Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Skull-32-xxl.png
Uwaga!
Ten złoczyńca został uznany za Czyste Zło. W związku z tym jest jednym z najgorszych złoczyńców, pozbawionym jakichkolwiek pozytywnych cech i bez żadnych szans na nawrócenie się. Nawet jeśli posiada jakieś pojedyncze pozytywne cechy to najczęściej są one całkowicie fałszywe, nieszczere i w ogóle nie usprawiedliwiają ohydnych zbrodni jakich złoczyńca się dopuścił, albo jeśli posiada jakieś humorystyczne lub komediowe momenty, to nijak one nie umniejszają dokonanych przez niego nikczemnych czynów. Dla tego rodzaju złoczyńcy robienie złych rzeczy jest tak naturalne, jak oddychanie.


Sędzia Frollo oswobodzić świat od brudu chce. I występek zwalcza wkoło rad, lecz w sobie nie.

—Klopin Trouillefou o Frollo.

A On uderzy w grzeszników i strąci ich w piekielną otchłań!

—Najsłynniejsza kwestia sędziego Klaudiusza Frollo, a także jego ostatnie słowa przed jego bardzo ironiczną śmiercią.


Klaudiusz Frollo, znany również jako Sędzia Klaudiusz Frollo jest głównym antagonistą 34-tego pełnometrażowego animowanego filmu Disneya Dzwonnik z Notre Dame. Jest fanatykiem religijnym, który wykorzystuje swoją pozycję Ministra Sprawiedliwości w Paryżu, aby wzbogacić się i prześladować tych, których uważa za gorszych, zwłaszcza Cyganów.

W angielskiej wersji językowej głosu użyczył mu zmarły Tony Jay, a w wersji polskiej Krzysztof Gosztyła.

Charakterystyka[]

Wygląd[]

Frollo to podstarzały mężczyzna, który ma pomarszczoną i zatroskaną twarz. Ma bladą skórę, szare oczy i przerzedzone siwe włosy. Jako Minister Sprawiedliwości i wysokiej rangi urzędnik państwowy, Frollo jest najczęściej ubrany w czarno-fioletową szatę, fioletowy kombinezon, kapelusz w fioletowo-czarne paski z czerwoną wstążką przymocowaną u dołu oraz czarne naramienniki z cienkimi czerwonymi paskami. Wnętrze jego naramienników jest fioletowe. Nosi również trzy pierścienie na palcach, dwa po prawej i jeden po lewej, z klejnotami w kolorze niebieskim, czerwonym i zielonym.

Osobowość[]

Claude Frollo jest głęboko religijnym człowiekiem, który stara się przekonać mieszkańców Paryża, że ​​jego złe uczynki są usprawiedliwione, ponieważ są wolą Bożą, chociaż jest okrutnym, uprzedzonym, złowrogim i zimnym urzędnikiem rządowym, który wykorzystuje swoje miejsce w moc do spełnienia własnych skrajnych celów, nawet zatrudnianie bandytów, aby egzekwować swoją interpretację Bożej woli, mówiąc na nich "żołnierze". To sprawia, że ​​obawia się go i obraża w całym mieście. Frollo jest szczególnie zdeterminowany, aby wyeliminować Cyganów rozproszonych po całym Paryżu, ponieważ ich pobłażliwość w "czarach" jest zaraźliwa dla tych wokół nich, co czyni go ludobójczym. Wykazano również, że ma on sadystyczne skłonności, podobnie jak jego pragnienie prześladowania grzeszników, uśmiecha się też krótko, gdy poprzedni kapitan gwardii przed promowaniem Phoebus do rangi został zbiczowany za to, że go zawiódł. Jednakże, mimo że jest wysoce religijny, okazuje się niechętnie bluźnierczym powołując się na religijnych ludzi, takich jak archidiakonowi "głupcy" (prawdopodobnie dlatego, że wśród jego dumy, on sam uważa się za lepszego, a nawet bardziej religijnego niż sam Archidiakon), i kiedy próbuje popełnić morderstwo w ukochanej katedrze miasta (ponieważ uważał, że wspomniane zabójstwo było wolą Bożą i że w związku z tym było całkowicie uzasadnione wykonywanie woli Bożej w Jego domu). Jego głęboka religia skłania go również do nauczenia Quasimodo dość przygnębiającego alfabetu religijnego, który pozwolił mu dostrzec, że pomimo jego mrocznych metod jest on przynajmniej zaznajomiony z wiarą w "przebaczenie", prawdopodobnie z powodu swojej wiary. Było to widoczne w tym Przebaczenie jako reprezentujące słowo na literę "F."

Co ciekawe, podczas gdy większość złoczyńców Disneya wie, że to, co robią, jest złe (i albo nie przejmują się tym ani nie są dumni), Frollo rzeczywiście wierzy, że jest dobrym człowiekiem, co czyni go także czymś złożonym. Wielokrotnie odmawia uznania winy w sobie samym i jest całkowicie samozadowolony, deklarując się znacznie czystszym niż "słaby i rozwiązły, ciemny lud" i ponad biblijną doktryną, że wszyscy ludzie są równie grzeszni. Wierzy, że wszystko, co robi, jest w imię Boga, nawet gdy atakuje katedrę Notre Dame, aby złapać, aresztować i zabić jedną cygańską kobietę. Jednak pod koniec "Piekielnego ogniska" błaga Boga o litość dla Esmeraldy za to, co planuje z nią zrobić i miłosierdzie dla niego za swoje plany, więc jest zdolny do jakiejś formy winy na swój zawiły sposób.

Wygląda na to, że Frollo żyje w celibacie. Jednak dochodzi on do pożądania pięknej Esmeraldy, ale po chwili niezdecydowania kończy się obwinianiem własnej żądzy jej za czary i diabła, zamiast zaakceptować, że on sam jest skłonny do grzechu jak wszyscy inni. Jego pożądliwość doprowadza go do morderczego szaleństwa, co ostatecznie okazuje się jego upadkiem, kiedy przepędza Quasimodo zbyt daleko, niemal zabijając Esmeraldę. Kiedy wierzy, że jego żądza, aby Esmeralda skłonił go do grzechu, ma częściowo rację, ponieważ to czyni go morderczym i niesprawiedliwym wobec innych ludzi, aresztując dwie rodziny i próbując zabić jednego tylko dlatego, że nie dadzą mu Esmeraldy.

Jest także bardzo okrutny wobec Quasimodo. Nie chce pozwolić garbusowi szczęścia ani wolności, utrzymując go zamkniętego w Notre Dame, zmusza chłopca, by nazwał go "panem", i pozwala mu upokorzyć się publicznie, nawet nie próbując mu pomóc, jako karę za nieposłuszeństwo wobec niego. On także nie okazuje miłości ani współczucia Quasimodo (poza tym, że przynosi mu jedzenie, ubiera go i kształci go, co jest jedynym śladem człowieczeństwa Frolla), i używa go tylko jako narzędzia dla jego osobistych korzyści. Jako taki, pozwolił Quasimodo żyć ze strachu o swoją wieczną duszę, a nie z prawdziwej winy po tym, jak niesprawiedliwie zabija swoją matkę na schodach Notre Dame. Wydaje się też, że jest nieco przyziemny, wierząc, że kamień nie może rozmawiać i próbować przekonać Quasimodo, by w to uwierzył i wyśmiewał się z niego.

Co więcej, Frollo wydaje się być raczej stoickim człowiekiem, zawsze wyglądającym na spokojnego i opanowanego, i okazuje jedynie strach, gdy Quasimodo przygotowuje się do zabicia go i kiedy ma zginąć; pokazuje również widoczny strach, gdy wiele oczu Notre Dame lśni na niego, mordując niewinną kobietę na schodach katedry. Rzadko okazuje humor, a kiedy to robi, jest suchy i czarny.

Pomimo swojej jednomyślności, prawdziwą słabością Frolla było to, że nie mógł poczuć ani zrozumieć miłości dla innej osoby, z wyjątkiem siebie. To właśnie okrucieństwo i nadużycie sprawiły, że Quasimodo nie wykazywał lojalności wobec swojego pana i chronił jedyną osobę, która kiedykolwiek pokazała mu młodzieńczą dobroć.

Ciekawostki[]

  • Ma najwięcej czasu ekranowego ze wszystkich głównych złoczyńców Disneya; Frollo jest pokazywany przez około jedną trzecią całkowitego czasu trwania filmu.
  • Patrick Stewart, Ian McKellen i zmarły Alan Rickman byli rozważani do roli Frollo, zanim nieżyjący Tony Jay został obsadzony.
  • Kiedy Frollo miażdży gniazdo owadów, aby pokazać swoje rozwiązanie „problemu Cyganów”, odwraca kamienną tablicę do góry nogami i zostawia ją na Festiwalu. Świadczy to nie tylko o pokręconym poczuciu sprawiedliwości Frollo, ale także o jego całkowitym lekceważeniu prawa, ponieważ akt został dokonany w Pałacu Sprawiedliwości, samym źródle prawa.
  • Twórcy początkowo chcieli, aby Esmeralda zabiła sędziego Frollo, aby uratować Quasimodo. Esmeralda wskoczyłaby na półkę i zrzuciła sędziego Frollo z katedry, powodując, że zginąłby. Pomysł ten został ostatecznie porzucony, ponieważ zabicia złoczyńcy przez bohaterkę było uważane za niewłaściwe w filmie rodzinnym i mogło nadać filmowi kategorię PG-13.
  • Ostatnie słowa Frollo przed śmiercią sprawiły, że brzmiało to tak, jakby zaczął postrzegać siebie jako Boga, co jest uważane za jeden z najgorszych grzechów.
  • Tony Jay powiedział kiedyś, że rola Frollo uczyniła go nieśmiertelnym.

Galeria[]


Advertisement