Martin Brenner – jeden z głównych antagonistów pierwszego sezonu serialu Stranger Things.

Grał go aktor Matthew Modine.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Przeszłość[edytuj | edytuj kod]

Jego przeszłość nie jest dokładnie znana, z wyjątkiem faktu, że był powiązany z kontrowersyjnym badawczym projektem o kryptonimie MK-Ultra, którego celem było sprawdzenie, jakie metody oddziaływania na ludzki mózg są najskuteczniejsze. Jedną z królików doświadczalnych była kobieta Terry Ives, która w tym czasie była w ciąży. Urodziła córkę o imieniu Jane, lecz wskutek eksperymentów na kobiecie dziecko zyskało zdolności psychokinezy.

Po zamknięciu projektu Terry wniosła pozew przeciwko Brennerowi, ale nie miała wystarczająco dowodów. Jane była wychowywana przez niego w laboratoriach, oraz zmieniono jej imię na "11". Była ona poddawana wielu testom, oraz wykorzystana, aby szpiegować rosyjskiego agenta. W czasie szpiegowania go, Jedenastka zobaczyła potwora, więc spanikowała. Zaintrygowany stworem Brenner chciał, aby dziewczynka nawiązała kontakt z nim, lecz ta przez przypadek otworzyła bramę do "drugiej strony", gdzie mieszka stworzenie. Jedenastka zdołała uciec z laboratorium.

Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

Po ucieczce Jedenastki Brenner oprócz poszukiwania jej oraz potwora badał przejście do wymiaru, do którego czasem wysyłał swoich ludzi. Odkrył toksyczną atmosferę panującą w tamtym miejscu.

Potwór porwał chłopca o imieniu Will Byers, a Brenner zatuszował to umieszczając fałszywe, wypchane futrem zwłoki Willa w jeziorze.

Wkrótce odkrył, że Jedenastka przyjaźni się z trójką dzieci – Dustinem, Lucasem oraz Mikiem. Wysłał agentów, aby ich schwytać, lecz dzięki mocom dziewczynki udało im się uciec.

Potem policjant Jim Hopper wraz z matką Willa próbowali włamać się do laboratorium, lecz natychmiast zostali schwytani. Hopper zdołał wynegocjować z Brennerem ich dostęp do wejścia (i odszukanie Willa) za lokalizację dziewczynki. Brenner wraz z agentami udał się do szkoły, gdzie była Jedenastka i próbował ją zabrać do laboratorium, ale ta zabiła połowę jego agentów. Ich krew przywołała potwora, który zabił pozostałych ludzi Brennera. Nie wiadomo, czy ten przeżył atak.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.