Do szablonu +18.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Jesteście fascynującym plemieniem. Nawet teraz się buntujecie, w obliczu zagłady, w obecności Boga.

—Kserkses do Leonidasa


Kserkses – główny antagonista filmu 300 z 2007 roku, natomiast w filmie 300: Początek imperium z 2014 roku pełni rolę drugorzędnego antagonisty, obok Artemizji na podstawie powieści 300 Franka Millera. Opiera się na prawdziwym królu Perskim Kserksesie I, który wysłał swoją armię do walki z 300 Spartanami w bitwie pod Termopilami w 480 roku p.n.e. Kserkses ostatecznie wygrał tę bitwę dzięki przewadze liczebnej swojej armii i zdradzie Efialtesa, który pomógł mu, pokazując mu i Persom istnienie małej przepustki w Gorących Wrotach, która pozwoliła Kserksesowi zaatakować ich od tyłu. Kserkses jest przedstawiany jako niezwykle egocentryczny i ogłasza się „Boskim królem”.

W jego rolę wcielił się Rodrigo Santoro.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Kserkses był synem króla Dariusza, który podczas próby inwazji i podboju Grecji został zabity przez Temistoklesa z Aten, który zabił go za pomocą strzały. Kserkses widział, jak strzała nadlatuje i próbował ocalić ojca, ale było już za późno. Strzała Temistoklesa uderzyła Dariusza, przez co ten był blisko śmierci, co pozwoliło Grekom na zawarcie rozejmu z Persami. Jednakże, gdy próbował powiedzieć swojemu synowi o swoim wyborze, jego ostatnie słowa nie były usłyszane, ponieważ Artemizja wyciągnęła strzałę z jego piersi i umarł. Artemizja następnie zmanipulował Kserksesa, by został boskim królem. Kserkses wyszedł na pustynię, podczas gdy Artemizja zamordowała wszystkich doradców Kserksesa. W końcu znalazł jaskinię pustelnika, a dzięki ciemnej magii został pozbawiony człowieczeństwa i odrodził się jako boski król. Następnie podjął decyzję o podboju świata.

Kserkses podjął próbę dyplomatycznego podporządkowania sobie Grecji, jednak Ateny odrzuciły jego ofertę, a Sparta odpowiedziała zabijając jego wysłanników. Następnie poprowadził armię 300 000 ludzi w kierunku Termopil, gdzie czekało na niego 300 Spartan pod wodzą Leonidasa. Po pierwszej bitwie osobiście spotkał się z Leonidasem i próbował przekonać go od przyprzęgnięcia mu wierności w zamian za władze i bogactwo. Leonidas odrzucił jednak jego ofertę i wyśmiał go i jego słabą armię. W odpowiedzi na to wysyła nocą oddział swojej elitarnej straży, Nieśmiertelnych by wykończyli Spartan. Nieśmiertelni jednak wpadają w pułapkę Spartan. Mimo chwilowej przewagi, Nieśmiertelni w końcu zostają odparci, co doprowadza do furii Kserksesa. Następnego dnia używa nawet słoni bojowych, ale ze względu na umiejętności Spartan i ukształtowanie terenu nie wiele one zmieniają. Następnie Kserkses uświadamia sobie, że choć pokonuje Spartan poprzez uszczuplanie ich sił, logistycznie nie może czekać tak długo. Cud zdarza się, gdy Efialtes dociera do niego i ujawnia mu ścieżkę wiodącą na tyły Spartan. Następnie Kserkses oferuje Efialtesowi bogactwo, kobiety i władzę w zamian za jego lojalność i poprowadzenie jego wojsk na tyły Spartan. Efialtes wywiązuje się z umowy i Persom udaje się otoczyć Spartan. Kserkses postanawia wymusić na nich poddanie się, ale Spartanie zabijają jego generała. W odpowiedzi na to Kserkses rozkazuje swoim żołnierzom ich zabić. W czasie walki Leonidas rzuca włócznią w Kserksesa i rozcina jego policzek, ku jego szokowi. Pomimo tej rany, Kserksesowi udaje się wygrać i doprowadzić do śmierci wszystkich Spartan.

Po zwycięstwie ze złością nakazał odcięcie głowy Leonidasowi, by symbolizował jego triumf, a następnie spalił Ateny. Jakiś czas później spotkał się z Artemizją, która nie zdołała zmiażdżyć greckiej floty. Poradził jej, by nie wpływała do Salaminy, ale Artemizja zignorowała to, a jej flota została zniszczona przez połączone spartańskie i ateńskie floty. Gdy jego marynarka wojenna została zniszczona, Kserkses zdał sobie sprawę, że przegrał wojnę, po czym porzucił Artemizję i uciekł z Grecji.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.