Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Uwaga!
Ten złoczyńca jest Prawie Czystym Złem. Oznacza to, że ten złoczyńca jest wyjątkowo nikczemną postacią, aczkolwiek z różnych powodów nie jest wystarczająco nikczemny, aby kwalifikować się jako pełnoprawne Czyste Zło. Może się on nie kwalifikować dlatego, że, pomimo popełnionych okrucieństw i złego charakteru, ma pojedynczą, minimalnie pozytywną cechę lub dokonał co najmniej jednego dobrego czynu, ewentualnie, nie spełnia on wystarczających warunków jako Czyste Zło w porównaniu z innymi całkowicie nikczemnymi złoczyńcami w tym samym dziele. Zawsze się to jednak może zmienić, jeśli np. na skutek nowych wydarzeń lub popełnionych nowych czynów w fabule, złoczyńca może zostać uznany za pełnoprawne Czyste Zło.


Różnica między tobą a mną polega na tym, że nie widzisz różnicy między tobą a mną.

—Erik Killmonger do Tony'ego Starka, jego najsłynniejsza kwestia.

Lekarstwem jest władza. A teraz, właśnie ją mam.

—Killmonger do Czarnej Pantery.


Porucznik Erik Stevens (ur. N'Jadaka), znany również jako Erik Killmonger, jest drugorzędnym antagonistą pierwszego sezonu A gdyby...?, pełniąc rolę tytułowego złoczyńcy w "A gdyby... Killmonger uratował Tony'ego Starka?" i jeden z dwóch ostatnich antagonistów (wraz z Arnimem Zolą) w "A gdyby... Watcher złamał przysięgę?".

To Wakando-Amerykański zabójca i najemnik, będącym synem N'Jobu, który został zamordowany przez T'Chakę za sprzedawanie broni Wakandy bez wiedzy Erika, w wyniku rozwinęła się w nim głęboka nienawiść do Ameryki i Wakandy. W jednej ze swoich misji spotkał Tony'ego Starka, którego uratował i zaprzyjaźnił się z nim, choć ich przyjaźń zakończyła się w nieoczekiwany sposób.

Głosu użyczył mu Michael B. Jordan, który grał również oryginalne wcielenie tej postaci.

Biografia[]

Przeszłość[]

Erik Stevens, urodzony jako N'Jadaka, był jedynym dzieckiem N'Jobu, księcia Wakandy stacjonującego w Ameryce i matki, która niesłusznie zmarła w więzieniu. Jego ojciec chciał pokazać mu Wakandę, ale póki co zapewnił mu przyzwoite życie w Ameryce, aż do dnia, w którym N'Jobu zginął w wyniku przemocy gangów. Tak naprawdę, T'Chaka zamordował go za sprzedawanie broni Wakandy i to doprowadziło Erika do urojonego poglądu, że czarni ludzie zostali zaniedbani przez Amerykę i Wakandę.

Erik studiował w Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Annapolis. Studia ukończył w Maryland, a później poszedł do MIT. Zaprojektował system o nazwie Project Liberator, który był robotem mogącym zastąpić ludzi w czasie wojny. Ten plan nigdy nie ujrzał światła dziennego z powodu problemów z interfejsem i Stevens poszedł do wojska, gdzie został tajnym zabójcą w pieczęciach NAVY i udało mu się uzyskać najwyższą liczbę zabójstw w swoim oddziale.

A gdyby...?[]

Erik Stevens zinfiltrował Dziesięć Pierścieni podczas tajnej misji ujawnienia Obadiaha Stane'a i organizację Dziesięciu Pierścieni w 2009 roku. Znalazł informacje dotyczące spisku mającego na celu zabicie Starka i przybył, by Starka uratować. Kiedy Dziesięć Pierścieni przygotowało się do zakończenia, Stark Killmonger znalazł go i ewakuował z dala od pocisku, który, jeśli nie zostanie potraktowany, z pewnością bardzo mocno uszkodzi Starka. Wszyscy agenci Dziesięciu Pierścieni zostali natychmiast zmasakrowani przez Killmongera. Stark był zdumiony Erikiem i podziękował mu za pomoc.

Tony Stark był bardzo zadowolony ze Stevensa, więc mianował go CSO w Stark Industries i w Los Angeles opisał wszystko przed prasą. Od bycia tajnym agentem w Dziesięciu Kręgach i zanim zamierzał ujawnić wszystko, Stane próbował go powstrzymać przed ukończeniem. Chociaż to nie zadziałało i Killmongerowi udało się ujawnić Stane'a wszystkim jako chcącego zamordować Tony'ego Starka. Stane został następnie uderzony przez Happy Hogana i aresztowany po tym, jak Stevens ujawnił dane telefoniczne i dokumenty bankowe.

Tony po tym dał szansę Stevensowi, aby został dyrektorem operacyjnym swojej firmy w jego rezydencji tej nocy na imprezie. Stevens zgodził się, ale z pewną niechęcią, chociaż ujawnił Starkowi o swoich robotach. Następnie omówili swoje pochodzenie i broń, znajdując cudowne kreacje dla siebie nawzajem. Po tym Stark postanowił stworzyć roboty, które Killmonger próbował stworzyć w rzeczywistości.

Osobowość[]

Killmonger jest osobą z urojeniami, która wierzy, że pomaga Afroamerykanom, podczas gdy jest psychopatycznym hipokrytą, zbyt chętnym do ich zamordowania (jak w przypadku T-Challi i Rhodeya), aby osiągnąć swoje cele.

Jest o wiele bardziej czarujący i manipulacyjny niż jego odpowiednik z głównej osi czasu, zabija tylko wtedy, gdy absolutnie musi. Jest gotów oszukać USA i Wakandę w wojnie.

Pomimo swoich manipulacji Killmonger nadal kocha swojego ojca i wyraża smutek po zabiciu T-Challi, a także przyznaje, że chciałby nigdy nie musieć zabijać Tony'ego. Pomógł Strażnikom pokonać Infinity Ultrona, choć po bitwie próbował zabrać Kamienie dla siebie. Twierdzi, że jest zdenerwowany, gdy bohaterowie odrzucają jego ofertę naprawy ich wszechświatów, chociaż mógł bez problemu kłamać z powodu swojej manipulacyjnej natury.

Ciekawostki[]

  • Ta postać okazuje się być fanem anime, co zgadza się z tym, że jego aktor głosowy, Michael B. Jordan, także jest dobrze znanym fanem anime.
Advertisement