Maska - tytułowy protagonista serii Maska. Jest manifestacją niesławnej Maski Lokiego, którą dawała moce, każdemu kto założy ją na twarz. Maska jest potężna, ale powoduje, że osoba nosząca traci zdrowie psychiczne.

W adaptacji filmowej z 1994 roku w wcielenie Maski - Stanleya Ipkissa wcielił się Jim Carrey.

Początek[edytuj | edytuj kod]

Komiks[edytuj | edytuj kod]

W komiksach jedyne co wiadomo o pochodzeniu Maski, to to że, kiedyś należała ona do starożytnego afrykańskiego plemienia, które rzuciło na nią klątwę i na jego nośiciela.

Film i kreskówka[edytuj | edytuj kod]

W adaptacji filmowej Maska została stworzona między końcem IV wieku naszej ery a początkiem V wieku naszej ery przez Lokiego, nordyckiego boga, który zrzucił ją na Ziemię, aby mogła wywołać chaos, zamieszanie i przerażenie wśród ludzkość.

Nosiciele maski[edytuj | edytuj kod]

Stanley Ipkiss[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym wcieleniem postaci był Stanley Ipkiss słaby, neurotyczny mężczyzna, który kupił Maskę jako prezent dla swojej dziewczyny Kathy. Po zakupie Maska zaczęła rozmawiać ze Stanleyem i namawiała go, aby go założył, i przekształciła go w nadczłowieka. Po zdobyciu nowych mocy, Stanley natychmiast rozpoczął szaleństwo zabijania, mordując ludzi, którzy znęcali się nad nim i wykorzystali go.

Po zdjęciu Maski działania Stanleya odbiły się na nim emocjonalnie, powodując, że stał się wulgarnie obelżywy wobec Kathy i w rezultacie został wyrzucony z mieszkania. Stanley później włamuje się do mieszkania Kathy gdzie odzyskuje Maskę i zabija jedenastu policjantów w drodze powrotnej do domu. Po powrocie do domu Stanley zdejmuję maskę a potem zostaje postrzelony w plecy i zabity przez Kathy, która odkryła jego tożsamość.

Porucznik Mitch Kellaway[edytuj | edytuj kod]

Drugim nosicielem Maski był porucznik Kellaway uczciwy glina, któremu Kathy oddała Maskę w celu bezpiecznego przechowywania. Zestresowany zabójstwami Stanleya i zorganizowanymi bossami przestępczymi powoli przejmującymi miasto, Kellaway ignoruje ostrzeżenia Kathy dotyczące Maski i zakłada ją. Po zdobyciu mocy Maski, Kellaway próbuje na dobre wykorzystać swoje nowe moce i tożsamość, mordując bossów mafii Edge City, chociaż jego metody stają się coraz bardziej gwałtowne. Walcząc z Walterem, niemym i niezwykle potężnym mięśniakiem mafii, Kellaway zostaje zaatakowany przez eskadrę policji i prawie zabija swojego przyjaciela i partnera, powodując, że ucieka i zakopuje Maskę w wypełnionej cementem dziurze w piwnicy.

Nunzio[edytuj | edytuj kod]

Trzeci nosiciel Maski - Nunzio, był kiepskim kierowcą mafii, który siłą nałożył Maskę po tym, jak kilku gangsterów ukradło ją porucznikowi Kellaway. Po zostaniu nową Maską, Nunzio zabił swoich byłych towarzyszy i zabił wszystkich pozostałych władców zbrodni w Edge City, aby stać się jedynym szefem mafii w mieście. Po poznaniu nowej Maski, Kathy przebrała się za prostytutkę i nakłoniła Nunzio do zdjęcia Maski, wyciągnęła broń i zabiła go.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.