Filip Stenger znany jako Krwawy Baron — postać z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon z 2015 roku.

Jest to temerski żołnierz i samozwańczy władca Velen, mający swoją siedzibę w Kasztelu Wrońce.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Przeszłość[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości Stenger służył temerskiej armii. Podczas jednej bitwy został ranny i opatrywała go Anna, która potem została jego żoną. Jakiś czas później Anna urodziła mu córkę, Tamarę.

Mężczyzna bardzo często przebywał na polu bitwy i rzadko bywał w domu. Jego żona wdała się w romans z jego przyjacielem. W końcu zniknęła, zostawiając list informujący o tym, że zostawia go i zabiera ze sobą córkę. Stenger pojechał na miejsce, ale na widok kochanka żony wpadł w szał i go zabił. Jego truchło rzucił na pożarcie psom. Kiedy Anna rzuciła się na niego z nożem, spanikował i uderzył ją po raz pierwszy. Od tamtego czasu nie stronił od alkoholu i przemocy w domu, regularnie bił Annę.

Zdezerterował podczas wojny z Nilfgaardem, a wraz z nim duża część jego ludzi i osiadł w Kasztelu Wrońce. Jego poprzednik uciekł ze strachu przed Czarnymi. Nazwał siebie Krawawym Baronem i ułożył się z nilfgaardczykami.

Anna zaszła w drugą ciążę, najpewniej będącą owocem gwałtu. Nie chcąc urodzić dziecka, spotkała się z Wiedźmami i zawarła z nimi umowę. W tym czasie Baron sięgnął po alkohol i pobił Annę, która poroniła na półpiętrze w Kasztelu. Wstrząśnięty Stenger upił się do nieprzytomności. Anna i Tamara uciekły.

Baron rozkazał ludziom poszukiwania swojej rodziny. Pewnego razu trafiła do niego Ciri, ponieważ chłop, który ją sprowadził myślał, że to Tamara. Mimo to, Baron zapewnił jej opiekę i opatrzył rany. Podczas wyścigu konnego, Barona zaatakował bazyliszek. Ciri zabiła go, choć użyła do tego swojej mocy, która miała ściągnąć Dziki Gon. Następnego dnia, Baron wyprawił ją do Novigradu.

Wiedźmin 3: Dziki Gon[edytuj | edytuj kod]

We Wrońcach zjawił się Geralt z Rivii, szukający Ciri. Baron opowiedział w jaki sposób dziewczyna trafiła do niego, ale obiecał, że powie więcej, jeśli wiedźmin znajdzie jego bliskich. Geralt rozpoczął śledztwo i odkrył fakty, które Stenger ukrywał od początku, na przykład jego alkoholizm, a także poronienie Anny.

Baron doprowadza wiedźmina do miejsca, gdzie pochowane zostało martwe dziecko. Nienarodzona córka Barona staje się porońcem, którego należy pochować pod progiem domu Stengera, aby zmienił się w kłobuka - ducha, który później wskazał Geraltowi drogę do swoich bliskich.

Geralt dowiedział się, że Tamara służy Wiecznemu Ogniu w Oxenfurcie, jednak dziewczyna powiedziała mu, że nie zamierza wracać do Wrońców po tym, co tam przechodziła. Wiedźmin powrócił do Velen, gdzie spotkał Babcię, która opiekowała się gromadką dzieci na Krzywouchych Moczarach. Kobieta była służącą Pań Lasu, które według mieszkańców władały całym Velen.

Słysząc dziwne dźwięki dobiegające z wnętrza starego dębu w okolicach Szepczącego Wzgórza, Geralt wszedł do jaskini, która prowadziła do wnętrza drzewa. Tam zobaczył żywą kreaturę, która była Duchem Zaklętym w Drzewo przez Panie Lasu. Istota poprosiła go o uwolnienie ją, ponieważ Panie Lasu są tak naprawdę Wiedźmami, które chcą pożreć dzieci z sierocińca.

Geralt udaje się niedaleko wzgórza, zdobywa szczątki istoty, krucze pióro i przyprowadza czarnego konia do jaskini. Zgodnie z poleceniem stworzenia, odprawia rytuał, który przenosi Ducha z drzewa do konia. Istota obiecuje, że uratuje dzieci z rąk wiedźm. Okazuje się, że duch w postaci konia urządza rzeź na mieszkańcach wsi Sztygary, ale rzeczywiście ratuje dzieci, które trafiają do Novigradu. Geralt udaje się na Krzywouche Moczary, gdzie spotyka Wiedźmy w swej prawdziwej postaci. Rozpoznaje również, że Babcią jest nie kto inny jak Anna Stenger, która służyła im w zamian za usunięcie ciąży. Baron dowiaduje się o tym, gdzie jest jego żona i postanawia wyruszyć na Krzywouche Moczary ze swoimi ludźmi i wiedźminem. Tam widzą, że z potworami na bagnach walczą łowcy czarownic, w tym Tamara. Dziewczyna jednak nie chce rozmawiać z Baronem, mówiąc, że już nie jest jej ojcem. Po tym łowcy czarownic przeszukują sierociniec. Okazuje się, że wiedźmy przemieniły Annę w babę wodną. Geralt znajduje sposób, aby odczynić klątwę. Biały Wilk przystępuje do rytuału, ale klątwa okazuje się być złożona. Anna wraca do ludzkiej postaci, jednak umiera. W swoich ostatnich słowach wybacza Baronowi. Tamara wraca do Oxenfurtu. Wstrząśnięty Baron mówi Geraltowi, żeby udał się do Wrońców po nagrodę. Tam widzi, że Krwawy Baron powiesił się na drzewie. Sierżant wręcza wiedźminowi obiecaną nagrodę.

Geralt twierdzi, że nie ufa istocie i zabija ją. Idzie prosto na Krzywouche Moczary, gdzie spotyka Wiedźmy. Okazuje się, że pożarły one dzieci. Rozpoznaje również, że Babcią jest nie kto inny jak Anna Stenger, która służyła im w zamian za usunięcie ciąży. Baron dowiaduje się o tym, gdzie jest jego żona i postanawia wyruszyć na Krzywouche Moczary ze swoimi ludźmi i wiedźminem. Tam widzą, że z potworami na bagnach walczą łowcy czarownic, w tym Tamara. Dziewczyna jednak nie chce rozmawiać z Baronem, mówiąc, że już nie jest jej ojcem. Po tym łowcy czarownic przeszukują sierociniec. Okazuje się, że w wyniku tego co przeszła, Anna postradała zmysły i nie rozpoznaje bliskich. Baron postanawia zabrać ją do uzdrowiciela z Gór Sinych, który według niego miałby przywrócić Annie zdrowy umysł. Tamara sprzeciwia się temu pomysłowi, jednak jej przełożony z szeregów Wiecznego Ognia popiera Barona. Geralt odbiera od niego nagrodę, Stenger wyjeżdża, a władzę na Kasztelu obejmuje jego sierżant.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Początkowo Baron miał nazywać się Wiley, tak jak Skurwiel Junior. Zostało to jednak usunięte z gry.
  • Twórcy również usunęli dialog, który sugeruje, że nienarodzone dziecko Barona było wynikiem gwałtu. Jest to jednak bardzo prawdopodobne, bo ich relacja była bardzo napięta.
  • Baron nie jest antagonistą w grze, ale jest niewątpliwie brutalny, co sugeruje jego pseudonim, a także jest mordercą, ponieważ zamordował kochanka swojej żony. Ponadto, mieszkańcy Velen raczej się go boją.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.