Wreszcie! Rada Olimpijska – tak dumna i potężna. Które miejsce mocy najpierw zniszczę?

—Ostatni Olimpijczyk

Kronos - syn Gai i Uranosa. Zarówno tytan jak i ich przywódca. Występuje w wielu książkach z mitologii oraz w serii ,,Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy"

Historia[edytuj | edytuj kod]

Narodziny i objęcie władzy[edytuj | edytuj kod]

Kronos uchodził za syna Gai i Uranosa. Jego rodzeństwem byli sturęcy, cyklopi, tytani i tytanidy, których za ich wygląd nienawidził Ojciec. Odczuwał on do nich obrzydzenie, wstyd i nie mógł na nich patrzeć więc zrzucił Sturękich i Cyklopów wprost w otchłań Tartaru. Gaja, która już nie kochała Uranosa, ale za to bardzo zależało jej na dzieciach, nie chciała dopuścić, by tytani również zostali spuszczeni zaczęła spiskować z dziećmi. Obiecała, że ten, który zabije boga nieba zostanie nowym królem tytanów. Tytanidy od razu zaoponowały, podobnie jak Okeanos (miał on spokojne uosobienie). Tylko Kronosowi zapaliły się oczy z ciekawości. Zawsze był najmniejszym z braci i pragnął władzy. Powiedział Gai, że to on zabije ojca. Matka dała mu sierp i kazała wyciąć ojcowi jądra i wrzucić je do morza. Kronos poprosił o pomoc swoich czterech braci: Hyperiona, Kojosa, Kriosa i Japeta. Ci się zgodzili i razem zaczęli opracowywać plan działania. Gaja zaprosiła Uranosa na ziemię, gdyż poza swoim królestwem (niebem) był on najsłabszy. Gdy oboje rozmawiali, nagle z wszystkich stron wyskoczyli synowie Uranosa. Czterej bracia chwycili tyrana za ręce i nogi, a Kronos uniósł swój sierp i zabił ojca. Jeszcze przed śmiercią Uranos wypowiedział klątwę: że Kronos zginie w taki sam sposób jak on – zdradzony i zabity przez własne dziecko. Gdy tytan doszedł do władzy podzielił się częściami świata z braćmi, którzy mu pomagali. Hyperion dostał wschód, Japet zachód, Krios północ, a Kojos – południe. Kronos uwolnił z Tartaru swoich braci, cyklopów i sturękich, ku radości Gai.

Nastał Złoty Wiek. Kronos rządził wszechświatem z pałacu zbudowanego przez cyklopów i sturękich. Jakiś czas potem Gaja zapadła w długi sen. Król bogów ponownie uwięził potworne dzieci swojej matki, gdy miał dość ich hałasów. Wkrótce Kronos zaczął czuć się samotny. Wszyscy jego bracia żenili się z tytanidami, a on został sam. Więc poślubił swoja siostrę - Reję. Razem zasiedli na tronach jako król i królowa tytanów. Mimo, iż był szczęśliwy z Reją, przerażała go myśl o tym, że jego własne dziecko miało by go zabić, by przejąć tron. Właśnie wtedy Reja, jako tytanida macierzyństwa zaszła w ciążę. Urodziła śliczną córeczkę - Hestię. Z początku Kronos zamierzał różnić się od swojego ojca i w przeciwieństwie do niego być dobrym Tatą, dbać o swoje dzieci i kochać je niezależnie od wyglądu. Lecz zmieniło się to z chwilą, gdy zobaczył Hestię. Od razu wyczuł bowiem, że dziewczynka nie jest tytanidą, tylko członkinią nowej rasy, która mogła by być w przyszłości znacznie potężniejsza od Tytanów. Kronos wyobraził sobie Hestię jako dorosłą boginię i zdał sobie sprawę, że córka przewyższy swoją mocą nawet jego. Postanowił nie dopuścić do tego i połknął córkę. Reja była przerażona. Kronos przeprosił ją, lecz wyjawił powód połknięcia – mianowicie przepowiednię Uranosa. Tytanida postanowiła, że kiedyś uratuje córkę. Niestety znów zaszła w ciążę. Kronos miał nadzieję, że następne dziecko będzie porządnym tytanem lub tytanidą. Lecz Reja urodziła kolejną córeczkę - Demeter. Była jeszcze potężniejsza i piękniejsza niż Hestia, więc Kronos połknął również ją. Reja znów zaszła w ciążę i urodziła córkę Herę. Dziewczynka była najpotężniejsza ze swoich sióstr i przez to, tak jak one, wylądowała w brzuchu ojca. Kolejnym dzieckiem Kronosa był chłopczyk Hades. Swoją mocą przewyższał dziewczynki, więc podobnie jak jego siostry prędko skończył w żołądku Ojca. Następne dziecko było potężniejsze od Hadesa – był to Posejdon. Kronos połknął i jego. Reja wiedziała, że jako tytanida macierzyństwa często będzie zachodzić w ciążę i bała się o kojne nieszczęsne dziecko.

Reja odwiedziła swoją siostrę Fojbe w wyroczni delfickiej, lecz kobieta nie miała rady dla siostry. Wtedy tytanida macierzyństwa usłyszała głos Gai, która kazała Rei urodzić na wyspie Krecie, i przez to kolejne dziecko ma być inne i ocali pozostałe. Więc Reja urodziła na Krecie Zeusa, a później przyszła z nim na górę Ida i dała pod opiekę nimfom. Nimfy przyprowadziły kozę Amalteję, która karmiła Zeusa. Przybyli również Kuretowie, którzy uderzali włóczniami w tarcze, co wywoływało spory hałas, więc Kronos nie słyszał płaczu dziecka. Reja, w zamian za Zeusa dała mężowi do połknięcia kamień owinięty w pieluszkę – omfalos. Kronos nie zauważył różnicy. Wkrótce dorosły Zeus zatrudnił się na dworze ojca i zabawiał tam towarzystwo. Podał środek wymiotny ojcu, by ten zwymiotował połknięte wcześniej potomstwo. Sześcioro rodzeństwa uwolniło cyklopów oraz sturękich z Tartaru i ci w ramach wdzięczności wykuli dla nich broń. Dla Zeusa Piorun Piorunów, dla Posejdona Trójząb, a dla Hadesa Hełm Mroku. Wielka Trójka pokonała Kronosa i podzieliła między sobą królestwa – Zeus dostał niebo, Posejdon władzę nad wodą, a Hades – podziemie. Zeus, tak jak wcześniej Kronos Uranosa, pociął ojca na kawałki jego własnym sierpem i zrzucił go do Tartaru.

Relacje[edytuj | edytuj kod]

Z Reą[edytuj | edytuj kod]

Kronos bardzo kochał żonę i zrobiłby dla niej wszystko. Stał się jednak dla niej nieprzyjemny po tym jak zaszła w ciążę. Rea, widząc jak jej mąż połyka swe dzieci, nastawiła swojego syna przeciw niemu.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.