Złoczyńcy Wiki
Advertisement


Przedstawiam wam...Taneleera Tivana, kolekcjonera!

—Carina przedstawiająca Tivana


Taneleer Tivan, znany również jako Kolekcjoner, jest obsesyjnym stróżem największej kolekcji międzygalaktycznej fauny, reliktów i gatunków w galaktyce.

Pojawił się jako nieznany charakter w filmie Thor: Mroczny świat. Następnie pojawia się w filmie Strażnicy Galaktyki oraz Avengers: Wojna bez granic.

Został zagrany przez Beniciego del Toro.

Biografia[]

Thor: Mroczy świat[]

Pojawia się pod koniec filmu, kiedy to Sif i Volstagg przynoszą mu na przechowanie Eter.

Strażnicy Galaktyki[]

Tivan wynajmuje Gamorę, byłą zabójczynię i agentkę Ronana Oskarżyciela aby przyniosła mu Glob w zamian za 4 miliardy jednostek. Gamora wraca razem z towarzyszami jakiś czas później.

Tivan po przywitaniu się, zaczął interesować się Grootem. Chciał kupić go od Strażników. Kiedy Rocket skomentował to, Tivan wyśmiał go nazywając go zwierzakiem. Tivan opowiedział historię Globu i jaką potężną siłę destrukcji w sobie zawiera. To znudziło Rocketa, który natychmiast zażądał zapłaty za dowiezienie Kamienia.

Zanim Kolekcjoner zdążył zapłacić za usługę, zauważył, że Carina zbliża się do Kamienia Nieskończoności. Kobieta dotknęła go, co spowodowało znaczne zniszczenia w kolekcji Tivana. Carina zginęła, a Strażnicy uciekli.

W scenie po napisach końcowych filmu siedzi przygnębiony z jedynymi ocalałymi okazami, psem kosmonautą oraz antropomorficzną kaczką.

Avengers: Wojna bez granic[]

W swoim poszukiwaniu Kamieni Nieskończoności Thanos udał się do siedziby Tivana i nabył Kamień Rzeczywistości od Kolekcjonera. Wiedząc, że Strażnicy Galaktyki podążą za nim i potrzebuje Gamory, by odzyskać Kamień Duszy, Thanos użył Kamienia Rzeczywistości, by zastawić na nich pułapkę.

Strażnicy przybyli do nietkniętego, jeszcze opuszczonego Knowhere, gdzie Thanos próbował wydobyć informacje o Kamieniu Rzeczywistości z Kolekcjonera, który twierdził, że sprzedał Kamień, będąc nieświadomym jego prawdziwej natury. Kiedy Thanos usłyszał, jak Drax spada na ziemię po uśpieniu przez Mantis, wrzucił Kolekcjonera do klatki. Gamora następnie zaatakowała Thanosa i najwyraźniej zabiła Tytana, powodując, że Kolekcjoner oklaskiwał jej zwycięstwo. Jednak chwilę później prawdziwy Thanos się ujawnił i zakończył iluzję. Po zakończeniu iluzji Kolekcjoner zniknął, a całe otoczenie okazało się być w płomieniach.

Advertisement