Mały Toa, nie zaczynasz jeszcze dostrzegać nawet najdrobniejszych konturów mego planu. Mam schematy w schematach, które wzdrygnęłyby twym słabym umysłem. Możesz poznać jeden, ale jest jeszcze z tysiąc tych, których nie odkryjesz. Nawet... me porażki... zostały zaplanowane, a na końcu zwyciężę ja.

—Teridax do Toa Vakamy

Czujesz, jak drży ziemia, mój bracie? Oto nadchodzi Siódmy Toa... Raz jeszcze proroctwa Matoran zaprzeczają mojej woli! Czas wezwać tych, którzy nie powinni nigdy stąpać w blasku słońca...

—Makuta Teridax podczas uwalniania Guurahka, Lerahka and Panrahka.


Makuta Teridax (znany też po prostu jako Makuta lub Teridax) jest głównym antagonistą serii Lego BIONICLE. Był złym przywódcą Bractwa Makuta, bratem-przyjacielem Mata Nui i niegdyś zaufanym porucznikiem Makuty Miserixa. Jednak jego zazdrość wobec Mata Nui doprowadziła go do chęci obalenia Wielkiego Ducha i rządzenia Matoranami, ludem, który kiedyś przysięgał chronić. Jest także odpowiedzialny za zaplanowanie większości wydarzeń w historii całej serii i organizowanie wszystkiego za kulisami, aby osiągnąć swój ostateczny cel obalenia Wielkiego Ducha i przejęcia Wszechświata Matoran.

Osobowość[edytuj | edytuj kod]

Teridax miał całkowitą obsesję na punkcie władzy absolutnej, a jego wysiłki w osiągnięciu celu, uczyniły go bezwzględnym przywódcą. Był bardzo zdradzieckim i niezwyciężonym narcyzem, ponieważ był gotów podjąć swoje działania z brakiem wyrzutów sumienia i empatii. Teridax był również bardzo manipulacyjny, zdradziecki i zwodniczy, ponieważ łatwo okłamywał inne istoty, by pomagały w jego sprawie i zdobywały to, czego on chce.

Na początku Teridax okazywał się bardzo uprzejmy i charyzmatyczny wobec innych istot. Jednak była to maska ukrywająca jego prawdziwą osobowość, ponieważ był egocentrycznym, sadystycznym i bezwzględnym megalomanem, który postrzegał swoich sprzymierzeńców i wrogów jako swoje pionki do manipulowania i unieszkodliwiania, kiedy przestali być użyteczni. Posunął się nawet tak daleko, że ich wszystkich zdradził i pozostawił na pastwę losu, gdy mu pomogli.

Teridax wykazywał się również niezwykłym intelektem, nawet jak na Makutę. Był w stanie zbadać i przeanalizować każdą możliwość, która nastąpiłaby, kiedy zaczął wznosić swój plan i potrafił dopasować zwycięstwa swoich wrogów, ambicje, sojuszników, a nawet swoje niepowodzenia do projektu, który nigdy nie zawiódł.

Teridax został również opisany jako socjopata, ponieważ zazwyczaj starał się usprawiedliwić swoje działania i zawsze twierdził, że było to dla dobra wszechświata. Okazał się także charyzmatyczny i ambitny, kiedy np. przekonał innych Makuta z Bractwa, aby przyłączyli się do jego sprawy. Po jego porażce na Spherus Magna i przetrwaniu, mimo że został pokonany przez Tahu, Teridax stał się bardziej zgorzkniały, mściwy. Stawał się też coraz bardziej paranoiczny i wymagający, ponieważ nie tolerował porażek sojuszników i był zdecydowany raz na zawsze zniszczyć Toa Mata.

Umiejętność[edytuj | edytuj kod]

Teridax był uważany za jedną z najpotężniejszych istot Wszechświata Matorana - nawet jego towarzysze, inni Makuta, uznawali go za niezwykle inteligentnego i niebezpiecznego. Makuta posiadał między innymi kontrolę nad żywiołem Cienia, który pozwalał mu tworzyć podmuchy cienia, skąpać wybrane obszary w mroku, a nawet nieść swój głos przez ciemności. Będąc Makutą, Teridax dysponował 42 mocami Kraata, potrafił zmieniać kształty oraz używać telepatii.

Podobnie jak jego pobratymcy Teridax posiadał zdolność tworzenia Kraata, które, powstałe z jego własnej esencji, były wobec niego bezgranicznie posłuszne i stanowiły przedłużenia jego woli. Zanurzając Kraata w Zenergizowanej Protodermis, Teridax mógł także stworzyć Rahkshi - musiałby wtedy stworzyć kolejne Kraata tej samej mocy, które przejęłoby kontrolę nad pancerzem. Bowiem wytwarzanie Kraata zużywało wiele energii, Teridax tworzył je tylko, gdy musiał.

Na początku Teridax był istotą biomechaniczną, ale z czasem, jak wszyscy Makuta, wyewoluował w postać gazowego Antidermis, którą zawierał w specjalnym pancerzu. Zbroja pozwalała mu zmieniać kształt oraz zbierać masę przy wchłanianiu innych istot. Mógł tego dokonać, wystrzeliwując Mroczną Dłoń z ciała, która łapała obrany cel. Jednakże nie miał nad nią kontroli - jeśli ją wystrzelił, nie mógł jej wycofać, jeśli czegoś nie złapała, a cokolwiek pochwyciła w garść było przyciągane do Teridaxa niezależnie od niego.

Jakiekolwiek przebicia jego pancerza skutkowałyby wyciekiem esencji Teridaxa. W tym stanie unoszącej się chmury Antidermis Teridax miał dostęp do psionicznych mocy, takich jak czytanie w myślach, czy rzucanie iluzji, ale nie potrafił używać zdolności, które wymagały fizycznego ciała, takich jak Laserowy Wzrok, czy Dezintegracja. Teridax mógł również przejąć władzę nad robotami, albo pozbawionymi ducha (lecz wciąż żywymi) ciałami, przenosząc do nich swoje Antidermis. Jeśli Makuta pozostałby bez ciała zbyt długo jego Antidermis rozproszyłoby się, co skutkowałoby śmiercią.

Teridax miał wiedzę na temat działania Wszechświata Matoran i potrafił wpływać na otoczenie - podczas bitwy przy Wielkiej Barierze zaatakował Toa Metru, unosząc filary protodermis spod Srebrnego Morza, a na wyspie Mata Nui wpływał na środowisko naturalne, by przerazić Toa Mata. Gdy Teridax przejął ciało Wielkiego Ducha jego moce zostały znacznie wzmocnione i mógł manipulować całością Wszechświata Matoran. Jednakże stracił dostęp do wielu ze swoich fizycznych mocy, chociażby zdolności zmiany kształtu.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Teridax jest jedną z ulubionych postaci napisanych przez Grega Farshteya.
  • Większość istot we Wszechświecie Matoran nazywała go "Makuta", chociaż był bardziej znany jako Makuta z Metru Nui, dopóki jego oryginalne imię nie zostało ujawnione w opowiadaniu z 2008 roku - nawet wtedy rzadko był nazywany imieniem, z wyjątkiem pozostałych Makuta i garstki innych postaci.
  • W japońskiej wersji językowej głosu Makucie użyczył Daisuke Gori, znany m.in jako Heihachi Mishima z Tekkena, Upadły z Transformers 2: Zemsta Upadłych, King Cold z Dragon Balla i wielu innych złoczyńców.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.