Do szablonu +18.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Wy wiecie, kto nie jest człowiekiem? Wy wiecie, kto nie jest człowiekiem?... LUDZIE TACY JAK WY!

—Młoda Lucy wyraża swoją nienawiść do prześladowców i dziewczyny, zanim rozczłonkowała ich za swoje czyny.


Kaede, znana też jako Lucy i Nyu jest główną bohaterką i antybohaterką mangi i anime Elfen Lied. Lucy jest królową Dicloniusów, ewolucyjnego następstwa rasy ludzkiej.

W japońskiej wersji językowej głosu użycza jej Sanae Kobayashi. W wersji angielskiej natomiast głosu użycza jej Kira Vincent-Davis.

Osobowość[edytuj | edytuj kod]

Kaede ma zaburzenie tożsamości dysocjacyjnej, mając co najmniej trzy osobowości. Zaburzenie to zaczęło się w jej dzieciństwie. Kaede, Lucy i Nyu to jej trzy główne osobowości.

Kaede i Lucy[edytuj | edytuj kod]

Jej pierwotna osobowość (Kaede) była przygnębionym, nieufnym, wycofanym i sfrustrowanym dzieckiem. Była dyskryminowana przez innych z powodu swoich rogów. Myśląc, że została porzucona przez rodziców, była także ignorowana przez personel sierocińca oraz zastraszana i traktowana z pogardą przez inne dzieci, wszystko z powodu jej rogów. Nie rozumiała, dlaczego doszło do takiej dyskryminacji, dlatego cierpiała również z powodu nienawiści do samej siebie, czego winą również były jej rogi. W pewnym stopniu zrozumiała, że ​​inne dzieci były nieszczęśliwe i musiały sprawić, że inne też będą nieszczęśliwe, szczególnie w przypadku tych, które są już bardziej nieszczęśliwe niż one. Kiedy zaprzyjaźnia się z osobami takimi jak Kouta i Aiko Takada, okazuje się słodka, miła i nieśmiała.

Po zobaczeniu morderstwa swojego psa z rąk prześladowców w sierocińcu, Lucy zaczęła rozwijać głęboką nienawiść do ludzi, zabijając całe rodziny tylko po to, by korzystać z domu, bez żalu i winy. Wkrótce potem Lucy i Kaede zaczęły słyszeć głos w ich głowach, będący podobno głosem DNA jej ciała. Głos jej instynktów Dicloniusa miał swój mentalny obraz, gdzie jedyna różnica była taka, że miała zimny i sadystyczny wyraz twarzy. Głos powiedział jej, że nie może współistnieć w świecie z ludźmi, a następnie powiedział: „Dołącz do mnie. Wtedy stanie się to miejsce do życia dla ciebie”. Od tego momentu Lucy zaczęła słuchać swoich instynktów, zabijając niektórych ludzi poprzez wywoływanie ataków serca i rozprzestrzeniając swoje geny na mężczyznach, którzy mieli potem dzieci Dicloniusy, które z kolei zabijałyby i zarażały więcej ludzi.

Nyu[edytuj | edytuj kod]

Podczas jej ucieczki ze specjalnego instytutu, snajper wystrzelił kulę z karabinu kalibru .50 w stronę hełmu Lucy, która była częściowo spowolniona przez hełm, który nosiła i jej wektory, powodując, że spadła z klifu do morza. Okrutna osobowość Lucy została uśpiona i następnego ranka Kaede obudziła się na plaży w Kamakurze bez żadnych wspomnień, z dziecięcą i infantylną osobowością. Jedynym dźwiękiem, jaki znała, był "Nyu". Kouta i Yuka postanowili ją w ten sposób nazwać.

Mimo ignorancji, Nyu miała podstawowe poczucie dobra i zła, podobnie jak małe dziecko. Była miłą, słodką, niewinną i naiwną dziewczyną o intensywnej seksualnej ciekawości, która często utrudniała życie współlokatorom. W miarę upływu czasu w Domu pod Klonem, Nyu powoli zaczęła uczyć się podstawowych zasad moralnych i norm społecznych. Kiedy straciła rogi w walce z Mariko, osobowość Nyu zaczęła dominować i pozostała tak przez nieco ponad pół roku. W tym czasie Nyu bardzo dojrzała, ucząc się, jak mówić poprawnie i pełnymi zdaniami, jak gotować, czyścić i co ważniejsze powstrzymywać swoją seksualną ciekawość, przynajmniej częściowo.

Odmiana tej osobowości pojawiła się, gdy dom Kaede został zaatakowany, ponieważ Nyu w końcu mogła używać wektorów takich jak Lucy, była brutalna wobec napastników, ale nadal głęboko troszczyła się o swoich towarzyszy domowych, zwłaszcza Koutę. Można powiedzieć, że osobowość, z którą zakończyła serię, była zmienną, częściową fuzją Lucy i Nyu, gdy pojawiły się elementy ich obu. Na przykład w obliczu szefa Kakuzawy po raz ostatni jej nagość stała się dla niej problemem, obejmującym wszystko, co mogła z jego punktu widzenia. Jest to wyraźnie sprzeczne z niefrasobliwą postawą czystej Lucy w takich sprawach, prawdopodobnie wynikającą z pogardy dla ludzi jako stworzeń niższego stadium, a także z dziecięcym wolnym duchem, który Nyu przeważnie okazywała. Po jej śmierci każda z tych dwóch osobowości wydawała się mieć własnego ducha, który kochał Koutę i jej przyjaciół.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Lucy i jej przyrodni brat są jedynymi pierwotnymi Dicloniusami w serii; Wszystkie pozostałe, które się pojawiają lub się o nich wspomina, są drugorzędne lub wręcz trzeciorzędne. Lucy i jej brat mogą mieć/spłodzić dzieci; wszystkie pozostałe Dicloniusy są bezpłodne.
  • Lucy wydaje się być nazwana na cześć skamieniałego człowieka o imieniu Lucy; australopiteka, którego DNA znajduje się u większości żyjących obecnie ludzi i uważana jest w tym momencie za najstarszą przedstawicielkę całego gatunku.
  • Mimo, że pierwsze życia, jakie odebrała Lucy, czyli Tomoo i jego towarzyszom, należały do dzieci (co jest często uważane za jedną z najbardziej złych rzeczy, jakie może zrobić złoczyńca), widzowie tak bardzo gardzili ofiarami, że działania Lucy nie tylko nie zostały uznane za kontrowersyjne, a wręcz zostały pochwalone i całkowicie zrozumienie.
  • Lucy ma pewne wspólne cechy zarówno z Magneto, jak i z Alexem Mercerem:
    • Cała trójka jest mizantropami i mają nadprzyrodzone moce.
    • Zarówno Lucy, jak i Alex mają moce związane z wirusem.
    • Zarówno Lucy, jak i Magneto mają moce telepatyczne.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.