Pokłoń się przed moimi Psychicznymi Mocami!

—M. Bison


Teraz zmierzysz się z potężnym Bizonem!

—M. Bison


Mistrz Bison znany też jako M. Bison (oraz Vega w japońskiej wersji) jest jednym z głównych antagonistów w serii Street Fighter, począwszy od gry Street Fighter II. Jest despotycznym, diabolicznym, manipulacyjnym i pozbawionym serca przywódcą organizacji Shadaloo oraz najbardziej autorytatywnym i potężnym złoczyńcą w serii. Pojawia się także jako główny antagonista w serialowych i filmowych adaptacjach.

Charakterystyka

Wygląd

Jego ogólny strój składa się z czerwonego munduru wojskowego z dużymi srebrnymi naramiennikami, opaskami na nadgarstkach i ochraniaczami na goleniach; na jego czapce z daszkiem/czapką służbową widnieje insygnia czaszki jego syndykatu przestępczego znanego jako Shadaloo. Jego ubranie bardzo przypomina mundury noszone przez oficerów SS z nazistowskich Niemiec; skrzydlata czaszka na czapce i pierwsza litera Shadaloo na pasku ma kształt pojedynczej runy Sig. Ma na sobie ciemną pelerynę z serii Alpha, w której pojawia się ze swoim oryginalnym ciałem. Począwszy od Street Fighter II (oraz w serii Capcom vs SNK), pojawia się ze znacznie szczuplejszym ciałem i zdejmuje pelerynę przed bitwą.

M. Bison ma starannie przycięte czarne włosy pod czapką z daszkiem, bez których prawie nigdy go nie widać (z wyjątkiem dwóch alternatywnych kostiumów); w brazylijskich komiksach Street Fighter (Editora Escala) był łysy. Jego oczy były pierwotnie czerwone zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz tęczówek (choć tęczówki były nadal widoczne); po Street Fighter II: Hyper Fighting zmieniono je na całkowicie, upiornie białe, co jest cechą wspólną dla innych postaci, takich jak Sagat i Dhalsim. Jego oczy zaczynają świecić na różowo, gdy używa swoich mocy.

W Street Fighter V wygląd Bisona nieznacznie się zmienił. Jego włosy stały się białe z powodu działania jego mocy.

Osobowość

M. Bison jest archetypowym złoczyńcą motywowanym własnymi egoistycznymi interesami i żądzą absolutnej władzy poprzez dominację nad światem. Jest megalomanem, psychopatycznym dyktatorem i terrorystą, który stara się rządzić światem żelazną pięścią, a jednocześnie jest powszechnie uważany za największego i najpotężniejszego mistrz sztuk walki wszechczasów i z łatwością zniszczy wszystko lub każdego, kto ośmieli się stanąć między nim a jego niepokojącymi celami. Okazuje jednak komplementy, gdy oświadcza Karin Kanzuki, że obserwował ją i Sakurę walczące ze sobą, stwierdzając, że bardzo dobrze walczą jak na dziewczyny, a po pokonaniu swoich lalek, Karin ma się dobrze i jest wykwalifikowanym wojownikiem. Posiadając ogromne ego i kompleks boskości, Bison jest fizycznie niezdolny do odczuwania empatii wobec innych, a nawet czerpie przyjemność z patrzenia, jak ludzie cierpią z jego rąk, nigdy nie czując odrobiny żalu ani wyrzutów sumienia z powodu licznych okrucieństw, które popełnił. Pod wieloma względami charakterystyka Bisona jest porównywalna z diagnozą kliniczną prawdziwego psychopaty. Wrogość i sadyzm Bisona znajdują odzwierciedlenie w jego słynnym, bardzo szerokim uśmiechu, który odsłania nie tylko wszystkie zęby, ale nawet dziąsła. Od czasu do czasu odnosi się do siebie w trzeciej osobie i wykazuje pokręcone poczucie humoru, a także postawę „interesy przed przyjemnością”.

Jako założyciel i lider Shadaloo, M. Bison stosuje wiele nielegalnych metod, jak to możliwe, aby osiągnąć swoje destrukcyjne i barbarzyńskie cele, od handlu narkotykami i bronią po terroryzm i nielegalne eksperymenty na ludziach. Nie jest ponad siły, używając przymusu i prania mózgu, aby przekonać utalentowanych mistrzów sztuk walki do jego sprawy, a nawet oszukał śmierć i wrócił siejąc spustoszenie nie raz, ale co najmniej dwa razy. Żądając absolutnej lojalności i posłuszeństwa od swoich podwładnych, M. Bison uważa ich za zwykłe pionki, a nie za ludzi. Opisuke też kłótnie i spory między jego najwyższymi generałami jako „pyszną rozrywkę” i ogólnie toleruje swoich popleczników na tyle długo, jak długo służą jego mrocznym ambicjom, przejawiając całkowite lekceważenie ludzkiego życia. Z tego samego powodu oferuje oszczędzenie życia szczególnie utalentowanym wrogom, pod warunkiem, że przyrzekną oni swoją nieśmiertelną lojalność wobec niego; nie obchodzi go, jak głęboka lub płytka jest lojalność, jeśli ich talenty służą jego celom. Nic dziwnego, że zaskarbił sobie wieczną wrogość wielu innych postaci w serii, za swoją złowrogą i bezduszną naturą. Oczywiście zwykle nie dba o to i uważa swoich licznych wrogów za zwykłe niedogodności.

W różnych mediach M. Bison jest pokazany jako niezwykle potężna postać, często usprawiedliwiająca swoją arogancję, będąc w stanie jednocześnie eliminować wielu przeciwników za pomocą swojej mocy psychicznej (i często bez niej). W Street Fighter II: The Animated Movie M. Bison pokonuje Guile'a, a następnie przystępuje do walki i prawie obezwładnia Kena i Ryu, arogancko ustępując, by udowodnić swoją wyższość. W Street Fighter: The Movie M. Bison bez wysiłku zabija wielu żołnierzy AN w nieuzbrojonej walce, ale okazuje się, że nie może się równać z Guile'em i jest zmuszony wrócić do swojego kostiumu napędzanego elektromagnetyzmem (zastępstwo filmu dla Psycho Power). Komiksy UDON pokazują go jako bardziej niż zdolnego do pokonania kilku wojowników, z którymi się mierzy, w tym Charliego nasyconego Psychiczną Mocą, i raz przyszło mu się zmierzyć z Akumą. Jedynie w komiksie Street Fighter Zero 2 HK, gdy M. Bison mierzy się z Akumą, wykonuje atak o nazwie „15 Shadows”, w którym wydaje się, że piętnaście cieni opartych na postaciach ze Street Fighter Alpha II (z wyjątkiem Sagata, Akumy i jego samego) łapie i trzyma wroga.

W większości swoich występów w grach crossoverowych M. Bison został uznany za postać godną szacunku przez nikczemne postacie, które połączyłyby z nim siły, takie jak Magneto, Kaczor Howard i Rita Repulsa. Namco X Capcom i Project X Zone odsłaniają również jego wyjątkową cechę osobowości - sugeruje się, że jest niesamowicie prowokującym i lubieżnym mężczyzną, który interesuje się kobietami, ponieważ wszyscy przeciwnicy, których kopiuje przy użyciu mocy Doppel, byli atrakcyjnymi kobietami, takimi jak Chun-Li, Morrigan i Valkyrie.

Umiejętności

Bison jest najsilniejszym i najzdolniejszym wojownikiem w całej serii. Mając zaledwie ułamek swojej siły, jest w stanie zrównać miasta w kilka sekund, a nawet pokonać takich przeciwników jak Akuma bez żadnego wysiłku. Pokonał wielu z najsilniejszych zawodników w serii, nawet biorąc wielu przeciwników na raz. Opanował Moc Psychiczną, mroczną, ujemną energię i może wykorzystać ją do różnych ataków.

Techniki Bisona obejmują Psycho Crusher, w którym podczas lotu otacza się energią, obracając się w kierunku przeciwnika, Bison Warp, gdzie lśni energią i się teleportuje.

Psycho Cannon, kula energii, którą rzuca na przeciwnika, oraz Psycho Punisher, w którym gromadzi energię w ręce, a następnie wbija ją w pierś wroga i strzela przez nią energią.

M. Bison ma także inną formę znaną jako Final Bison. W tej formie M. Bison znacznie zwiększa swoją Moc Psychiczną. Wszystkie jego ataki zadają przeciwnikowi duże obrażenia, choć wiąże się to z pewnymi kosztami; jego ciało zostanie ostatecznie okaleczone przez własną moc. Jeśli jednak jego ciało zostanie zniszczone, ale dusza przeżyje, Bison może przenieść swoją duszę do innego ciała, aby dalej żyć.

Bison jest śmiertelną kombinacją niezrównanej siły i intelektu. Wie, jak naginać ludzi, a każda postać z tej serii służy tak samo, jak nieświadomy pionek jego wielkiego planu. Nawet najczystsze serce klęka przed nim i bezwarunkowo za nim podąża. Jego zła organizacja, Shadaloo, bardzo się rozwija dzięki sprytowi i przywództwu M. Bisona.

Ma jednak swoje granice i został wielokrotnie pokonany w przeszłości. Jego moc psychiczna może ostatecznie zniszczyć jego ciało, a jego poszukiwania nowego w Alpha 3 ostatecznie doprowadziły do ​​jego tymczasowej porażki.

Jest jednak prawie niemożliwe, aby naprawdę skończyć z Bisonem ze względu na jego zdolność do posiadania innych ciał wraz z jego duszą. Kiedy Akuma „zabił” Bisona w Street Fighter 2 Turbo, Bison szybko opętał Rose i pozostał w jej ciele do Street Fighter IV, kiedy to jego naukowcy stworzyli dla niego nowe ciało. Dusza Bisona szybko opanowała nowe ciało i do dziś go kontroluje.

W filmie z 1994 roku, moc Bisona została zastąpiona komputerowymi systemami podtrzymującymi życie z urządzeniem elektromagnetycznym, które wzmocnia jego ciało. Mimo to sam Bison nadal jest potężnym i śmiertelnie niebezpiecznym przeciwnikiem, ponieważ może lewitować, strzelać z broni elektrycznej i pozostać technicznie nieśmiertelnym, dopóki jego system podtrzymywania życia pozostanie nietknięty.

Ciekawostki

  • Bison jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych złoczyńców w grach wideo i jest uważany za głównego antagonistę serii Street Fighter.
  • Projekt i nadprzyrodzone zdolności M. Bisona zostały zainspirowane odpowiednio Washizakim, złoczyńcą z mangi/anime Riki-Oh i Yasunori Kato, głównym antagonistą wpływowej historycznej serii fantasy Teito Monogatari.
  • Jest kanonicznym zwycięzcą turnieju Setha.
  • W grze wideo Namco X Capcom Bison demonstruje bardziej pożądliwą osobowość, wykorzystując moc Doppel do przekształcania się w atrakcyjne kobiety. Ta gra nie jest jednak kanoniczna.
  • Pod pewnymi względami Bison jest podobny do Pana Burnsa z Simpsonsonów.
  • Choć filmowa wersja Bisona jest znana z tego, że nawet nie pamięta, kim jest ojciec Chun-Li, to nie jest taki w grach, ponieważ zawsze ją pamięta, podobnie jak innych bohaterów, z którymi często walczy, jak Guile, Charlie i Akuma.
  • M. Bison został zagrany przez zmarłego Raúla Juliá w filmie live action Street Fighter 1994: The Movie, który zmarł wkrótce po premierze tego filmu.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.