FANDOMLurtzUruk pojawiający się w filmie Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia. Jego zadaniem było złapanie hobbitów wędrujących w kierunku Góry Przeznaczenia, oraz dostarczenie ich do Sarumana.

W jego rolę wcielił się nowozelandzki aktor Lawrence Makoare, który odegrał także rolę Gothmoga i Czarnoksiężnika z Angmaru.

Biografia Edytuj

Lurtz powstał jako jeden z pierwszych Uruk-hai Sarumana. Podczas "narodzin" zaczął dusić jednego z orków. Inni widząc to ruszyli duszonemu orkowi na pomoc, ale zostali zatrzymani przez Sarumana, który był zaintrygowany agresją i przemocą obecną w krwi Uruka. Saruman mianował go dowódcą oddziału Uruk-hai, który został wysłany w pościg za Drużyną Pierścienia.

Oddział Lurtza dogania drużynę na wzgórzu Amon Hen. Lurtz rani śmiertelnie Boromira strzelając z łuku, a następnie walczy z Aragornem. Podczas walki ogromna brutalność i siła Lurtza wydają się rywalizować z umiejętnością Aragorna i pomysłowością. Jednak w końcu Aragorn odcina mu rękę, a następnie głowę Lurtza.

Ciekawostki Edytuj

  • Pomimo tego, że jest głównym antagonistą filmu, Lurtz nigdy nie pojawia się w książce. Został stworzony tylko na potrzeby filmu.

Galeria Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.