FANDOMMasywne Niezidentyfikowane Organizmy Lądowe , znane również jako MUTO to główni antagoniści w filmie Godzilla (2014) i trzeciorzędny antagonistą w jego kontynuacji, Godzilla II: Król Potworów (2019).
Są to gigantyczne, prehistoryczne pasożyty pochodzące z epoki permu. Podobnie jak Godzilla, MUTO żywią się promieniowaniem planety, a także promieniowaniem wytwarzanym przez człowieka. Przetrwały miliony lat dzięki zabijaniu członków gatunku Godzilli i składaniu jak w ich radioaktywnych zwłokach.
Były grane przez Matta Crossa i Lee Ross poprzez przechwytywanie ruchu.

Biografia

Początki

MUTO to rasa prehistorycznych pasożytów, żyjących w okresie permu. Podobnie jak Godzilla, MUTO żywią się promieniowaniem, jednak w przeciwieństwie do niego, żywią się także promieniowaniem wytworzonym przez człowieka, takim jak głowice nuklearne i elektrownie.

Godzilla

Para osobników MUTO została odkryta na Filipinach w 1999 roku przez międzynarodową organizacje o nazwie Monarch, z których jeden już się wykluł. Nowonarodzony samiec MUTO zakopał się w elektrowni jądrowej Janjira w Japonii, zabijając przy tym kilku jej pracowników, w tym Sandrę Brody i zmuszając innych do ewakuacji z powodu wycieku promieniowania. Drugie jajo, zawierające jeszcze nienarodzoną samicę, zostało przeniesione do składowiska odpadów nuklearnych na górze Yucca w Nevadzie.
Piętnaście lat później, samiec wyłonił się ze swojego kokonu i wydał krzyk godowy. Ponownie zniszczył elektrownie, zabijając przy tym Joe Brody'ego. Dotarł do Hawaii, gdzie żywił się promieniowaniem, a później walczył z wojskiem, poczym uciekł po krótkiej walce z Godzillą. W międzyczasie wykluła się samica i wydostała się ze składowiska odpadów, poczym zaczęła się przedzierać przez Las Vegas w Nevadzie. Ostatecznie para przybyła do San Francisco w Kalifornii, po tym jak została zwabiona przez bombę nuklearną, na której zbudowały później gniazdo w celu wykarmienia jaj. Godzilla także przybył do San Francisco, aby zabić parę. Początkowo w walce z Królem Potworów, Femuto została szybko obezwładniona, jednak zanim Godzilla zdąży ją wykończyć, pojawia się samiec, który rozprasza Godzillę na tyle długo, aby samica mogła wstać. Współpracując, MUTO są w stanie powalić i bezlitośnie zranić Godzillę, niemal zabijając go. Tymczasem Ford Brody, po wyniesieniu bomby nuklearnej przez żołnierzy, wysadza gniazdo MUTO, co odwraca uwagę pary. Zrozpaczona samica stara się odnaleźć ocalałe potomstwo, jednak bezskutecznie, co rozwściecza ją. Próbuje zaatakować Forda, jednak zostaje znokautowana przez wydech atomowy Godzilli. Król Potworów następnie próbuje ją wykończyć, ale zostaje powstrzymany przez samca. Następnie Godzilla zabija samca, uderzając go ogonem w budynek, jednak sam później przez niego przygnieciony. Samica, po odzyskaniu przytomności, zabija zespół żołnierzy, po czym stara zabić Forda Brody'ego. Jednak zostaje zabita przez Godzillę, który zdołał przeciążyć jej ciało wydechem atomowym.


Charakterystyka

Wygląd

Ciała MUTO mają szaroczarne ubarwienie; ich głowy są długie i trójkątne, z długimi, wąskimi, czerwonymi oczami. Ich szczęki są pełne ostrych, a żuchwy zdolne do nieznacznego rozdzielenia. Samica jest znacznie większa i masywniejsza od samca i ma dwie pary większych kończyn i dwie pary mniejszych kończyn. Samiec jest mniejszy, a jedna z dwóch par większych kończyn jest przekształcona w wielkie, błoniaste skrzydła. Ich skóra to chitynowy egzoszkielet.
Samica pojawiająca się w Godzilla II: Król Potworów różni się jedynie grzbietem, który jest kolczasty i segmentowy.

Osobowość

Będąc prehistorycznymi pasożytami, jedynym celem MUTO jest przetrwanie i rozmnażanie. Są całkowicie obojętne w stosunku do śmierci i zniszczenia, jakie powodują.
Samiec, w stosunku do Godzilli, reaguje wrogością, atakując go, gdy tylko nadarzy się okazja i unikając, jeśli to możliwe.
Samica, gdy tylko wybudziła się ze swojego stanu uśpienia, zaczęła przemierzać Las Vegas w poszukiwaniu samca, który przyniósł jej głowice nuklearną jako znak zalotów. Podobnie jak samiec, samica MUTO, w starciu z Godzillą, stała się wroga i defensywna. Współpracując z samcem, samica była zdolna do pokonania Godzilli i niemal zabicia go.
Wykazywała oznaki męki emocjonalnej, a następnie gniewu, po tym, jak jej gniazdo zostało wysadzone przez Forda Brody'ego.
Po tym jak samica została znokautowana przez Godzillę, samiec natychmiast go zaatakował, wykazując opiekuńczość i gotowość do zaryzykowania własnego życia, aby ta mogła wyzdrowieć.
MUTO Prime, największa ze swojego gatunku, była znacznie bardziej agresywna, wykazując chęć pomszczenia swoich dzieci, ponieważ zaatakowała tylko wtedy, gdy Godzilla zabił parę MUTO, będącą w rzeczywistości jej dziećmi.
MUTO postrzega inne kaiju jako potencjalnych gospodarzy, choć okazuje szacunek silniejszym od siebie, takim jak Ghidorah.

Umiejętności

 • Echolokacja: Oba MUTO są zdolne do używania echolokacji, w celu odnajdywania źródeł promieniowania, lokalizowania się, a także do komunikacji.
 • Nadludzka siła: Oba MUTO wykazują nadludzką siłę. Samiec był zdolny do podniesienia wyciągnąć rosyjski okręt podwodny klasy Tajfun z głębin oceanu i wyciągnąć go na kilkadziesiąt mil w głąb lądu. Samica była zdolna do walki z samym Godzillą, pomimo jego przewagi wielkości i wagi.
 • Nadludzka wytrzymałość: Oba MUTO wykazują całkowitą odporność na wszelką broń konwencjonalną. Egzoszkielet MUTO Prime daje mu znacznie większą wytrzymałość, konkurującą nawet z wytrzymałością Godzilli.
 • Impuls elektromagnetyczny: Samiec MUTO potrafi wytwarzać impulsy elektromagnetyczne, mogące wyłączyć wszelkie urządzenia elektryczne w promieniu 5 mil oraz osłabić wydech atomowy Godzilli. Samica wytwarza zamiast tego pole elektromagnetyczne działające na tej samej zasadzie.
 • Lot: Samiec MUTO może latać z nieokreśloną prędkością, dzięki swoim skrzydłom.
 • Soniczny Ryk: MUTO Prime może wyzwolić skoncentrowany soniczny ryk, mogący zniszczyć płyty grzbietowe Godzilli.

Ciekawostki

 • Początkowo przeciwnikami Godzilli w filmie miał być potwór, podobny do ankylozaura, o nazwie Rokmutul oraz stworzenie podobne do pterozaura o nazwie Pterodaktyl. Oba potwory miały silne podobieństwo do Anguirusa i Rodana, klasycznych przeciwników Godzilli. W oryginalnym zwiastunie do filmu pojawił się także inny, martwy potwór, o nazwie Wisznu.
 • MUTO są pierwszymi potworami, wykreowanymi na potrzeby amerykańskiego filmu o Godzilli, nie licząc Gryphona z anulowanego filmu Godzilli z 1994 roku.
 • MUTO jest pierwszym oryginalnym przeciwnikiem Godzilli od czasów Tytanozaura z Terror Mechagodzilli i Orgi z Godzilla 2000 . Każdy inny wróg Godzilli był powracającym antagonistą z serii Shōwa, klonem opierającym lub wywodzącym się od Godzilli.
 • MUTO występuje łącznie tylko 15 minut na ekranie, natomiast Godzilla 11 minut. Miało to na celu dać MUTO większy rozwój złoczyńcy.
 • MUTO to jeden z niewielu kaiju, które niemal zabiły Godzillę.
 • MUTO to pierwsi antagoniści w serii MonsterVerse, będący gigantycznymi potworami, drugimi są Czaszkołazy, trzecim jest Król Ghidorah, a czwartym Rodan.


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.