FANDOM


Obietnice dane obcym są nieważne. Kiedy zdobędziemy Wieżę, zniszczymy go.

—Lider Cybermenów o Mistrzu


Jesteś dowodem, że uczucia was niszczą.

—Lider Cybermenów do Doktora

Lider Cybermenów bądź Cyber-Lider (z ang. Cyber Leader) – jeden z często pojawiających się złoczyńców w serialu Doktor Who, jeden z przywódców Cybermenów, zaraz po Cyber-Kontrolerze i Cyber-Planiście.

W jego rolę wcielali się kolejno Christopher Robbie (1975), David Banks (1982-1988) oraz Paul Kasey (2006). Od 2. serii wznowionej edycji serialu, a także w słuchowiskach, głosu postaci użyczył Nicholas Briggs, znany wcześniej jako aktor podkładający głos Dalekom.

Cechy Edytuj

Z zewnątrz przypomina zwykłego Cybermena, jednak wyróżnia się posiadaniem szaro-czarnego hełmu lub umieszczonych na nim czarnych poprzeczek. Niektóre wariacje uwzględniały również czarne maski oraz prześwitujące czoło ukazujące mózg, podobnie jak w pancerzu Johna Lumica jako Cyber-Kontrolera.

Lider nie dowodził wszystkimi Cybermenami we wszechświecie, lecz jednym oddziałem liczącym, w zależności od potrzeb, od kilkunastu do kilku tysięcy jednostek. W przypadku śmierci Lidera, Cybermeni mogli obrać sobie jego następcę, którego wygląd zewnętrzny potrafił się zmienić na właściwy.

Ważniejsze historie Edytuj

  • Zemsta Cybermenów (ang. Revenge of the Cybermen) (1975)
  • Wstrząs Ziemi (ang. Earthshock) (1982)
  • Pięciu Doktorów (ang. The Five Doctors) (1983)
  • Atak Cybermenów (ang. Attack of the Cybermen) (1985)
  • Srebrny Nemesis (ang. Silver Nemesis) (1988)
  • Armia duchów, Dzień zagłady (ang. Army of Ghosts, Doomsday) (2006)
  • Dobry człowiek wyrusza na wojnę (ang. A Good Man Goes to War) (2011)

Ciekawostki Edytuj

  • Paul Kasey został wymieniony w napisach końcowych odcinków Bunt Cybermenów i Epoka stali jako Lider Cybermenów, pomimo braku udziału jakiegokolwiek Cybermena z czarnymi poprzeczkami.

Galeria Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.