Stub.svg Ta strona to zalążek artykułu. Możesz pomóc Złoczyńcy Wiki, rozbudowując ją!


Magneto (prawdziwe imię: Magnus Erikson) – potężny mutant i złoczyńca z serii X-Men wydawnictwa Marvel Comics. Jest on wrogiem X-Menów, który przy wielu okazjach pełni rolę antyzłoczyńcy. Mimo że był bliskim przyjacielem profesora Xaviera, obaj stali się wrogami, gdyż Xavier bronił współistnienia mutantów i ludzi i opowiadał się za ich współpracą. Dla Magneto, który był ocalałym z Holokaustu, który widział i czuł najgorsze sposoby, w jakie ludzie mogli traktować tych, których uważali za innych, taki system był niemożliwy, a on zamiast tego bronił agresywnej i destrukcyjnej postawy mutantów, takiej, która postrzegała ludzi jako wroga w wojnie genetycznej i promował ideę, że mutanty powinny stać się dominującym gatunkiem na Ziemi.

Oprócz tradycyjnej roli przeciwnika X-Menów, Magneto walczył z kilkoma innymi bohaterami i złoczyńcami w uniwersum Marvela, a także wielokrotnie walczył po stronie X-Menów i innych bohaterów, stając się nawet liderem X-Menów przez dłuższy czas. Robił to wszystko po to, by osiągnąć swój cel, jakim jest ochrona rasy mutantów.

Jest on ojcem Scarlet Witch i Quicksilvera, którzy początkowo byli członkami jego organizacji terrorystycznej znanej jako Bractwo Złych Mutantów (później nazywanej po prostu Bractwem, ponieważ Magneto stało się bardziej moralnie "szarym" charakterem.) Później odkryto, że ma inną córkę z jego mocami; Lorna Dane, znana również jako Polaris.

Choć Magneto jest złym przeciwnikiem grupy X-Men, niejednokrotnie dołączał do nich, nawet stając się bohaterem, choć nie jest superzłoczyńcą z powodu swojej moralności - jest anty-bohaterem, ponieważ chroni mutanty przed ludźmi za wszelką cenę. Kilka razy można go było porównać do lidera obrony praw człowieka Malcolma X.

Moce i zdolności[edytuj | edytuj kod]

Magneto, często określany jako "Mistrz magnetyzmu", kontroluje całe spektrum elektromagnetyczne - manifestuje się to najsławniej jako kontrola nad jakimkolwiek metalem magnetycznym, pozwalając mu kształtować go zgodnie z jego wolą ... jednak jego kontrola jest tak wielka, że może również generować pola siłowe, energię elektryczną, wzmacniać swoją siłę do nadludzkich poziomów, a także manipulować niektórymi innymi formami energii. W wielu przypadkach Magneto nosi hełm specjalnie zaprojektowany do blokowania ataków telepatycznych i nawet bez hełmu wykazał pewien opór przed atakami psychicznymi, oczywiście nie jest on zgodny z psychicznymi mocami Xaviera.

Jest także bardzo kompetentny i wykazał pewien stopień odporności na wiek (choć tak samo jak wiele postaci w serii).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.