Kolektyw Cienia – syndykat zbrodni, założony przez Dartha Maula w czasach Wojen Klonów.

Celem Maula było stworzenie imperium z kilku przestępczych organizacji, a następnie obalenie Konfederacji Niezależnych Systemów i Republiki Galaktycznej, a także śmierć Obi-Wana Kenobiego.

Są oni głównymi antagonistami sezonu 5.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Star Wars: The Clone Wars[edytuj | edytuj kod]

Eminence[edytuj | edytuj kod]

Po porażce z Obi-Wanem Kenobim i piratami, Darth Maul i jego brat, Savage Opress dryfowali zamrożeni w kosmosie. Ich kapsułę ratunkową odnalazła Straż Śmierci, która uznała ich za przeciwników Jedi i wyleczyła rany.

Po przebudzeniu się Maul wyjaśnił liderowi Pre Vizsla, że jest wrogiem Kenobiego. Obaj zawarli sojusz, mając plany o stworzeniu imperium silniejszego niż Republika i Separatyści. Darth obiecał im Mandalorę i przedstawił im plan przyłączenia Czarnego Słońca, Klanu Huttów i Syndykatu Pyke do Kolektywu Cienia (bo tak nazwała się organizacja).

Rzeczywiście, dwie organizacje zgodziły się na współpracę (choć lider Czarnego Słońca, Ziton Moj został do tego zmuszony), ale został jeszcze Klan Huttów. Po przyleceniu na Nal Hutta, Jabba wezwał swoich łowców nagród, aby zabili członków Kolektywu Cienia. Maul pokonał ich, ale Jabba uciekł.

Jeden z Huttów wydał lokalizację gangstera - Pałac Huttów. Maul i Savage zabili wszystkich ochroniarzy, a następnie Kolektyw Cienia wszedł do sali tronowej. Jabba, nie mający innego wyboru, zgodził się na współpracę.

Pre Vizsla rozmawiał ze swoją zastępczynią, Bo-Katan Kryze i wyraził radość z dostępnych środków, by zająć Mandalorę i obalić Duchess Satine. Następnie rozmawiał o dalszych losach Kolektywu Cienia po zajęciu planety. Stwierdził, że kiedy jego plany będą spełnione, Maul i Savage nie będą już potrzebni. Tymczasem Sithowie obawiali się zdrady ze strony Watahy Śmierci.

Shades of Reason[edytuj | edytuj kod]

Kolektyw Cienia przystąpił do realizacji planu obalenia Satine Kryze i przejęcia władzy nad Mandalorą. Maul zaplanował atak na kilka punktów w stolicy planety, Sundari, które miały być stłumione przez Watahę Śmierci, dzięki czemu Pre Vizsla zyskałby uznanie opinii publicznej. Po zakończeniu spotkania organizacji, Darth Maul ostrzegł Savage'a przed zdradą Vizsli.

Czarne Słońce, Syndykat Pyke i Savage rozpoczęli ataki. Satine prosiła obywateli o zachowanie spokoju, ale Wataha Śmierci zajęła się zbrodniarzami i "aresztowali" ich. Mieszkańcy domagali się zmiany władcy Mandalory i Pre Vizsla został ministrem planety, a Satine dobrowolnie została aresztowana.

Darth Maul chciał rządzić zza kulis, jednak Pre Vizsla zdradził Zabraków i aresztował ich, choć obiecał dostarczenie Obi-Wana Kenobiego.

Maul i Savage wkrótce wydostali się z więzienia, zabierając również przyszłego następcę Pre Vizsli - byłym ministrem Almecem.

Zabraki dostali się do pałacu Vizsli, gdzie Darth Maul wyzwał Mandalorianina na pojedynek. Walka zakończyła się zwycięstwem Sitha i śmiercią Pre Vizsli, co oznaczało, że Maul przejął kontrolę nad Watahą Śmierci. Mimo tego, Bo-Katan Kryze nie zgodziła się na współpracę.

The Lawless[edytuj | edytuj kod]

Bo-Katan i grupa Nocne Sowy sprzeciwiła się Maulowi i walczyła z jego siłami. Tymczasem Darth Sidious, wyczuwając zakłócenie w mocy, przybył na Mandalorę, gdzie pozbył się Zabraków, zabijając Savage'a i biorąc torturowanego Maula ze sobą. Tym samym zakończył działalność Kolektywu Cienia.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.