Helena! Mam zawał!

—Najczęściej wypowiadane słowo przez Paździocha


Karwasz twarz!

—Marian Paździoch


Marian Janusz Patryk Heinrich Gottlieb Paździoch von Bumberstein, znany po prostu jako Marian Paździoch - jest drugoplanową postacią a czasami głównym antagonistą serialu komediowego Świat według Kiepskich przed trzynastym sezonem, kiedy to Jolanta Pupcia-Kiepska się po raz pierwszy pojawiła przejmując jego rolę. Marian jest bardzo prostacki i chciwy. Mimo to jest jedną z najpopularniejszych postaci w serialu i bardzo rozpoznawalną postacią w całej Polsce.

W jego rolę wcielił się Ryszard Kotys.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Przeszłość[edytuj | edytuj kod]

Nie wiadomo wiele o jego przeszłości. Marian urodził się w Wąchocku a jego ojciec nazywał się Józef, a matka Helena. Jego dziadek Ernest von Paździoch był Niemcem.

W dzieciństwie był ministrantem. Jego matka chciała, żeby został księdzem.

W PRL był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Współpracował z SB.

Późniejsze życie[edytuj | edytuj kod]

Paździoch mieszka we Wrocławiu na Ćwiartki 3/3. Jest żonaty z Heleną Paździoch. Jest sąsiadem Ferdynanda Kiepskiego. Obaj często kłócą się zwykle o to, kto najpierw skorzysta z ich prywatnej publicznej toalety. Ale czasami współpracują, aby zarobić dużo pieniędzy. Paździoch nie lubi też swojego drugiego sąsiada Arnolda Boczka, który nazywa się „Tłuściochem”. Pracuje na bazarze i sprzedaje bieliznę. Jedyną osobą, której się boi, jest jego żona Helena.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W jednym odcinku zostało ujawnione że potrafi tańczyć breakdance.
  • Miał więcej niż 100 ataków serca.
  • W jednym z odcinków okazuje się, że Paździoch ma na brzuchu tatuaż w kształcie słonia, którego trąba chowa się do spodni. Wtedy to stwierdził, że niegdyś w Bułgarii, przez ten tatuaż o mało nie padł ofiarą kobiecego gwałtu.
  • W dzieciństwie cierpiał na rozdwojenie jaźni, a Pan Gałganek to jego alter-ego.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.