Złoczyńcy Wiki
Złoczyńcy Wiki
Do szablonu +18.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Mark McCluskey – wspierający antagonista powieści i filmu Ojciec chrzestny.

W jego rolę wcielił się zmarły Sterling Hayden. W grze wideo głosu podłożył mu Doug Abrahams.

Biografia

Kapitan w nowojorskim wydziale policji, był skorumpowanym oficerem, który również pracował dla rodziny przestępczej Tattaglia, głównie z współpracownikiem Virgilem Sollozzo. Kiedy Sollozzo i Tattaglia chcieli zamordować rannego Vito Corleone w szpitalu McCluskey aresztował wszystkich mężczyzn pilnujących Dona Vito.

Na szczęście dla Vito jego syn Michael Corleone przyszedł odwiedzić ojca i zdał sobie sprawę, że jest problem. Przeniósł ojca do innego pokoju i stał na straży przed szpitalem, udając, że ma broń, odstraszając ludzi Sollozza.

Wkrótce przybył McCluskey, a na pytanie Michaela odpowiedział, uderzając go w twarz i łamiąc szczękę. Wkrótce przybył Tom Hagen z prywatnymi detektywami licencjonowanymi do posiadania broni i ostrzegł McCluskeya, że ​​jeśli będzie dalej ingerował, będzie musiał stawić się przed sędzią i wykazać przyczynę. McCluskey wyszedł zirytowany, zdając sobie sprawę, że został pokonany.

Kilka dni później Michael spotkał się z Sollozzo i McCluskeyem, rzekomo w celu wypracowania porozumienia pokojowego między obiema rodzinami. Dostając broń, którą wcześniej podłożyli ludzie Petera Clemenzy w restauracji, Michael zabił zarówno Sollozza, jak i McCluskeya.

Po zabiciu dwóch mężczyzn Michael uciekł na Sycylię. W odpowiedzi na zabójstwo jednego z nich policja rozprawiła się z wszelką zorganizowaną przestępczością, w tym z rodziną Corleone. Jednak dziennikarze z listy płac Corleone publikują historie ukazujące więzi mafijne McCluskeya, co sprawia, że ​​McCluskey został zdradzony i zamordowany przez swoich sprzymierzeńców mafii. Pomogło to stłumić policyjne represje przeciwko rodzinie Corleone.