FANDOM


Królowa

Królowa – najważniejszy osobnik w społeczności ksenomorfów, istota rozwinięta wyżej od pozostałych kast i jako jedyna posiadająca zdolność rozmnażania. Jest również jedynym osobnikiem posiadającym określoną płeć, w przeciwieństwie do trutni, które są osobnikami bezpłciowymi bądź samcami i samicami bez rozwiniętych cech płciowych.

Charakterystyka

Jest to istota co najmniej trzykrotnie większa od zwykłego osobnika i w przeciwieństwie do niego posiadająca mniej humanoidalną sylwetkę. Potężne nogi posiadają odmienną budowę, ogon jest dłuższy i zakończony większym ostrzem; korpus jest szerszy i masywniejszy. Również proporcje ciała różnią się od zwykłego osobnika znacząco – kończyny są dłuższe a talia węższa. Dłonie posiadają po sześć długich palców zakończonych ostrymi szponami. Królowa posiada również dodatkową parę przednich kończyn, znacznie mniejszych i posiadających po trzy palce. Kolejną różnicą są wyrostki na plecach – są ich trzy, a nie dwie pary i mają postać prostych szpikulców.

Największe różnice w budowie posiada jednak głowa. Jest ona nieporównywalnie większa i szersza, przechodzi w ogromną, przypominającą koronę kryzę. Najprawdopodobniej jest ona częściowo pusta w środku, lub też bardzo cienka w niektórych miejscach, by przez swój ciężar nie przeszkadzała zwierzęciu w poruszaniu się.

Przednia część głowy jest ruchoma i może być chowana w skórnym „kapturze”. Szczęki są potężniejsze i wypełnione półprzezroczystymi zębami. Tak samo jak zwykły ksenomorf, królowa posiada dodatkowe szczęki, wysuwane z pierwszych na długiej tyczce.

Różnice można dostrzec również w sposobie poruszania się. Większa masa uniemożliwia królowej wspinaczkę po ścianach i sufitach. Mimo to bestia porusza się zaskakująco szybko i sprawnie jak na swoje rozmiary; w jej ruchach można dostrzec pewną kocią grację.

Królowa-matka rzadko poluje osobiście, jeżeli już to robi, pewna swojej siły prze do przodu, niszcząc wszystko co stanie jej na drodze.

Inteligencja i zachowanie

Królowa jest najinteligentniejszym osobnikiem w roju. Wszystkie ksenomorfy w gnieździe są posłuszne jej woli. Wykazuje ona większą niż przeciętne osobniki zdolność przewidywania wydarzeń, przeczuwania zagrożenia oraz wyciągania wniosków z obserwacji. Nie przypadkowo królowa z Acheron LV-426 założyła kolonię w podziemiach procesora atmosferycznego – jedynego miejsca, gdzie ludzie nie powinni używać ciężkiej amunicji.

Matka jest przez większość czasu bierna; jej jedynym zadaniem po zbudowaniu gniazda i narodzinach pierwszych podwładnych jest dalsza produkcja jaj. Jako dominujący osobnik zajmuje ona centralną komorę gniazda, gdzie przyczepiona do przypominającej tron konstrukcji wytwarza specjalny odwłok. Składa jaja, które są zabierane przez robotnice i ustawiane w odpowiednich miejscach w gnieździe; jej potomstwo karmi ją i opiekuje się nią. Sprawia wrażenie przywiązywać większą wagę do jaj niż dorosłych podwładnych.

Rozmnażanie

Królowa-matka jest dzieworodną samicą. Nie potrzebuje zapłodnienia do produkcji jaj, dla tego też w gatunku ksenomorfów nie występuje zjawisko seksualności. Królowa składa jaja cyklami; to znaczy, że produkuje je turami w dosyć regularnych odstępach czasowych.

Do wytwarzania jaj służy ogromny „odwłok”, przypominający kokon. Ma on kilkanaście metrów długości i wyrasta bezpośrednio z otworu rodnego. W całości wypełniony jest on płynem, gdzie wytworzone w organizmie królowej zalążki jaj kształtują się w gotowe jaja. Ma on wygląd podłużnego, półprzezroczystego wora przypominającego jelito; zakończony jest pokładełkiem – wąską, umięśnioną szyjką służącą do składania jaj. Złożone już przetrwalniki są zabierane przez robotnice i umieszczane przy schwytanych ofiarach.

Pochodzenie

Nie jest jasne, skąd bierze się ten dominujący osobnik. Można założyć, że z reguły pochodzi od „królewskiego” twarzołapa, który różni się wyglądem od innych, lecz w kryzysowych sytuacjach może ją począć również i zwykły zarodnik. Trudno wyjaśnić jaki jest czynnik sprawiający, że na świat przychodzi nowa królowa-matka. Z całą pewnością królowa może świadomie znieść jajo ze swoją następczynią.

Najprawdopodobniej królowa pozbawiona odwłoka i postawiona w kryzysowej sytuacji może znieść królewskie jajo, będące gwarantem przetrwania gatunku. Niepotwierdzone opinie mówią również, że zwykły osobnik odizolowany od innych przedstawicieli swojego gatunku może przeobrazić się w królową.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.