakcie rytuału wroga z Tablicą, Mega-Slayer wszedł do ich bazy, ale został unieruchomiony przez Tombstone'a. Silvermane pomyślnie osiągnał młody wiek i pokonał Jaszczura. Jak się okazało, coś poszło nie tak, a Silvermane stawał się coraz młodszy, aż powrócił do wieku niemowlaka.

Hammerhead zdołał odzyskać Tablicę, a więc Kingpin wygrał. Tymczasem w domu został porzucony przez Vanessę, mającą dość jego przestępstw. Kiedy Hammerhead dostarczył mu Tablicę, załamany Fisk kazał ją gdzieś zabrać. Ostatecznie podwładny sprzedał ją Adrianowi Toomesowi, biznesmenowi w podeszłym wieku.

Praca z Octopusem

Jakiś czas później, Doktor Octopus ponownie sprzymierzył się z Kingpinem, który zlecił mu kradzież argonowego lasera matrycowego. Octopus niemal zdołał wziąć laser od Hardy Foundation, jednak został powstrzymany przez Spider-Mana. W trakcie walki, Pająk przyczynił się do zniszczenia wielu cennych dóbr w budynku Hardych, przez co popsuł sobie reputację. Ponadto, Fisk sfinansował dla niego konstrukcję jego nowego wynalazku, jakim był Oktobot. Urządzenie to było sterowane przez niego telepatycznie, a jego macki były równie silne, co Octopusa.

Doktor w pewien sposób wyczyścił pamięć Spider-Manowi, a następnie wmówił mu, że są sojusznikami, i pokazał to swemu pracodawcy. Później Spider-Man, dzięki pomocy dziewczynki Tainy został uratowany, a jego pamięć została przywrócona. W związku z tym Octopus i Kingpin zostali pokonani.

Porwanie

W czasie jego badań nad pewnym gazem, straciwszy cierpliwość Kingpin przycisnął Normana Osborna, aby przyspieszyć pracę. Fisk planował użycie formuły jako broń chemiczną do swoich przedsięwzięć. Będący pod presją czasu, Osborn był nieuważny, przez co gaz wybuchł, a eksplozja zniszczyła dużą część budynku Oscorp.

Dwa tygodnie później, zarząd (w tym Fisk) zwołał zebranie, na którym mieli omówić wyznaczenie następcę tragicznie zmarłego Osborna. Harry Osborn był wściekły, ponieważ uważał, że skoro ciało nie zostało odnalezione, jego ojciec mógł dalej żyć. Fisk zgodził się z młodzieńcem i odroczył spotkanie.

Kingpin wykonał telefon do partnera Normana, któremu rozkazuje kontynuowanie pracy nad formułą, nie zważając na to, co niedawno temu się wydarzyło.

W mieście pojawił się nowy superzłoczyńca, zwany Zielonym Goblinem, który zaczął porywać ludzi z zarządu firmy Oscorp. W końcu nawet sam Kingpin padł jego ofiarą.

Zielony Goblin uwięził wszystkich biznesmenów w swojej kryjówce, gdzie urządzał sąd, chcąc wymierzyć "sprawiedliwość" za zabicie Normana Osborna. Spider-Man odnalazł go i zaatakował, po czym uwolnił zakładników.

Wszyscy uciekli do łodzi podwodnej, którą pokierował Fisk. Za pomocą działka, strzelił w sufit kompleksu, zawalając gruzem przejście dla zarówno Goblina, jak i Spider-Mana. Stwierdził, że trzeba pozbyć się "obu zamaskowanych szkodników", czym przekonał J. Jonaha Jamesona.

Później, Norman Osborn został odnaleziony, więc zwołał on konferencję prasową, gdzie wyznaczył Harry'ego jako swojego przyszłego następcę.

Wrobienie Petera Parkera

Jakiś czas później, Kingpin zaczął sprzedawać sekrety rządowe, ale na jego trop wpadło FBI. Żeby uniknąć ujawnienia jego kryminalnej działalności, Smythe zasugerował wrobienie w to jakiegoś nowego pracownika.

Peter Parker spotkał się z Richardem Fiskiem, który zaproponował mu pracę w firmie Fisktronics, jako technik. Podczas pracy powierzono mu "diagnostyczny" dysk, na którym tak naprawdę znajdowały się sekrety rządowe. Parker został aresztowany i postawiony przed sądem.

Następnie Richard zaaranżował jego ucieczkę, aby rozwiać wątpliwości, że to on jest winny. Kiedy Parker został uwięziony w specjalnej celi, został uratowany przez Daredevila.

Spider-Man i Daredevil zaczęli współpracować. Razem zinfiltrowali budynek Fisktronics, z którego zabrali dowody na niewinność fotografa, a także na ciemne interesy Fiska. W wyniku interwencji ludzi Kingpina, budynek spłonął.

Tymczasem ciotka Parkera zasłabła i została przewieziona do szpitala. Dowiedziawszy się o tym Kingpin postanowił wysłać tam swoich ludzi, aby go złapali, gdyby ten chciał ją odwiedzić.

Rzeczywiście, Parker został schwytany przez pracującego dla Kingpina Kameleona. Niestety, Daredevil po raz kolejny uratował Petera, a Richard został aresztowany. Kameleon udający Kingpina wszedł do jego bazy, gdzie walczył z Daredevilem. Prawie udało mu się zabić Daredevila, ale ocalił go Spider-Man.

Chwilę po walce, "Fisk" uciekł helikopterem, ale bohaterowie zdołali go rozbić. Wtedy zorientowali się, że złapali nie tego Kingpina. Kiedy plan Smythe'go zawiódł, wściekły Kingpin powoli zaczął tracić cierpliwość.

Wilson Fisk zjawił się na procesie swego syna. Kiedy Richard miał szansę zeznawać, Kingpin zdradził go, aby nie ujawnić swojej działalności.

Zdrada

Smythe czuł, że Kingpin zamierza go zdradzić, więc zadzwonił do Spider-Mana po pomoc. Kiedy jego szef się o tym dowiedział, skontaktował się z Herbertem Landonem, a ten zmienił Smythe'go we wspomaganego cybernetycznie mutanta, całkowicie posłusznego Kingpinowi.

Z czasem Alistair zaczął odzyskiwać swoje wspomnienia, aż w końcu uciekł z Crime Central, żeby zemścić się na Normanie Osbornie, obwiniając go o śmierć ojca. Kingpin rozkazał Landonowi go przeprogramować, ponieważ niedawno temu doszedł do porozumienia z Osbornem i był mu wtedy potrzebny w jego interesach.

Ludzie Kingpina schwytali Alistaira wraz z Normanem i zabrali ich do szefa. Oburzony Osborn stwierdził, iż Smythe powinien winić Fiska za śmierć Spencera, bo to on przyczynił się do pożaru w Oscorp. Jak się okazało, Spencer wcale nie zginął w eksplozji - Kingpin odnalazł go w płonącym budynku, zabrał go do Crime Central, gdzie przetrzymywał go w zawieszeniu kriogenicznym, aż do teraz.

Spider-Man był obecny w Crime Central i słyszał całą prawdę. Został jednak zauważony i rozpętała się walka pomiędzy nim, a kontrolowanym przez Landona Smythe'm. Pająk wyznał mu, że jego ojciec żyje, więc Alistair rzucił się na Kingpina i go pobił. Co prawda Kingpin zdołał uciec, ale w tym czasie Smythe odnalazł swego ojca, co oznaczało porażkę.

Powrót Hobgoblina

Niedługo później, Hobgoblin wszedł w posiadanie Przyspieszonego Zmieniacza Czasu. Użył go, aby bez problemu wejść do Crime Central. Kingpin powstrzymał się z rozkazem zabicia Goblina, kiedy zauważył Zmieniacz. Hobgoblin powiedział mu, że potrzebuje zasilaczy do niego, ponieważ przedmiot przestał działać. Fisk był zmuszony z nim współpracować, ale chwilę po jego odejściu, Landon zasugerował szefowi śledzenie go i odkrycie jego tożsamości. Kingpin wolał jednak dowiedzieć się tego od stwórcy Goblina - Normana Osborna.

Wilson zjawił się na weselu Felicii Hardy i Jasona Phillipsa, gdzie spotkał Petera Parkera. Po raz kolejny go przeprosił za zaistniały incydent, związany z oskarżeniem go o zdradę. Prawdziwym celem Kingpina była rozmowa z Osbornem. Kiedy jednak Norman usłyszał pytanie Fiska, natychmiast odszedł, twierdząc, że nie chce słyszeć "o nim, ani o żadnym innym Goblinie".

Spider-Man, który podsłuchiwał rozmowę, usłyszał o powrocie zaciekłego wroga, a także o jego zamiarach dotyczących rabunku federalnego skarbca złota.

Następnego dnia, Hobgoblin i ludzie Kingpina przystąpili do realizacji planu. Za pomocą Przyspieszonego Zmieniacza Czasu, otworzyli portal do skarbca, a później poradzili sobie ze strażnikami. Na miejscu czekał na nich Spider-Man, który wiedział wcześniej o ich planie. Pająk wszedł przez portal do Crime Central, gdzie pojedynkował się z Kingpinem.

Kingpin wygrywał walkę, używając na Spider-Manie "niedźwiedziego uścisku". Wtedy jednak nastąpił wybuch w Crime Central, który zmusił Kingpina do puszczenia rywala. Spowodował go Zielony Goblin, który wleciał do biura Fiska za pomocą glidera. Zaczęła się walka pomiędzy Zielonym Goblinem a Hobgoblinem, która była początkiem Wojny Goblinów.

Uświadamiając sobie, że przeciwnik jest zbyt niebezpieczny, Hobgoblin wycofał się z walki i otworzył portal, którym uciekł. Zielony Goblin zdążył przejść przez portal przed jego zamknięciem, aby dorwać Hobgoblina. Po raz kolejny, Kingpin przegrał, tracąc Przyspieszony Zmieniacz Czasu.

Robbie Robertson

Tombstone porozumiał się z Kingpinem, aby ten pomógł mu zrealizować jego plan, polegający na zesłaniu Robbiego Robertsona do więzienia Rooker's Island, gdzie ten odsiadywał wyrok.

Kingpin zaaranżował porwanie Robertsona i wynajął grupkę najemników, którzy mieli go wrobić w udział w przestępstwie. Rzeczywiście, wszystko poszło zgodnie z planem i Robbie został aresztowany.

Następnie Fisk zapewnił przeniesienie Robertsona do Rooker's Island, aby Tombstone mógł się zemścić. Ponadto, płatnemu zabójcy pomagał syn Kingpina, Richard.

Niestety, wszystko poszło na marne, kiedy po raz kolejny plany złoczyńców pokrzyżował Spider-Man. Robbie Robertson został oczyszczony z zarzutów.

Porwanie Kota

Kingpin uknuł plan, aby porwać byłego włamywacza zwanego Kotem z więzienia organizacji T.A.R.C.Z.A.. Nazywał się on John Hardesky i skrywał wielką tajemnicę, która była warta miliony dolarów - formuły serum super-żołnierza, niegdyś zastosowanego na Kapitanie Ameryce.

Do realizacji planu wykorzystał zaufanego już Kameleona, będącego współwięźniem Hardesky'ego. Niedawno temu Kameleon pracował z Kingpinem, na krótki czas przed zesłaniem do więzienia T.A.R.C.Z.-y (było to wtedy, kiedy został wrobiony Peter Parker). Tuż przed aresztowaniem, Herbert Landon wszczepił mu techno-organiczny mikrochip, dzięki któremu Kingpin widział wszystko, co widzi Kameleon. Ponadto, mikrochip miał funkcję lokalizacji, dzięki której znali dokładne miejsce więzienia.

Kiedy Doktor Octopus zastraszył rodzinę Hardych ujawnieniem kryminalnej przeszłości Johna, Kingpin natychmiast zainterweniował, porywając go na swój niewidzialny samolot. Tam wyjaśnił mu, dlaczego zależy mu na Hardesky'm, a także zdradził mu szczegóły planu, po czym Octopus zgodził się na współpracę.

Kameleon rozegrał to po cichu, po czym pozwolił ludziom Kingpina zinfiltrować więzienie, po czym wywołać krwawą dywersję, tym samym odwracając uwagę od poczynań Kameleona. W "fortecy" T.A.R.C.Z.-y był też Spider-Man, usiłujący dowiedzieć się informacji o Hardesky'm od Nicka Fury'ego (dyrektora organizacji), jednak nawet on nie zdołał go powstrzymać. Kiedy dostarczono Kota do samolotu Kingpina, Kameleon upodobnił się do niego, jednocześnie podstawiając siebie za prawdziwego Hardesky'ego.

Kiedy Hardesky odmówił wyjawienia formuły, Kingpin zlecił Doktorowi Octopusowi porwanie i przyprowadzenie Felicii Hardy.

Morbius

Odnaleziono ciało uśpionego Żyjącego Wampira, Morbiusa. Dowiedziawszy się o tym znalezisku, Dr. Landon postanowił go uprowadzić, a do pomocy wynajął Shockera.

Po akcji w laboratorium, udało im się dostarczyć Morbiusa do kryjówki Kingpina. Herbert sądził, że to może odkryć tajemnice neogeniki, czym przekonał szefa. Pojawili się Spider-Man i Czarny Kot, którzy chcieli ocalić Morbiusa.

W trakcie walki Kingpin wykonał "uścisk niedźwiedzia" na Czarnym Kocie. Wampir przebudził się i ponownie popadł w szał odbierania krwi. Wtedy zobaczył, jak Fisk walczy z Kotem. Chciał go zabić, ale Kingpin uciekł.

Prowler

Pewnego razu, mężczyzna imieniem Hobie Brown uratował Richarda przed śmiercią z rąk konkurentów w więzieniu.  Kingpin, zawdzięczając mu życie Richarda, wyposażył go w zaawansowany technologicznie strój, który dał mu wielką siłę, umożliwiając mu zemstę na kryminaliście Icebergu.

Tak naprawdę Fisk oszukał go, dopiero później wyjawiając mu ograniczenie kostiumu - musi on być ładowany przez Kingpina, bo w przeciwnym razie może on porazić prądem swego właściciela. Wtedy Fisk postanowił, że będzie zasilał jego kostium pod warunkiem, że Brown będzie dla niego pracował. Kostium miał również urządzenie samodestrukcyjne, które mógł włączyć Kingpin.

Prowler (bo tak nazwał się Brown) odszukał Spider-Mana i poprosił go o pomoc, obiecując, że skończy z byciem przestępcą. Zjednoczyli siły, aby powstrzymać Kingpina.

Kiedy jednak dostali się do jego kryjówki, zlekceważyli przeciwnika, choć ostatecznie znaleźli sposób, aby pozbyć się autodestrukcyjnego ładunku. Po tym, Prowler zdecydował się porzucić kryminalne życie.

Dzień Sądu

Kingpin usłyszał plotki o potężnej broni, zwanej Dzień Sądu, które od wielu lat krążyły w przestępczym półświatku. W Nowym Jorku zostawili ją hitlerowcy szpiedzy, na niedługo przed końcem II Wojny Światowej. Początkowo je zdementował, ale jego nastawienie zmieniło się, kiedy w tajemniczych okolicznościach porwano Dr. Wolfganga Groitziga, który stworzył Broń.

W celu zdobycia broni, udał się do Moskwy i ponownie zebrał Insidious Six (zmarłego Mysterio zastępując Vulture'm), co okazało się dobrym pomysłem, kiedy Kameleon zdobył plany Doomsday Weapon, po czym zwabił Spider-Mana w pułapkę Six.

Spider-Man został schwytany i doprowadzony przed oblicze Kingpina. Fisk opowiedział mu całą historię. Kiedy chciał w końcu poznać sekret jego tożsamości, zostali zaatakowani przez tajemniczą grupę najemników.

Kingpin uznał, że zdradził go jeden z członków Insidious Six. Znalazł się w ich bazie, gdzie ich liderka - Silver Sable, potwierdziła jego teorię, ale nie zdradziła, który ze złoczyńców był zdrajcą. Po chwili do pomieszczenia wszedł prawdziwy zleceniodawca Silver Sable, kryjący się pod maską.

Mężczyzna powiedział, że dzięki Doomsday Weapon ustali na świecie nowy ład, a Kingpin może figurować w jego planach. Sprowokowany Kingpin wyrwał się z łańcuchów i wziął swego przeciwnika, po czym go zdemaskował. Zobaczył, że kryła się pod nią twarz Red Skulla (nazistowskiego asa imieniem Johann Shmidt, pomysłodawcy broni).

Kingpin wiedział, że prawdziwy Red Skull nie dałby się tak łatwo pokonać, więc rozdarł mu jego kolejną maskę. Spider-Man rozpoznał mężczyznę - był nim komisarz Kragov, szef moskiewskiej milicji.

Kragov powiedział, że jest to jego przybrane nazwisko, a tak naprawdę był synem Red Skulla, który dążył do dokończenia planów jego ojca. Kingpin wyrwał mu z rąk plany, ale ten poraził go prądem. Pomimo tego, że przez ponad minutę był torturowany, obezwładnił Kragova, po czym przejął skrzynię z planami Doomsday Weapon.

W czasie, gdy Kingpin walczył ze Spider-Manem, Kragov aktywował system autodestrukcyjny jego podziemnej bazy. Wszyscy wydostali się z twierdzy, ale okazało się, że znajdowała się ona w Czarnobylu. Kingpin stwierdził, że była to doskonała kryjówka, bowiem ołowiane stropy podziemi chroniły przed promieniowaniem. Znalazł samolot Red Skulla w jednym z hangarów i uciekł nim wraz z Insidious Six.

W swojej kryjówce wykonał "uścisk niedźwiedzia" na Skorpionie, uważając go za potencjalnego zdrajcę. Następnie ostrzegł pozostałych i ogłosił, że ich celem są klucze niezbędne do użycia Broni. Posiadali je byli członkowie legendarnej grupy Sześciu Amerykańskich Wojowników, którzy obecnie są na emeryturze.

Insidious Six wszczęło poszukiwania i odzyskało trzy posągi, stanowiące klucze. Kingpin dowiedział się, że dwa pozostałe są w posiadaniu Omara Mosley'a. Osobiście zaatakował go, kierując helikopter. Walka pomiędzy broniących go Spider-Manem i Destroyerem, a Insidious Six trwała w nieskończoność, aż dołączył do niej Black Marvel.

W końcu Kingpin rozkazał im się wycofać, albo wypuści z helikoptera schwytanego Robbie'go Robertsona. Black Marvel był zmuszony przekazać im klucz. Kingpin odleciał, ale Spider-Man dostał się na jego helikopter. Aby zgubić przeciwnika, wypuścił z dużej odległości Robbie'go, zmuszając Pająka do ratowania go.

Następnie, Kingpin zlokalizował ostatni klucz. Napotkał na swojej drodze bezdomnego, który zaskakująco protestował ich działaniom. Uratowała go zjednoczona ponownie czwórka z członków oryginalnych Amerykańskich Wojowników. Okazało się, że bezdomnym był tak naprawdę Thunderer, zaginiony członek drużyny, który miał ostatni posąg.

Insidious Six zwyciężyło nad Pięcioma Amerykańskimi Wojownikami oraz Spider-Manem, po czym ich schwytali i zabrali do Kompleksu Doomsday, gdzie Kingpin miał przejąć władzę nad światem. Nagle zdradził go dotychczas lojalny Kameleon, który uwięził całą szóstkę w kompleksie.

Po chwili wszedł Kragov, który zwrócił się do niego per "bracie". Wyjaśnił, że jego ojciec, Red Skull, opracował dla niego technologię i trenował go, kiedy ten był jeszcze młody. Kameleon był adoptowanym synem Skulla. W końcu, za pomocą profesora Groitziga, uruchomił Dzień Sądu, ale wykorzystując go do innych celów, niż destrukcja.

Red Skull został uwolniony po kilku dekadach z innego wymiaru, gdzie został uwięziony po walce z Kapitanem Ameryką. Teraz miał potęgę do przejęcia władzy nad światem. Na skutek walki Red Skulla i uwolnionego Kapitana Ameryki, Kingpin zdołał wyjść z blokady w kompleksie.

W chaosie, Red Skull i Kragov uciekli z kompleksu Doomsday, a Kameleon został schwytany przez Skorpiona. Wściekły Kingpin powiedział, że zdrajca odpowie przed nim. Obiecał mu, że po tym, jak rozerwie go na strzępy, zrobi to samo z Red Skullem.

Wtedy do kompleksu wszedł Shmidt wraz z Kragovem, którego przedstawił jako Electro. Okazało się, że został obdarzony niezwykłą potęgą i to on był bronią Dnia Sądu. Kingpin zlekceważył przeciwnika, będąc rozczarowanym, że Doomsday Weapon to jedynie "kolejny neandertalczyk w przebraniu".

Nie docenił mocy Electro i próbował wykonać na nim uścisk niedźwiedzia, co okazało się być fatalne w skutkach, bo został mocno porażony prądem. Po tym, jak Red Skull, Electro i Kameleon uciekli z kompleksu, Kingpin został zabrany przez ambulans.

Alternatywne rzeczywistości

Spider-Carnage

W uniwersum Spider-Carnage'a, istniało dwóch Spider-Manów - jednym z nich był późniejszy Spider-Carnage, a drugim był Scarlet Spider, który zmienił imię na Ben Reilly.

Pewnego razu, Fisk eksperymentował nad technologią między-wymiarową z Dr. Jonathanem Ohnem, ale do Crime Central wtargnął Scarlet Spider. Kingpin został uratowany, kiedy jego zły "bliźniak" go zaatakował. Urządzenie Ohna otworzyło portal, z którego wyszedł symbiot Carnage, a następnie połączył się ze złym Spider-Manem, tworząc Spider-Carnage'a.

Niedługo później, Kingpin i Alistair Smythe sprzymierzyli się ze Spider-Carnage'm. Ich wspólnikami zostali też Zielony Goblin i Hobgoblin.

Spider-Carnage opracował urządzenie, które miało dać im ogromne pieniądze i władzę. Tak naprawdę, urządzenie było bombą, przeznaczoną do zniszczenia wszystkich rzeczywistości w połączeniu z Przyspieszonym Zmieniaczem Czasu.

Budynek zaatakowała grupa Spider-Manów, która dezaktywowała bombę. Wtedy Kingpin dowiedział się o celu Spider-Carnage'a, więc rzucił się na niego i tym samym ocalił Spider-Mana i Scarlet Spidera. Co prawda zły klon uciekł portalem, ale przynajmniej Fisk zachował się honorowo.

Znalazł się w wymiarze Madame Web, która mimo wszystko zadbała o przeniesienie go do więzienia.

Uzbrojony Spider-Man

W uniwersum Uzbrojonego Spider-Mana, Wilson Fisk był prawnikiem Petera Parkera, który był miliarderem, znanym publicznie jako Spider-Man.

Pewnego razu, do tej rzeczywistości przybył Spider-Man (główny bohater serialu), który zdziwił się na wiadomość o relacji Parkera i Fiska. Kingpin wezwał go na rozmowę, ale oszukał go, wyjawiając, że Spider-Carnage znalazł się tu wcześniej i zawarł z nim sojusz.

Ponownie, Spider-Man wyjawił mu intencje Spider-Carnage'a i przekonał go do współpracy.

Wystąpienia

Spider-Man: The Animated Series

 • Mordercze pająki (sezon 1)
 • Powrót Pająków Morderców (sezon 1)
 • Kosmiczny strój, część 1 (sezon 1)
 • Kosmiczny strój, część 2 (sezon 1)
 • Hobgoblin, część 1 (sezon 1)
 • Hobgoblin, część 2 (sezon 1)
 • Podstępna Szóstka (sezon 2)
 • Ostatnia bitwa Podstępnej Szóstki (sezon 2)
 • Klan Mutantów (sezon 2)
 • Zemsta Mutantów (sezon 2)
 • Tablica Czasu (sezon 2)
 • Zniszczony przez czas (sezon 2)
 • Spełnienie życzeń (sezon 3)
 • Atak Oktobota (sezon 3)
 • Wejście Zielonego Goblina (sezon 3)
 • W potrzasku (sezon 3)
 • Nieustraszony (sezon 3)
 • Doskonały zabójca (sezon 3)
 • Spot (sezon 3)
 • Rozgrywka Goblinów (sezon 3)
 • Winny (sezon 4)
 • Kot (sezon 4)
 • Czarny Kot (sezon 4)
 • Powrót Morbiusa (sezon 4)
 • Prowler (sezon 4)
 • Ślub (sezon 5)
 • Sześciu Zapomnianych Wojowników, część 1 (sezon 5)
 • Sześciu Zapomnianych Wojowników, część 2 (sezon 5)
 • Sekret Sześciu (sezon 5)
 • Szóstka znów w akcji (sezon 5)
 • Cena bohaterstwa (sezon 5)

Alternatywne uniwersum

 • Nienawidzę klonów (sezon 5)
 • Żegnaj, Spider-Manie (sezon 5)

Relacje

Sojusznicy

Alternatywne uniwersum

Wrogowie

Galeria

Ciekawostki

 • Głosu użyczył mu Roscoe Lee Browne, natomiast w polskiej wersji zrobił to Marek Oberty (zmarł 2007).
 • Pomimo bycia jednym z głównych złoczyńców Spider-Man: The Animated Series, było to jego jedyne wystąpienie w tym uniwersum.
 • Chociaż wygląda na otyłego, jest supersilny. Nawet Spider-Man miał problemy w walce z nim.
 • W sezonie piątym widać, że Kingpin w pewien sposób podziwiał Red Skulla.
Advertisement