Do szablonu +18.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Komandor Shepard jest głównym bohaterem trylogii Mass Effect. Jednak mimo tego, że jest protagonistą, nie musi być pozytywną postacią - idealistą, a renegatem - wyjątkowo okrutną, brutalną i nieczułą jednostką bojową, która działa w o wiele bardziej bezwzględny sposób.

W polskiej wersji językowej głosu użyczają mu Marcin Dorociński (Mass Effect) i Łukasz Nowicki (Mass Effect 2).

Nikczemne działania i intencje

W trakcie całej trylogii Mass Effect, Shepard Renegat konsekwentnie pokazuje swoją pogardę lub obojętność wobec wszystkich osób jakie spotyka, będąc często niepotrzebnie nieuprzejmym, protekcjonalnym i obrażającym nawet swoich przyjaciół i sojuszników. Shepard Renegat ma skłonności do niewielkiej, choć zauważalnej sympatii wobec losów innych, ale to są bardzo rzadkie przypadki.

Shepard Renegat przejawia również bezpośrednie i mordercze tendencje, o czym świadczy fakt, że zawsze wybiera bardziej brutalne i siłowe metody do rozwiązywania problemów (w przeciwieństwie do Sheparda Idealisty, który ogólnie stara się szukać lepszego sposobu niż zniszczenie). Shepard Renegat przekonuje także sojuszników, by oddawali się własnym mrocznym skłonnościom, a Garrus Vakarian w Mass Effect 2 jest prawdopodobnie najlepszym tego przykładem.

Chociaż Shepard Idealista często odnajduje bardziej konstruktywne rozwiązanie problemów, jak również nigdy nie grozi niewinnym, jeśli w ogóle jest to możliwe, Shepard Renegat ma małą cierpliwość do takich rzeczy i wierzy w robienie "wszystkiego, co konieczne", aby wykonać zadanie, niezależnie od przeszkód. Szczególnie wykazuje upodobanie do Cerberusa w Mass Effect 2, który działa w bardzo podobnej filozofii. To, że Shepard Renegat również wykazuje sporadyczne, ksenofobiczne poglądy i tendencje (kolejna cecha charakterystyczna Cerberusa) jest prawdopodobnie kolejnym powodem ku temu.

Choć czasami usprawiedliwia swoje działania, twierdząc, że robi to, co "niezbędne", to takie twierdzenie traci wiele ze swej ważności w obliczu tego, że Shepard Idealista konsekwentnie znajduje lepszą drogę, a także w obliczu hipokryzji Sheparda Renegata. W trakcie gry Shepard Renegat wyraża odrazę do działań innych, nawet jeśli większość, jeśli nie wszystkie zbrodnie nie są gorsze od tego, co zrobił on sam. Na uwagę zasługuje również fakt, że choć Shepard Renegat najwyraźniej aprobuje Cerberusa, to także szybko przyjmuje najgorszego ze swoich tak zwanych sojuszników.

Mass Effect 3

Shepard Renegat, mimo tego, że zawsze jest nieprzyjemny i brutalny, staje się zauważalnie najgorszy w ostatniej części trylogii, co nie pozostało niezauważone przez wielu fanów, nawet przez ludzi, którzy byli przeciwni jego złemu charakterowi, przyznając, że on/ona stał się kimś naprawdę okropnym. W trzeciej odsłonie Mass Effect Shepard Renegat zdradza i morduje starych sojuszników (takich jak Mordin Solus i Urdnot Wrex), morduje ostatnią ocalałą córkę Samary po tym, jak ta popełnia samobójstwo, aby ona sama nie musiała jej zabijać i skazuje na śmierć co najmniej dwie do aż czterech sprzyjających go ras (Krogan, Raknii, Quarian i Gethy).

Po tego typu uczynkach, wielu fanów wprost przyznało, że Shepard Renegat stał się osobą, której grzechów nie można wybaczyć.

Przykładowe, złe uczynki Sheparda Renegata w ciągu całej trylogii

 1. "Bezlitosna" przeszłość, w której Shepard jest zbrodniarzem wojennym znanym wśród Batarian jako "Rzeźnik z Torfanu".
 2. Po zobaczeniu stanu kolonistów w Nadziei Zhu (którzy zostali opanowani przez kontrolującą umysły roślinę - Toriana), Shepard Renegat postanawia po prostu zabić ich wszystkich, mimo tego, że wcześniej otrzymał granaty gazowe, aby pomóc kolonistom.
 3. Zabił Shialę, mimo tego, że nie była tak naprawdę zła, a po prostu była kontrolowana przez Toriana.
 4. Po tym, jak Gianna Parasini zaoferuje Shepardowi pomoc w ujawnieniu złych działań Anoleisa, skorumpowanego urzędnika z Noverii, Renegat może ją wyperswadować i zabić.
 5. Skazał Raknii na wyginięcie, zabijając ostatnią królową, nawet po dowiedzeniu się, że Raknii były pokojowo nastawionym gatunkiem i prowadziły wojnę z galaktyką wyłącznie z powodu nieporozumienia.
 6. Pozwolił, aby Rada Cytadeli (i wszyscy inni na statku Destiny Ascension) zginęła.
 7. Od niechcenia aprobuje Cerberusa (znanych terrorystów i masowych morderców, winnych wielu nieetycznych zbrodni i wyrażających ksenofobiczne poglądy). W przeciwieństwie do Sheparda Idealisty (który dąży do sojuszu tylko dlatego, że jest to konieczne), dla Renegata bardzo wygodna jest praca z osobami, które mają podobny światopogląd co on.
 8. Podczas misji rekrutacyjnej Thane'a, Shepard Renegat bezlitośnie atakuje wyraźnie przerażonego i niestabilnego Salarianina, który celuje w niego, nawet nie próbując się z nim dogadać (co robi Shepard Idealista).
 9. Podczas misji lojalnościowej Jacoba, Shepard Renegat pozwala, aby zupełnie niewinna kobieta została zabita przez oszalałego łowcę, dosłownie bez powodu.
 10. Podczas misji lojalnościowej Zaeeda, Shepard Renegat pozwala spłonąć niewinnym ludziom tylko po to, by pozwolić Zaeedowi zemścić się na Vido, nie okazując ani krzty skruchy czy troski o niewinne życia.
 11. Zachęcił Garrusa do zamordowania Sidonisa w odwecie za zdradę, mimo tego, że Sidonis wyraźnie wyrzekł się swoich zachcianek, a zabicie go przez Garrusa nie będzie miało żadnego prawdziwego sensu.
 12. Zdradził Samarę (która wcześniej złożyła przysięgę lojalności wobec Sheparda) podczas jej misji lojalnościowej i pozwolił jej socjopatycznej i sadystycznej córce Morinth zabić ją. Shepard zimno to uzasadnia, że Morinth "bardziej mu się przyda".
 13. Zignorował prośbę Tali i ujawnił zamiary jej zmarłego ojca jako zbrodniarza wojennego. To psuje jego reputację, wywołując panikę w quariańskiej flotylli, a Shepard traci lojalność Tali.
 14. Sprzedał Legiona Cerberusowi, mimo tego, że Legion zasadniczo ratował życie Sheparda i pragnął dotrzeć do niego.
 15. Pozwala na kontynuowanie Projektu Nadzorca, mimo tego, że jest kompletnie nieetyczny. Staje się to jeszcze gorsze, jeśli Shepard zdecydował się na zrekrutowanie Legiona i przez to dowie się, że Gethy jako całość nie stanowią zagrożenia dla galaktyki, co powoduje, że Nadzorca jest całkowitym marnowaniem czasu, a także moralnym błędem. W efekcie, Shepard Renegat skazuje Davida, niewinną osobę, na dalsze torturowanie bez żadnego powodu.
 16. Całkowicie zezwala na ludobójstwo Gethów Heretyków, mimo tego, że mogli zostać przeprogramowani. Podczas gdy Shepard Idealista może wybrać drugą opcję, aby uratować Heretyków przed praniem mózgu, Renegat robi tak ze względu na przekonanie, że Gethy to po prostu maszyny.
 17. Przekazał bazę Zbieraczy Cerberusowi, mimo tego, że jest to potencjalnie niewłaściwa decyzja. To zapewniłoby Cerberusowi dostęp do technologi Żniwiarzy. Baza sama w sobie jest kompletnym wynaturzeniem, gdzie zginęły miliony ludzi, by zbudować Żniwiarza; to daje Cerberusowi możliwość zabicia milionów innych istot, aby ukończyć jego budowę. Shepard Renegat natychmiast potem zdradza Cerberusa.
 18. W dodatku Arrival Shepard Renegat popełnia ludobójstwo przeciwko Batarianom. Shepard Idealista robi to samo, tylko z ubolewaniem i stara się uprzedzić Batarian. Jednakże Renegat nie próbuje ich ostrzegać i nie ma wyrzutów sumienia w związku z ich działaniami; dobrze rozwinięta ksenofobia sprawia, że ​jego motywacja do popełnienia ludobójstwa jest bardzo podejrzana.
 19. Nie próbuje nawiązywać przyjaźni z ocalałymi z Virmiru, będąc nieprzyjemnym wobec nich na Marsie i potencjalnie nigdy nie odwiedzając ich w szpitalu. Może też ich zastrzelić z zimną krwią podczas ataku Cerberusa na Cytadelę.
 20. Sabotował lek na genofagium, skazując Krogan na wyginięcie. Idealista może to zrobić, jeśli Wreav jest jedynym przywódcą Krogan, mówiąc o tym Mordinowi/Padokowi, wciąż mając nadzieję na późniejsze wyleczenie. O ile nie ma to miejsca również w przypadku Renegata, to jest on zmuszony zdradzić i zamordować Mordina/Padoka. Jeśli Wrex jest przywódcą Krogan, dowiaduje się później o tym wszystkim, a Shepard Renegat okłamie Wrexa, a później go zabija.
 21. Zamordował ostatnią ocalałą córkę Samary, czyniąc jej wcześniejszą ofiarę, jeśli się pojawi, bez znaczenia. Nie ma żadnego solidnego uzasadnienia tego aktu i jest to zasadniczo bezmyślne okrucieństwo.
 22. Potencjalnie skazuje na śmierć Gethy, Krogan, Quarian, Raknii lub wszystkie cztery rasy jednocześnie.

Ciekawostki

Shepard Renegat jest zadziwiająco podobny do kilku swoich przeciwników:

 • Saren Arterius: Obaj są skorumpowanymi Widmami z wyraźnymi, ksenofobicznymi poglądami, którzy zamordowali dużą liczbę niewinnych osób w imię ksenofobii. Shepard Renegat, tak jak Saren, wątpi, czy Żniwiarze naprawdę mogą zostać powstrzymani, a także może ostatecznie zdecydować się na to, co chciał Saren od samego początku: połączyć życie organiczne z syntetycznym.
 • Człowiek Iluzja i Cerberus w ogóle: Podobnie jak Człowiek Iluzja i jego organizacja, Shepard Renegat jest bezlitosnym i amoralnym ksenofobem, który wierzy w robienie wszystkiego, co jest konieczne, aby wykonać swoją pracę i pomaga ludzkości, bez względu na to, kto musi za to cierpieć.
 • Tela Vasir: Oboje są zepsutymi Widmami, którzy służą komuś innemu niż Rada Cytadeli i pomagają im, realizować swoje cele bez wahania, uzasadniając ich działania jako "konieczne" i dla "większego dobra", ale tak naprawdę są po prostu amoralnymi sadystami. Vasir jest lojalna wobec Handlarza Cieni podobnie jak Shepard Renegat jest lojalny wobec Człowieka Iluzji. Vasir nawet się do tego odnosi.
 • Kai Leng: Obaj są byłymi żołnierzami N7, którzy stają się oddanymi wyznawcami Cerberusa. Tak samo przejawiają skłonności do morderstw, bezwzględności, sadyzmu i ksenofobii.
 • Żniwiarze: Podobnie jak oni, Shepard Renegat jest ludobójczym ksenofobem, który jest również organiczną istotą wzbogaconą o technologię i zachęca innych do podążania za nim. To podobieństwo staje się szczególnie godne uwagi, jeśli gracz zdecyduje się kontrolować Żniwiarzy na końcu trylogii, co spowoduje, że Shepard staje się prawdziwym Żniwiarzem.

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.